W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych (PKZW) - retencja korytowa (rzeczna)

Czym jest program retencji korytowej?

To działania Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które w  sposób  znaczący  poprawiają stosunki wodne w dolinach cieków. Umożliwiają one zatrzymanie wód opadowych
i odpowiednie rozprowadzenie ich za pomocą systemów melioracyjnych, w celu nawodnienia terenów rolnych. Działania te w sposób znaczący prowadzą do lokalnej poprawy bilansu wodnego. Retencja korytowa przyczynia się do zwiększenia retencji glebowej w obszarach położonych w danej zlewni rzecznej, jak również wpływa korzystnie na poziom wód gruntowych oraz odnawialnych wód podziemnych. Program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych jest realizowany zgodnie z zasadą, że wodę należy w maksymalnym stopniu gromadzić w miejscach, w których wystąpił opad atmosferyczny. Rozwój funkcji nawadniająco-odwadniających w systemach małych cieków oraz rowów na terenach rolnych pozwala zmniejszyć nacisk na wykorzystywanie wód podziemnych do celów nawodnień.

Jaki efekt przynosi lub przyniesie program retencji korytowej?

Dzięki kontynuacji działań jednostki przewiduje się, iż w najbliższym czasie doprowadzi
do wzrostu  tej  retencji  w  Polsce z poziomu obecnych ok. 6,5% do 7,0%. W roku 2020 zgromadzono dodatkowe 57 mln m3 dzięki podjętym działaniom. Planuje się 650 działań dedykowanych terenom rolniczym na kwotę ok. 160 milionów złotych. Przewiduje się, że realizacja programu wpłynie na poprawę bilansu wodnego na powierzchni od 30 000 do 300 000 hektarów użytków rolnych, na obszarach szczególnie zagrożonych występowaniem suszy rolniczej. Ocenia się, iż w ciągu trzech lat program zostanie zrealizowany w całej Polsce.

Szczegóły dotyczące programu

Szczegóły dotyczące programu dostępne są na stronie internetowej Wody Polskie w zakładkach:

{"register":{"columns":[]}}