W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Eksport jabłek

06.02.2024

czerwone jabłka

Jabłko – nasze dobro eksportowe, cz. II 

Czy wiesz, że….

na podstawie rozporządzenia nr 543/2011 państwa członkowskie są zobligowane do prowadzenia kontroli świeżych owoców i warzyw na wszystkich etapach obrotu handlowego, w tym wspominanego w poprzednim poście eksportu owoców i warzyw (do krajów trzecich)

W Polsce zadania związane z kontrolą jakości handlowej świeżych owoców i warzyw wynikające z przepisów unijnych, na mocy ustawy z dnia 19 grudnia 2003 roku o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu, zostały powierzone Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Zgodnie z rozporządzeniem nr 543/2011, obowiązuje 10 szczegółowych norm handlowych dla wybranych gatunków świeżych owoców i warzyw oraz ogólna norma handlowa dla pozostałych gatunków. 

Jabłko – nasze dobro eksportowe, podlega wymaganiom szczegółowej normy handlowej, która określa:

  • definicję produktu,
  • przepisy dotyczące jakości,
  • wymagania minimalne,
  • wymagania dotyczące dojrzałości,
  • klasyfikację
  • przepisy dotyczące wielkości,
  • przepisy dotyczące tolerancji
  • przepisy dotyczące prezentacji,
  • przepisy dotyczące znakowania.  

Dodatek do szczegółowej normy handlowej dla jabłek stanowi otwarty wykaz odmian jabłek.

Najczęściej eksportowane jabłka z terenu województwa kujawsko-pomorskiego to jabłka odmiany Gala, Jonagold, Red Delicious.

Najczęstsze kierunki wysyłek jabłek z województwa kujawsko-pomorskiego to: Indie, Wielka Brytania, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt.

Kontrole prowadzone przez Inspekcję obejmują kontrolę zgodności z wymaganiami określonymi w szczegółowych normach handlowych oraz ogólnej normie handlowej. Po przeprowadzonej kontroli zgodności inspektor WIJHARS wydaje jeden z wymienionych poniżej dokumentów:

  • Świadectwo zgodności z normami handlowymi Unii Europejskiej dla świeżych owoców i warzyw – jeżeli produkty spełniały wymagania określone w normach,
  • Protokół niezgodności z normami handlowymi Unii Europejskiej dla świeżych owoców i warzyw – jeżeli produkty nie spełniały wymagań określonych w normach.

 

 

Zapraszamy również do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi

kontroli jakości handlowej świeżych owoców i warzyw wywożonych do krajów trzecich (eksport) oraz przywożonych z krajów trzecich (import), które znajdziecie na stronie Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

https://www.gov.pl/web/ijhars/import-i-eksport 

{"register":{"columns":[]}}