Elewator Szczecin Bulk Terminal zwiększa możliwości przeładunkowe
Zarząd Portu Szczecin – Świnoujście wdrożył projekt pogłębienia toru wodnego Szczecin – Świnoujście i zwiększenia głębokości przy nabrzeżach portowych. Ta inwestycja znacząco poprawiła możliwości przeładunkowe, a w konsekwencji tego wymusiła rozbudowę powierzchni magazynowych portu szczecińskiego
Powiększenie głębokości przy nabrzeżu Zbożowym, zwiększyło zdolności przeładunkowe terminalu Szczecin Bulk Terminal. Umożliwiło to przyjmowanie, większych niż dotychczas statków. Maksymalne zanurzenie zwiększyło się z 9 do 11 metrów. Dzięki temu roczny przeładunek wzrósł z 1 mln do 1,5 mln ton. Skutkowało to podjęciem decyzji o rozbudowie bazy magazynowej.
W listopadzie 2025 roku, na terminalu SBT w porcie szczecińskim, oddano do eksploatacji cztery nowe silosy zbożowe, które stanęły obok elewatora i zostały połączone z istniejącym od 1935r., znanym jako elewator Ewa. Każdy z silosów ma pojemność 6300 ton, to powoduje, że obecnie na terminalu zwiększyły się możliwości składowania(łącznie z elewatorem) z 50 tys. do 75 tys. ton. Rozbudowa powierzchni magazynowych wymusiła kolejne inwestycje, między innymi samochodowy kosz zasypowy, słup kratowy i estakadę, które umożliwiają załadunek towarów, w relacji bezpośredniej z nowych silosów na statki z pominięciem komór elewatora.
Podjęte przez Zarząd Portu Szczecin - Świnoujście wraz z dzierżawcą Elewatora Szczecin Bulk Terminal inwestycje, zwiększyły potencjał przeładunkowy i składowy terminala zbożowego.
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.