W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zielone ściany w twoim domu

Zielona ściana

Korzyści płynące z zielonych ścian

  • Ogrody wertykalne idealnie maskują i chronią niekorzystnie wyglądające elewacje. Zabezpieczenie polega głównie na zmniejszeniu różnicy wahań temperatury. Redukcja amplitudy temperatur niweluje destrukcyjny wpływ atmosfery na elewacje obiektu, co przekłada się na dłuższą jej trwałość i żywotność. Zielona ściana staje się tarczą chroniącą budynek m.in. od promieniowania ultrafioletowego czy też kwaśnych deszczy. W efekcie konieczność remontu elewacji odsunięta jest o kilka lat w porównaniu do ściany niepokrytej roślinnością.
  • Oszczędność wody - Jedną z największych zalet zielonych ścian jest magazynowanie wody. Nawodnienie ściany jest najbardziej efektywne, gdy wykorzystywany jest system kropelkowy lub system hydroponiczny (bezglebowy rozwój roślin). Spływająca woda gromadzona jest w zbiorniku zlokalizowanym w dolnej części ściany. Ze zbiornika woda trafia do systemu kanalizacyjnego lub jest ponownie wprowadzona do systemu zielonej ściany, co wskazuje na bardziej opłacalną praktykę. Drugi sposób gospodarowania wodą sprawia, że praktycznie cała woda jest wykorzystywana przez rośliny bez żadnych strat.
  • Przywrócenie siedlisk roślin i zwierząt - W dzisiejszych czasach naturalne miejsca występowania roślin i zwierząt zmniejszają się wraz z ekspansją człowieka. Tworzenie zielonych ścian, szczególnie zewnętrznych, powoduje częściowe zahamowanie tego procesu. W środowisku zurbanizowanym ogród wertykalny jest idealnym schronieniem dla ptaków, pszczół i motyli. Występowanie roślin zapewnia przede wszystkim dostęp do wody oraz pożywienia.
  • Naturalna izolacja dla budynku - Zielone ściany przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii przeznaczanej na klimatyzowanie pomieszczeń w lecie i docieplanie w zimie. Dzieje się tak dzięki warstwie powietrza znajdującej się między ścianą, a roślinnością. W okresie zimowym gatunki wiecznie zielone znajdujące się na elewacji zapobiegają stracie energii nawet do 30%. W lecie nagrzane ściany powodują wzrost temperatury wewnątrz budynków, czego skutkiem jest większe zużycie energii przeznaczanej na klimatyzowanie pomieszczeń. Jednak należy pamiętać, iż poziom skuteczności zielonej ściany zależy między innymi od ekspozycji ściany i jej nasłonecznienia.
  • Miejska wyspa ciepła - Efekt jest powszechnie znany w obszarach miejskich większych metropolii. Polega na powstaniu specyficznego mikroklimatu charakteryzującego się wyższą temperaturą w centrum miasta, niż na jego obrzeżach. Różnica między temperaturą w centrum miasta, a jego obrzeżami może dochodzić do 4°C. Głównym powodem jest nagrzewanie się i oddawanie energii cieplnej do otoczenia przez powierzchnie betonowe. Rośliny, czyli również zielone ściany, są idealnym rozwiązaniem, by ochłodzić miasto. Zasłanianie powierzchni betonowych i pochłanianie przez rośliny energii cieplnej, obniża temperaturę otoczenia.
{"register":{"columns":[]}}