W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Z rodzinnego archiwum - zdjęcia i dokumenty Adama Kargulewicza

Liczne ilustracje (zdjęcia, mapy i wykresy) złożyły się na „oficjalną” wystawę z okazji 100-lecia służby cywilnej. W lutym mogli ją Państwo oglądać na ogrodzeniu Łazienek Królewskich w Warszawie. Tym razem publikujemy również fotografie ze zbiorów prywatnych. Nadesłali je do nas członkowie rodzin urzędników, którzy pracowali w polskiej administracji i innych instytucjach publicznych. Te zdjęcia i dokumenty najlepiej pokazują, jak losy zwykłych ludzi splatają się z losami narodu i państwa, stając się cząstką historii.

Zaświadczenie z GUS o przyznaniu Adamowi Kargulewiczowi odznaki "Za ofiarną pracę" w związku z pracą w charakterze okręgowego komisarza spisowego podczas Drugiego Powszechnego Spisu Ludności RP

Adam Kargulewicz (1913–2002)

W okresie międzywojennym był pracownikiem poczty w Ożarowie, Starachowicach i Stąporkowie. Podczas II Powszechnego Spisu Ludności Rzeczypospolitej Polskiej w 1931 roku pełnił funkcję okręgowego komisarza spisowego w powiecie opatowskim, za co otrzymał odznakę "Za ofiarną pracę". 

We wrześniu 1939 roku wraz z urzędem pocztowym został ewakuowany na wschód. W okolicy Opola Lubelskiego zwolniony wraz z innymi pracownikami do domu. Po wojnie wraz z żoną prowadził drobny handel – sklep galanteryjny, wielokrotnie zamykany w latach pięćdziesiątych.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}