Powrót

Uszkodzona cysterna i nieprawidłowe napełnienie materiałem niebezpiecznym

05.05.2026

Czerwony ciągnik siodłowy z naczepą typu kontener-cysterna, zaparkowany na utwardzonym parkingu. Biały kontener-cysterna, przeznaczony do przewozu substancji ciekłych, oznaczony jest pomarańczowymi tablicami sugerujący przewóz towaru niebezpiecznego. W tle widoczne są drzewa oraz niebieskie bezchmurne niebo.

Podczas kontroli drogowej przeprowadzonej na śląskim odcinku A4 w Mysłowicach, ujawniono nieprawidłowości w przewozie towarów niebezpiecznych. Kontrolowany transport dotyczył mieszaniny zawierającej kwas azotowy.

W trakcie czynności stwierdzono dwa naruszenia przepisów umowy ADR. Pierwsze dotyczyło niespełnienia wymogu określonego w przepisie 4.3.2.2.4, zgodnie z którym stopień napełnienia cysterny powinien wynosić nie mniej niż 80% lub nie więcej niż 20% jej pojemności.

Drugie naruszenie stanowiło bezpośrednie zagrożenie dla ludzi i środowiska. Ładunek został przewieziony w kontenerze-cysternie posiadającym pęknięcie w rejonie pierścienia wzmacniającego, co mogło doprowadzić do rozszczelnienia i wycieku substancji o właściwościach żrących.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami przewoźnikowi grozi kara administracyjna w wysokości 11 tysięcy złotych. O wyniku kontroli poinformowano również pracowników Transportowego Dozoru Technicznego. W sprawie prowadzone będą dalsze czynności.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}