Powrót

Spotkanie z rolnikami z powiatu górowskiego

13.03.2026

13 marca 2026 r. w sali Starostwa Powiatowego w Górze odbyło się szkolenie dla rolników z powiatu górowskiego. Szkolenie zostało zorganizowane przez ARiMR i dotyczyło „Warunków oraz zmian w zakresie przyznawania płatności bezpośrednich i płatności obszarowych na rok 2026.”

Spotkanie w sali konferencyjnej z udziałem kilkunastu osób siedzących przy stołach i oglądających prezentację wyświetlaną na ekranie. Na ścianie widoczne jest godło Polski, obok stoją flagi państwowe.

Szkolenie było okazją do spotkania producentów z przedstawicielem WIORiN we Wrocławiu. Pani Urszula Kramarz- kierownik Oddziału w Górze przedstawiła ogólny zakres działania Inspekcji skupiając się na zmianach, które weszły w życie w marcu 2026 r., a wynikających ze zmian w ustawie z dnia 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie roślin przed agrofagami oraz niektórych ustaw (Dz.U. z 2025 r. poz. 1709) oraz w ustawie z dnia 21 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o środkach ochrony roślin (Dz. U. Z 2025 r. poz. 1697).  Szczególną uwagę zwróciła na zagrożenie fumigantami i zmiany dotyczące obrotu tymi groźnymi preparatami. Poruszono także zagadnienia dotyczące elektronicznej ewidencji zabiegów środkami ochrony roślin wskazując na terminy obowiązkowego prowadzenia dokumentacji w tej formie oraz zasady postępowania podczas wykonywania zabiegów w czasie kwitnienia rzepaku ozimego i innych roślin miododajnych. W zakresie nadzoru fitosanitarnego przypomniano o obniżonych opłatach za pobieranie i badanie prób bulw ziemniaków innych niż sadzeniaki przeznaczonych do sadzenia w kierunku występowania Clavibacter sepedonicus i Ralstonia solanacearum i profilaktyce, która należy stosować w celu uniknięcia występowania ww. chorób w produkcji ziemniaka. Omówiono także zagadnienia związane z kontrolą GMO i zasady obrotu materiałem siewnym.

Uczestnicy po spotkaniu otrzymali ulotki informacyjne.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}