W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nieprawidłowości w stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji

27.03.2023

Widok na część terenu ze zgromadzonymi oponami, hałdą odpadów oraz pojazdami w różnym stopniu demontażu

W wyniku planowej kontroli stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji, z terenu powiatu kartuskiego, inspektorzy WIOŚ w Gdańsku stwierdzili szereg naruszeń przepisów i decyzji z zakresu ochrony środowiska.

Podmiot kontrolowany posiada decyzję Marszałka Województwa Pomorskiego, określającą gospodarkę odpadami, wydaną na prowadzenie działalności na jednej działce oraz pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków. Jednakże przedsiębiorca zgromadził na terenie kolejnych czterech działek, na które nie posiadał pozwolenia, około 700 pojazdów wycofanych z eksploatacji, odpady oraz części pojazdów. Ponadto stwierdzono między innymi:

  • magazynowanie pojazdów wycofanych z eksploatacji, ich części oraz odpadów niezgodne z wymaganiami, w tym na nieutwardzonym, nieszczelnym terenie, w niewłaściwych pojemnikach z narażeniem na warunki atmosferyczne,
  • występowanie wycieków substancji ropopochodnych do gruntu,
  • brak monitoringu wizyjnego części miejsc magazynowania odpadów,
  • zbieranie odpadów w postaci tworzyw sztucznych, pianki i gumy oraz zużytych opon bez zezwolenia,
  • niedrożny system kanalizacji substancji ropopochodnych w sektorze wymontowania substancji płynnych oraz części nadających się ponownego użycia,
  • prowadzenie ewidencji odpadów niezgodnie ze stanem rzeczywistym,
  • brak urządzeń gaśniczych przy części magazynowanych odpadów palnych,
  • nieprawidłowe postępowanie z dokumentacją oraz tablicami rejestracyjnymi pojazdów przyjętych do demontażu.

Za naruszenie warunków pozwolenia w zakresie magazynowania odpadów i części nadających się do ponownego użycia osoba odpowiedzialna została ukarana mandatem karnym.

Wobec podmiotu odpowiedzialnego zostanie wszczęte postępowanie w celu nałożenia administracyjnych kar pieniężnych.

Za zbieranie odpadów bez wymaganej decyzji, prowadzenie monitoringu niezgodnie z przepisami czy prowadzenie ewidencji niezgodnie ze stanem rzeczywistym grożą kary w wysokości do 1 000 000 zł.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}