W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Winnice w województwie kujawsko-pomorskim

W ostatnich latach w Polsce odnotowuje się dynamiczny rozwój branży winiarskiej. Coraz więcej winnic powstaje także w regionach, których dotąd nie kojarzono z tą gałęzią rolnictwa.

Ikona winnice

Według danych ewidencyjnych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowano 24 winnice o łącznej powierzchni 35,8 ha, przeznaczone do produkcji wina gronowego.

W bieżącym roku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy przeprowadzili kontrole w 8 winnicach o powierzchni 21 ha.

Podczas prowadzonych kontroli inspektorzy:

  • potwierdzają zgodność danych zawartych w ewidencji (m.in. lokalizacji, powierzchni i uprawianych odmian) ze stanem faktycznym na miejscu,
  • weryfikują, czy odmiany winorośli spełniają wymagania określone przepisami prawa, w tym czy nie należą do odmian zakazanych do produkcji wina gronowego,
  • w przypadku nowych winnic sprawdzają pochodzenie materiału rozmnożeniowego, zaopatrzenie w paszporty roślin, a także ewentualne występowanie agrofagów kwarantannowych oraz regulowanych agrofagów niekwarantannowych.

Działania te zachęcają producentów do przestrzegania wysokich standardów jakości w uprawie winorośli i produkcji win, co przyczynia się do umacniania pozycji polskich win na rynku krajowym i międzynarodowym.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}