W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkolenie programu MALL-CBRN

Logo programu MALL-CBRN

Projekt Mall-CBRN ma na celu stworzenie kompleksowego programu zapobiegania i reagowania na zagrożenia CBRNe w centrach handlowych w obliczu zwiększonego ryzyka związanego z atakami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i nuklearnymi (CBRN).

Dzięki analizie luk w systemach bezpieczeństwa centrów handlowych i identyfikacji najbardziej prawdopodobnych scenariuszy aktów terrorystycznych, opracowano nowatorską koncepcję oraz zalecenia dotyczące zapobiegania zagrożeniom CBRNe, skoncentrowane na konkretnych obszarach, które do tej pory nie były przygotowane na tego typu działania. W efekcie tych prac przygotowano cały cykl szkoleń.

W dniach 22÷23.02.2024 r. w Wojskowym Instytucie Chemii i Radiometrii zostało przeprowadzone szkolenie CBRNe dla menadżerów centrów handlowych, niezbędne do wdrożenia opracowanego systemu ochrony CBRNe. Multidyscyplinarny zespół doświadczonych specjalistów reprezentujących różne dziedziny wiedzy, podzielił się swoim doświadczeniem i przekazał profesjonalną wiedzę na temat radzenia sobie z zagrożeniami CBRNe na terenach centrów handlowych. Zajęcia miały charakter prezentacji, demonstracji oraz zajęć praktycznych.

Uczestnicy szkolenia zapoznali się z:

  • zagrożeniami czynnikami CBRN oraz jak rozpoznać atak CBRN, a także posiedli umiejętności.
    z korzystania z istniejących systemów bezpieczeństwa pod kątem zdarzeń CBRN.
  • miejscami newralgicznymi w centrach handlowych.
  • dobrymi praktykami prewencji i reagowania na zdarzenia CBRN.
  • procedurami rozpoznania, informowania i reakcji na zdarzenie CBRN.
  • praktycznie z procedurami schronienia się w bezpiecznym miejscu.
  • detekcją czynników biologicznych, toksycznych związków chemicznych oraz materiałów promieniotwórczych.
  • procedurami improwizowanej dekontaminacji oraz użycia środków ochrony osobistej w formie pokazu i ćwiczeń. 
  • zagrożeniami związanymi z żywnością, przyczynami zakażeń, wykrywania skażeń, objawów zatruć, procedurami zapobiegawczymi dostosowanymi do specyfiki działalności centrów handlowych (HACCP, TACCP, FEMEA).

 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}