PESTY na tropie leśnych tajemnic - misja w powiecie zgorzeleckim
15.06.2026
15 czerwca 2026 r. nasza maskotka PESTY zamieniła biurowe obowiązki na leśną przygodę i odwiedziła lasy Nadleśnictwa Węgliniec, gdzie towarzyszyła inspektorom z Oddziału w Zgorzelcu - p. Grażynie Hutniczak i p. Agnieszce Styczyńskiej - Ziobro.
PESTY uczestniczył w zainstalowaniu pułapki feromonowej służącej do monitorowania chrząszczy z rodzaju Monochamus (żerdzianki). Owady te są w kręgu zainteresowania służb fitosanitarnych, ponieważ są wektorami nicienia Bursaphelenchus xylophilus – węgorka sosnowca-groźnego agrofaga kwarantannowego, który stanowi zagrożenie dla drzew iglastych. PESTY z zainteresowaniem obserwował pracę specjalistów i przekonał się, że ochrona lasów to nie tylko wiedza i doświadczenie, ale również systematyczny monitoring oraz dobra współpraca służb fitosanitarnych i leśników. Dzięki takim działaniom możliwe jest szybkie wykrywanie potencjalnych zagrożeń i skuteczna ochrona naszych lasów. Po wykonaniu zadania maskotka wybrała się na krótki spacer leśną ścieżką. Po drodze podziwiała poziomki i leśne jagody, a także spotkała niezwykłego grzyba – sromotnika bezwstydnego, który wzbudził jej zainteresowanie. Była to kolejna udana wyprawa PESTY, podczas której połączył naukę z odkrywaniem przyrodniczych ciekawostek, zdobywając nową wiedzę o ochronie lasów w powiecie zgorzeleckim