Powrót

Edukacyjne zajęcia z uczniami w Zespole Szkół w Gorzowie Śląskim w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin

09.06.2026

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin inspektorzy PIORiN Oddziału w Oleśnie w składzie: starszy inspektor Monika Rzepka, starszy inspektor Piotr Herbut oraz kierownik oddziału Olesno Dawid Szymczykiewicz, odwiedzili w piątek 29 maja 2026 roku uczniów w Zespole Szkół w Gorzowie Śląskim. Spotkanie miało na celu zwrócić uwagę młodych ludzi na ochronę zdrowia roślin i zaznajomić ich z funkcjonowaniem instytucji Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Zajęcia edukacyjne zostały zorganizowane dla uczniów z klas o profilu rolniczym.

Zdjęcie przedstawia spotkanie uczniów Zespołu Szkół w Gorzowie Śląskim

Uczniowie pochodzący z rodzin rolniczych i pragnący po ukończeniu szkoły kontynuować pracę
w swoich gospodarstwach rolnych z zaangażowaniem uczestniczyli w prowadzonych przez inspektorów PIORiN zajęciach. W trakcie prowadzonej lekcji zwrócono szczególną uwagę na sprawy dotyczące; ochrony zdrowia roślin, środków ochrony roślin i nawozów, nasiennictwa,  przedstawiono prezentację nt. bakteriozy pierścieniowej ziemniaka i pozostawiono ulotki nt. wyrejestrowania/zgłoszenia opryskiwacza oraz zasad wpisu do URPP.

Podczas spotkania inspektorzy omówili zasady działania i funkcjonowania Inspekcji. Dla wielu
z uczestniczących w spotkaniu osób był to pierwszy kontakt z Inspekcją Ochrony Roślin
i Nasiennictwa. Niemniej jednak były osoby, które miały wiedzę o instytucji.

W programie lekcji pojawiły się następujące elementy:

- rozszyfrowanie hasła PIORiN;

- krótko o działalności Inspekcji;

- zdrowie roślin – omówienie bakteriozy pierścieniowej ziemniaka;

- o skutkach wykrycia bakterii Clavibacter sepedonicus, kwarantannie i dezynfekcji;

- zasady rejestracji do URPP producentów ziemniaka;  

- kontrola jakości materiału siewnego poprzez oceny polowe oraz pobieranie prób materiału siewnego;

- innowacje w Inspekcji - omówienie przydatności drona w pracy inspektorów;

- o środkach ochrony roślin i nawozach – pogadanka z uczniami;

- przedstawienie zasad obowiązujących podczas stosowania środków ochrony roślin;

- o ewidencji ś. o. r.;

- ochrona zapylaczy;

- integrowana produkcja;

- omówienie tematu wyrejestrowania/zgłoszenia opryskiwacza i rozdanie ulotek;

Obydwie strony spotkania podkreśliły przydatność takich inicjatyw oraz zapewniły
o współpracy w przyszłości.

Monika Rzepka, Piotr Herbut i Dawid Szymczykiewicz

{"register":{"columns":[]}}