W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Plany zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP)

Cel dokumentu

Głównym celem PZRP jest ograniczenie potencjalnych negatywnych skutków powodzi dla życia
i zdrowia ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego oraz działalności gospodarczej, poprzez realizację działań służących minimalizacji zidentyfikowanych zagrożeń. Działania te prowadzić będą m.in. do obniżenia strat powodziowych.

W ramach PZRP określono 3 cele główne, którym odpowiada 13 celów szczegółowych:

a) zahamowanie wzrostu ryzyka powodziowego;

b) obniżenie istniejącego ryzyka powodziowego;

c) poprawa systemu zarządzania ryzykiem powodziowym:

Z czego wynika konieczność przygotowania PZRP w polsce?

Obowiązek opracowania planów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz ich cyklicznego przeglądu i aktualizacji wynikają odpowiednio z art. 7 ust. 5 i art. 14 ust. 3 Dyrektywy 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim, zwanej Dyrektywą Powodziową, przeniesionej do prawodawstwa polskiego poprzez ustawę Prawo wodne (odpowiednio art. 163 ust. 6 i art. 173 ust. 19-21 ustawy Prawo wodne).

Jaką rangę mają PZRP?

Plany zarządzania ryzykiem powodziowym przyjmowane są, zgodnie z ustawą Prawo wodne rozporządzeniami ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej. Pierwsze PZRP zostały przyjęte rozporządzeniami Rady Ministrów.

Ile trwa okres planistyczny PZRP i jakie PZRP obecnie obowiązują?

PZRP, zgodnie z Dyrektywą Powodziową i ustawą – Prawo wodne co 6 lat poddaje się przeglądowi i w razie potrzeby aktualizacji. Obecnie obowiązują pierwsze PZRP, przyjęte rozporządzeniami w 2016r. Będą one obowiązywać do przyjęcia  w drodze rozporządzenia aktualizacji PZRP.

Co obejmuje PZRP?

PZRP obejmują wszystkie elementy zarządzania ryzykiem powodziowym, ze szczególnym uwzględnieniem działań służących zapobieganiu powodzi i ochronie przed powodzią oraz informacji na temat stanu należytego przygotowania w przypadku wystąpienia powodzi. Zgodnie z ustawą - Prawo wodne, ochronę przed powodzią prowadzi się z uwzględnieniem PZRP, a ustalenia tych dokumentów uwzględnia się w koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju, strategii rozwoju województwa, planach zagospodarowania przestrzennego województwa, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z ustawą - Prawo wodne, ochronę przed powodzią prowadzi się w sposób zapewniający koordynację z działaniami służącymi osiągnięciu celów środowiskowych i ochronie wód, w związku z tym dla potrzeb PZRP została przeprowadzona analiza środowiskowa przedsięwzięć i działań, mająca bezpośrednie przełożenie na proces planowania i koordynacji opracowania aktualizacji planów gospodarowania wodami (aPGW).

Jak przygotowywano PZRP?

Prace nad przygotowaniem PZRP zgodnie z ustawą – Prawo wodne i Dyrektywą Powodziową zostały poprzedzone przygotowaniem wstępnej oceny ryzyka powodziowego (WORP), a następnie, dla obszarów wskazanych we WORP, map zagrożenia powodziowego (MZP) i map ryzyka powodziowego (MRP). Pierwsza WORP wskazała 3 obszary dorzeczy: Odry, Wisły i Pregoły obejmujących 9 regionów wodnych: Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego, Warty, Środkowej Odry, Górnej Odry, Łyny i Węgorapy, Dolnej Wisły, Środkowej Wisły, Małej Wisły, Górnej Wisły, w których istnieje potencjalnie duże ryzyko powodziowe. Dla tych obszarów dorzeczy i regionów wodnych opracowano plany zarządzania ryzykiem powodziowym. Aktualnie trwa przegląd i aktualizacja PZRP, które były poprzedzone dokonaniem przeglądu i aktualizacji WORP oraz MZP i MRP. Aktualizacja PZRP jest przeprowadzana dla 6 obszarów dorzeczy: Dunaju, Łaby, Niemna, Odry, Pregoły i Wisły, Pregoły.

Wartość działań w cyklu planistycznym

Łączna wartość działań przewidzianych w PZRP do realizacji planowana w pierwszym cyklu planistycznym (tzn. w latach 2016-2021) wyniosła dla całego kraju ok. 11,645 mld zł. Zrealizowanie postulowanych planów w pełnym wymiarze pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego dla grupy zagrożonej w największym stopniu (ok. 22 tys. mieszkańców) oraz będzie miało pośredni wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego dla grup o mniejszym stopniu zagrożenia (ok. 325 tys. mieszkańców).

Szczegółowe informacje dotyczące PZRP

Szczegółowe informacje dot. Planów zarządzania ryzykiem powodziowym dostępne są na:

 

{"register":{"columns":[]}}