Edukacyjne zajęcia z uczniami w Zespole Szkół w Gorzowie Śląskim w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin
09.06.2026
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin inspektorzy PIORiN Oddziału w Oleśnie w składzie: starszy inspektor Monika Rzepka, starszy inspektor Piotr Herbut oraz kierownik oddziału Olesno Dawid Szymczykiewicz, odwiedzili w piątek 29 maja 2026 roku uczniów w Zespole Szkół w Gorzowie Śląskim. Spotkanie miało na celu zwrócić uwagę młodych ludzi na ochronę zdrowia roślin i zaznajomić ich z funkcjonowaniem instytucji Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Zajęcia edukacyjne zostały zorganizowane dla uczniów z klas o profilu rolniczym.
Uczniowie pochodzący z rodzin rolniczych i pragnący po ukończeniu szkoły kontynuować pracę
w swoich gospodarstwach rolnych z zaangażowaniem uczestniczyli w prowadzonych przez inspektorów PIORiN zajęciach. W trakcie prowadzonej lekcji zwrócono szczególną uwagę na sprawy dotyczące; ochrony zdrowia roślin, środków ochrony roślin i nawozów, nasiennictwa, przedstawiono prezentację nt. bakteriozy pierścieniowej ziemniaka i pozostawiono ulotki nt. wyrejestrowania/zgłoszenia opryskiwacza oraz zasad wpisu do URPP.
Podczas spotkania inspektorzy omówili zasady działania i funkcjonowania Inspekcji. Dla wielu
z uczestniczących w spotkaniu osób był to pierwszy kontakt z Inspekcją Ochrony Roślin
i Nasiennictwa. Niemniej jednak były osoby, które miały wiedzę o instytucji.
W programie lekcji pojawiły się następujące elementy:
- rozszyfrowanie hasła PIORiN;
- krótko o działalności Inspekcji;
- zdrowie roślin – omówienie bakteriozy pierścieniowej ziemniaka;
- o skutkach wykrycia bakterii Clavibacter sepedonicus, kwarantannie i dezynfekcji;
- zasady rejestracji do URPP producentów ziemniaka;
- kontrola jakości materiału siewnego poprzez oceny polowe oraz pobieranie prób materiału siewnego;
- innowacje w Inspekcji - omówienie przydatności drona w pracy inspektorów;
- o środkach ochrony roślin i nawozach – pogadanka z uczniami;
- przedstawienie zasad obowiązujących podczas stosowania środków ochrony roślin;
- o ewidencji ś. o. r.;
- ochrona zapylaczy;
- integrowana produkcja;
- omówienie tematu wyrejestrowania/zgłoszenia opryskiwacza i rozdanie ulotek;
Obydwie strony spotkania podkreśliły przydatność takich inicjatyw oraz zapewniły
o współpracy w przyszłości.
Monika Rzepka, Piotr Herbut i Dawid Szymczykiewicz