W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Często zadawane pytania

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące centralnego rejestru

  • Czy chcąc sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej oraz protokoły z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji muszę być zarejestrowany w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków?

    Tak. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. poz. 1200, z późn. zm.), świadectwa sporządza się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, w którym prowadzony jest centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków. Osoby wpisane do właściwego wykazu, o którym mowa w art. 31 ustawy, otrzymują pocztą elektroniczną indywidualny identyfikator (login) i hasło, umożliwiające zalogowanie się w systemie teleinformatycznym centralnego rejestru, prowadzonego przez ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.
    Po zalogowaniu się na swoim koncie, osoba uprawniona może sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej, które po nadaniu przez system teleinformatyczny odpowiedniego numeru, wydrukowaniu i podpisaniu, należy przekazać osobie zlecającej.

  • Jak uzyskać wpis do Centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków?

    Wszystkie informacje na ten temat, wraz ze wzorami niezbędnych wniosków i oświadczeń, znajdują się na stronie internetowej biznes.gov.pl.

  • Jestem wpisany do Centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków, ale nie dostałem indywidualnego loginu oraz hasła. Co zrobić dalej?

    Z chwilą wpisania do właściwego wykazu prowadzonego w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, na podany we wniosku adres poczty internetowej, został automatycznie wysłany link aktywacyjny do Twojego konta w rejestrze.
    Może się jednak zdarzyć, że ze względu na ustawienia komputera lub skrzynki poczty internetowej, przesłany link aktywacyjny został zakwalifikowany jako spam, w związku z czym mógł być przez przeoczony. W takiej sytuacji skontaktuj się z nami, najlepiej telefonicznie (22) 522 51 33. Jeden z pracowników ministerstwa pomoże Ci np. poprzez powtórne wysłanie linka aktywacyjnego.

  • Otrzymałem link aktywacyjny do Centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków, ale nie otrzymałem hasła logowania. Co zrobić dalej?

    Wiedz, że hasło pierwszego logowania wysyłane jest automatycznie przez centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków, z chwilą aktywacji otrzymanego linka aktywacyjnego.
    Otrzymany w pierwszej wiadomości link aktywacyjny zaznacz w całości, a następnie wklej go do paska adresu w Twojej przeglądarce internetowej. Powyższy link przeniesie Cię do strony aktywacyjnej centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków. Naciśnij teraz widoczny na ekranie przycisk aktywacyjny, a hasło pierwszego logowania zostanie w ciągu kilku chwil dostarczone na skrzynkę poczty internetowej.

  • Jak zmienić swoje dane w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków?

    Jeśli chcesz zmienić swoje dane osobowe, adresowe, lub adres poczty internetowej wyślij informację na ten temat na adres poczty elektronicznej Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju: sekretariatDAB@mi.gov.pl. Pamiętaj jednak, że w celu zmiany danych osobowych, powinieneś przesłać do nas, jako załącznik, kopię dokumentu potwierdzającego taką zmianę (np. aktu stanu cywilnego). Dodatkowo w celu usprawnienia i przyspieszenia zmiany danych zawrzyj w przesłanym e-mailu swój numer telefonu. Umożliwi to sprawne skontaktowanie się z Tobą na wypadek ewentualnych pytań lub wątpliwości.
    Wniosek o zmianę danych w wykazie można również wysłać pisemnie na adres: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Departament Architektury, Budownictwa i Geodezji, ul. Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawa.
    Pamiętaj jednak, że w przypadku:

    • zmiany w zakresie posiadanej zdolności do czynności prawnych,
    • skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe,
    • zmiany w zakresie posiadanych uprawnień budowlanych,
    • zmiany w zakresie kwalifikacji wymaganych przy sporządzaniu świadectw charakterystyki energetycznej,
    • zmiany imienia lub nazwiska,
    • zmiany adresu do korespondencji,
    • zmiany adresu poczty elektronicznej

    masz obowiązek poinformować MIiR w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zmiany.

  • Czy i gdzie mogę uzyskać dodatkowe informacje na temat działania centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków?

    Więcej informacji na temat centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków możesz uzyskać pod numerem telefonu: (22) 522 51 33.

  • Zapomniałem hasła logowania do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków / Moje hasło nie działa. Co zrobić dalej?

    Hasła do kont w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków mają ograniczony okres użytkowania i muszą być ze względów bezpieczeństwa regularnie zmieniane. Dlatego też Twój problem z zalogowaniem się do serwisu wynika zapewne z faktu, że nie zmieniłeś we właściwym czasie swojego hasła. Aby uzyskać nowe hasło, użyj opcji "zapomniałem hasła":

    Następnie wpisz swój adres e-mail (podany we wniosku o wpis do wykazu przesłanym do MIiR), odczytaj i wpisz treść z obrazka w polu "weryfikacja tekstu" oraz naciśnij przycisk "wyślij nowe hasło".

    Na adres poczty elektronicznej został wysłany link, przy pomocy którego zresetujesz hasło do Twojego konta w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków.

  • Czy mogę otrzymać potwierdzenie wpisu do wykazu osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej lub wykazu osób uprawnionych do kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji?

    Jeśli potrzebujesz pisemnego potwierdzenia wpisu do wykazu, zwróć się do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoj. Za wydanie zaświadczenia pobierana jest opłata skarbowa w wysokości 17 zł. Opłatę skarbową wpłać gotówką do kasy Urzędu Dzielnicy Śródmieście Miasta Stołecznego Warszawy, ul. Nowogrodzka 43, 00-961 Warszawa, lub bezgotówkowo na konto bankowe przeznaczone dla wpłat opłaty skarbowej. W tytule dokonywanego przelewu wpisz: "imię i nazwisko - opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia potwierdzającego wpis do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków". Potem wyślij wniosek o wydanie zaświadczenia wraz z załączonym potwierdzeniem dokonania opłaty skarbowej na adres: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Departament Architektury, Budownictwa i Geodezji, ul. Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawa lub drogą elektroniczną na adres sekretariatDB@mi.gov.pl. Zaświadczenie MIiR wyda w ciągu 7 dni od dnia złożenia do MIiR kompletnego wniosku.

  • Czy jest możliwość importowania do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków danych wynikowych powstałych z obliczeń przeprowadzonych w programach służących do wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków?

    Tak. Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków umożliwia import danych wygenerowanych w formacie XML z programów służących do wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków.

  • Czy świadectwa charakterystyki energetycznej budynków oraz protokoły z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji muszę sporządzić przy użyciu centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków?

    Tak. Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków wszystkie świadectwa charakterystyki energetycznej sporządza się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, w którym prowadzony jest centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków.
    Analogiczna sytuacja występuje w przypadku protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji. W art. 28 ust. 2 ww. ustawy określono, że protokoły z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji sporządza się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, w którym prowadzony jest centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków.

  • Czy mogę sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej lub protokół z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji bez wykorzystania centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków?

    Nie. Od 9 marca 2015 r., czyli od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, tak świadectwa charakterystyki energetycznej, jak i protokoły z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji powinny być sporządzane z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, w którym prowadzony jest centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków.
    Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków nie służydo wykonywania obliczeń, a jedynie do wygenerowania (sporządzenia) świadectw charakterystyki energetycznej lub protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji, których wydrukowane (papierowe) wersje, wraz z numerem nadanym w systemie teleinformatycznym, należy przekazać zleceniodawcy.

  • Jaką datę ważności świadectwa charakterystyki energetycznej powinienem wpisać?

    Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. Powyższy okres 10 lat, biegnie od dnia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej, a nie daty wizyty w ocenianym budynku, czy też "na budowie".

  • Jak dodać zdjęcie do formularza świadectwa charakterystyki energetycznej?

    Aby dodać zdjęcie budynku do formularza w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków użyj przycisku "Zmień":

    Następnie na ekranie komputera pojawi się okno dialogowe:

    Wybierz teraz przycisk "Przeglądaj". Dzięki temu będziesz miał możliwość wybrania pliku graficznego zapisanego na dysku twardym komputera. Po dokonaniu wyboru właściwego zdjęcia, użyj przycisku "Załaduj obraz". Wybrane powinno zostać zapisane w formularzu świadectwa charakterystyki energetycznej.
    Pamiętaj jednak, że maksymalna wielkość pliku została ograniczona do 20 kB.

  • Budynek jest nowobudowany i nie ma jeszcze nadanego adresu. Co powinienem wpisać do formularza w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków?

    W powyższej sytuacji możesz wpisać np. numer działki, na której znajduje się oceniany budynek.

  • Jakie budynki należy zaliczyć do budynków, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków?

    Zgodnie z tym przepisem właściciel lub zarządca budynku, którego powierzchnia użytkowa zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej przekracza 250 m2 i w których dokonywana jest obsługa interesantów, zapewnia sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej dla tego budynku.

    • Budynki zajmowane przez organy administracji publicznej
      Organami administracji publicznej, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz 267, z późn. zm.) są:
      • ministrowie (czyli: Prezes Rady Ministrów; wiceprezesowie Rady Ministrów pełniący funkcję ministra kierującego określonym działem administracji rządowej; ministrowie kierujący określonym działem administracji rządowej; przewodniczący komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów; kierownicy centralnych urzędów administracji rządowej podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez Prezesa Rady Ministrów lub właściwego ministra; kierownicy innych równorzędnych urzędów państwowych załatwiających sprawy indywidualne rozstrzygane w drodze decyzji administracyjnych lub sprawy wydawania zaświadczeń),
      • centralne organy administracji rządowej (przepisy ustawy z dnia 4 września 1997 r.o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 812, z późn. zm.) określają, który minister sprawuje nadzór nad określonym centralnym organem administracji rządowej, np. Minister Inwestycji i Rozwoju sprawuje nadzór nad Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego oraz Głównym Geodetą Kraju),
      • wojewodowie,
      • działające w imieniu ww. organów lub we własnym imieniu inne terenowe organy administracji rządowej (zespolonej i niezespolonej),
      • organy jednostek samorządu terytorialnego (czyli: organy gminy, powiatu, województwa, związków gmin, związków powiatów; wójt; burmistrz (prezydent miasta); starosta; marszałek województwa; kierownik służb, inspekcji i straży działających w imieniu wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starosty lub marszałka województwa; samorządowe kolegia odwoławcze),
      • inne organy państwowe oraz inne podmioty, gdy są powołane z mocy prawa lub na podstawie porozumień do załatwiania spraw indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych.
    • Budynki zajmowane przez organy wymiaru sprawiedliwości
      Wymiar sprawiedliwości, zgodnie z Konstytucją, sprawują:
      • Sąd Najwyższy,
      • sądy powszechne, czyli rejonowe, okręgowe i apelacyjne,
      • sądy administracyjne,
      • sądy wojskowe.
        Zatem organami wymiaru sprawiedliwości są prezesowie ww. sądów.
    • Budynki zajmowane przez prokuraturę
      Prokuraturę zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz. U. z 2011 r. Nr 270 poz. 1599, z późn. zm.) stanowią:
      • Prokurator Generalny,
      • prokuratorzy powszechnych i wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury, którzy są podlegli Prokuratorowi Generalnemu,
      • prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

    Zwróć również uwagę, że warunki określone w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków muszą być spełnione łącznie, tj. budynek musi być zajmowany przez jeden z określonych przepisami organów i jednocześnie muszą w nim być obsługiwani interesanci.
    Jeśli masz wątpliwości związane ze sformułowaniem "obsługi interesantów" pomocną może być treść zawarta w uzasadnieniu do projektu ww. ustawy, zgodnie z którą: "Przez obsługę interesantów należy rozumieć wykonywanie takich zadań przez organ, które wymagają utworzenia specjalnego punktu obsługi interesantów (kasy czy biura) w celu np. złożenia wniosku, czy udzielenia informacji. Miejsce to powinno mieć zapewniony publiczny, otwarty dostęp".

  • Nie mogę nadać numeru podczas sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej. Dlaczego?

    Numer jest nadawany automatycznie przez system teleinformatyczny, w którym prowadzony jest centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków, z chwilą zatwierdzenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku poprzez użycie przycisku "zapisz i zatwierdź". Na wygenerowanym oraz na wydrukowanym świadectwie numer ten będzie już widoczny.

  • Nie mogę nadać numeru podczas sporządzania protokołu z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji. Dlaczego?

    Numer jest nadawany automatycznie przez system teleinformatyczny, w którym prowadzony jest centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków, z chwilą zatwierdzenia protokołu z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji poprzez użycie przycisku "zapisz i zatwierdź". Na wygenerowanym oraz na wydrukowanym protokole numer ten będzie już widoczny.

  • Część pól w formularzu świadectwa charakterystyki energetycznej jest nieaktywna. Dlaczego?

    Część pól jest nieedytowalna, np. dane odnośnie osoby sporządzającej świadectwo, daty wystawienia świadectwa, czy też dane określające wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię EU, EK oraz EP. Wszystkie te dane, analogicznie jak w przypadku numeru świadectwa zostaną uzupełnione automatycznie z chwilą zatwierdzenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku / części budynku poprzez użycie przycisku "zapisz i zatwierdź".

  • Czy w formularzu świadectwa charakterystyki energetycznej w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków mogę wpisać dwa źródła ciepła?

    Tak. To pole jest edytowalne, z możliwością wpisania wielu znaków (tak liter jak i cyfr). W przypadku więcej niż jednego źródła ciepła, w formularzu poszczególne źródła, tak jak i ich sprawności możesz wpisać oddzielając poszczególne pozycje znakiem np. ";" lub "/".

  • Jak poprawnie wpisać średnie sezonowe sprawności elementów składowych systemu ogrzewczego oraz systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej?

    Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (Dz. U. poz. 376), wartości średnich sezonowych sprawności ηH,g oraz ηW,g powinny być przyjmowane w oparciu o dane udostępnione przez producenta lub dostawcę źródła ciepła, natomiast wartości średnich sezonowych sprawności ηH,e; ηH,d; ηH,s; oraz ηW,e; ηW,d; ηH,s powinny być wyznaczane zgodnie ze wzorami określonymi przepisami powyższego rozporządzenia. Jedynie w sytuacji braku danych do obliczeń, ww. średnie sprawności, mogą być przyjęte zgodnie z tabelami zawartymi w przepisach ww. rozporządzenia.

  • Jak określić powierzchnię użytkową?

    Powierzchnię użytkową budynku należy określać zgodnie z Polską Normą PN-ISO-9836:1997 Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych.

  • Nie widzę sporządzonych dotychczas przeze mnie świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji. Dlaczego?

    Osoba uprawniona posiada dostęp do wszystkich sporządzonych przez siebie świadectw charakterystyki energetycznej. Jeśli ich nie widzisz to znaczy, że na liście możesz mieć włączony filtr wyszukiwania, który musisz wyłączyć. W wykazie świadectw naciśnij przycisk gumki (obok przycisku "filtruj"), a następnie przycisk "filtruj".

    Po dokonaniu tych czynności zobaczysz wszystkie sporządzone przez siebie świadectwa charakterystyki energetycznej oraz wykonane wersje robocze świadectw.

  • Nie widzę sporządzonych dotychczas przeze mnie protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji. Dlaczego?

    Osoba uprawniona posiada dostęp do wszystkich sporządzonych przez siebie protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji. Jeśli ich nie widzisz to znaczy, że na liście możesz mieć włączony filtr wyszukiwania, który musisz wyłączyć. Na liście swoich protokołów naciśnij przycisk gumki (obok przycisku "filtruj"), a następnie przycisk "filtruj".

    Po dokonaniu tych czynności zobaczysz wszystkie sporządzone przez siebie protokoły z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji oraz wykonane wersje robocze protokołów.

  • W sporządzonym świadectwie charakterystyki energetycznej znalazłem błąd. Czy mogę usunąć ten dokument z rejestru?

    Do chwili zatwierdzenia wersji roboczej świadectwa charakterystyki energetycznej (użycie przycisku "zapisz i zatwierdź"), możesz dowolnie modyfikować jego zawartość lub w całości usunąć przygotowywane świadectwo. W celu uniknięcia błędów, "literówek" przed ostatecznym zatwierdzeniem świadectwa skorzystaj z wydruku wersji roboczej (opcja "drukuj PDF" jest dostępna przez cały czas uzupełniania formularza świadectwa).

  • W sporządzonym protokole z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji znalazłem błąd. Czy mogę usunąć ten dokument z rejestru?

    Do chwili zatwierdzenia wersji roboczej protokołu z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji (użycie przycisku "zapisz i zatwierdź"), możesz dowolnie modyfikować ich zawartość lub w całości usunąć przygotowywane protokoły. W celu uniknięcia błędów, "literówek" przed ostatecznym zatwierdzeniem protokołu skorzystaj z wydruku wersji roboczej (ppcja "drukuj PDF" jest dostępna przez cały czas uzupełniania formularza protokołów).

  • Czy mogę edytować lub usunąć zatwierdzone świadectwo charakterystyki energetycznej?

    Nie. Świadectwo charakterystyki energetycznej z chwilą jego ostatecznego zatwierdzenia (użycie przycisku "zapisz i zatwierdź"), staje się nieedytowalne. Jednocześnie niemożliwe staje się jego usunięcie z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.

  • Czy mogę edytować lub usunąć zatwierdzony protokół z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji?

    Nie. Protokół z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji z chwilą jego ostatecznego zatwierdzenia (użycie przycisku "zapisz i zatwierdź"), staje się nieedytowalny. Jednocześnie niemożliwe staje się jego usunięcie z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.

  • Czy mogę zrobić wydruk wersji roboczej, przed ostatecznym zatwierdzeniem świadectwa charakterystyki energetycznej?

    Tak. Opcja "drukuj PDF" jest dostępna przez cały czas uzupełniania formularza świadectwa. Wydrukowana, niezatwierdzona wersja świadectwa, posiadać będzie znak informujący, że jest to wersja robocza świadectwa.

  • Czy mogę zrobić wydruk wersji roboczej, przed ostatecznym zatwierdzeniem protokołu z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji?

    Tak. Opcja "drukuj PDF" jest dostępna przez cały czas uzupełniania formularza protokołów. Wydrukowana, niezatwierdzona wersja protokołu, posiadać będzie znak informujący, że jest to wersja robocza protokołu.

  • W trakcie zatwierdzenia protokołu z kontroli systemu ogrzewania pojawił się komunikat o nieprawidłowej liczby kotłów. Dlaczego?

    Najprawdopodobniej wpisana liczba kotłów podstawowych i rezerwowych wpisanych w miejscu zaznaczonym na poniższym rysunku:

    nie odpowiada ilości opisanych w miejscu zaznaczonym na poniższym rysunku:

    Musisz pamiętać, że wpisując w zakładce Dane identyfikacyjne konkretną liczbę kotłów podstawowych oraz rezerwowych, musisz w zakładce "Kocioł" dodać następny kocioł przyciskiem "Dodaj", a następnie opisać tę samą liczbę kotłów.

  • Czy sporządzone przeze mnie świadectwa charakterystyki energetycznej lub protokoły z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji będą poddawane weryfikacji?

    Tak. Zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, przy użyciu systemu teleinformatycznego, dokonuje weryfikacji świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji, pod kątem prawidłowości i rzetelności ich sporządzenia oraz biorąc pod uwagę przepisy techniczno-budowlane oraz zasady wiedzy technicznej.

  • Dostałem wezwanie od Ministra Inwestycji i Rozwoju do przekazania danych i dokumentów, branych pod uwagę przy sporządzaniu świadectwa charakterystyki energetycznej. Dlaczego?

    Weryfikacji, o której mowa w art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, dokonuje się z urzędu (losowy wybór świadectwa z bazy Centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków) lub na wniosek:

    • właściciela lub zarządcy budynku lub części budynku, osoby, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, osoby, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, podmiotu, który zlecił sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej, lub podmiotu, który je otrzymał w związkuze zbyciem lub najmem budynku lub części budynku - w przypadku świadectw charakterystyki energetycznej,
    • właściciela lub zarządcy budynku - w przypadku protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji.

    Z chwilą wszczęcia procedury weryfikacji możesz otrzymać drogą pocztową wezwanie do przekazania do MIiR: kopii weryfikowanego (przekazanego zleceniodawcy) świadectwa charakterystyki energetycznej, kompletnej dokumentacji i obliczeń, na podstawie których zostało sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej, pozostałych danych i dokumentów, które były brane pod uwagę przy sporządzaniu świadectwa, jak również innych istotnych informacji, które mogą przyczynić się do wyjaśnienia wszczętego postępowania.

  • W przypadku metody zużyciowej nie ma możliwości łącznego wypełnienia wartości wskaźników EK i EP na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Dlaczego?

    Świadectwo charakterystyki energetycznej, które jest wypełniane w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków jest tożsame ze wzorem zawartym w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (Dz. U. poz. 376). W rozporządzeniu tym określono jedynie dwa wzory: dla budynku i dla części budynku, które są jednakowe zarówno w przypadku metody obliczeniowej, jak i metody zużyciowej.

Dodatkowe informacje w zakresie sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej

Powierzchnia a kubatura budynku / części budynku w świadectwie charakterystyki energetycznej

W świadectwie charakterystyki energetycznej należy wypełnić następujące pozycje:

  • powierzchnia pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza (powierzchnia ogrzewana lub chłodzona),
  • powierzchnia użytkowa,
  • kubatura budynku (części budynku) o regulowanej temperaturze powietrza,
  • kubatura budynku (części budynku).

Powierzchnia użytkowa może się różnić od powierzchni pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza

Zgodnie z Polską Normą PN-ISO-9836:1997 Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych powierzchnia użytkowa to powierzchnia kondygnacji netto, która odpowiada celom i przeznaczeniu budynku. Powierzchnia kondygnacji netto to z kolei powierzchnia ograniczona przez elementy zamykające, liczona w stanie wykończonym, na poziomie podłogi, nie licząc listew przypodłogowych, progów itp.
Powierzchnia pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza (powierzchnia ogrzewana lub chłodzona) to, zgodnie z przepisami dotyczącymi metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku, ogrzewana lub chłodzona powierzchnia kondygnacji netto, wyznaczana według ww. normy.
Podobnie sytuacja wygląda z kubaturą.

Zalecenia zawarte w świadectwie charakterystyki energetycznej

Warto zwrócić szczególną uwagę na zalecenia (zawierane) w świadectwie. Zalecenia te, formułowane przez uprawnionych specjalistów, mają na celu określenie przede wszystkim ekonomicznej i technicznie wykonalnej poprawy charakterystyki budynku / części budynku.
Zawarte w tym miejscu informacje stanowią dla właścicieli lub zarządców nieruchomości cenne wskazówki w zakresie przyszłych robót budowlanych w danym budynku. Dlatego też koniecznym jest, aby do każdego budynku lub części budynku podejść w sposób indywidualny. Pamiętaj, że to od Twojej wiedzy i doświadczenia zależy komfort oraz potencjalne oszczędności finansowe użytkowników budynków.
Należy podkreślić, że o ile w nowo oddawanych do użytkowania budynkach potencjalne ekonomicznie uzasadnione możliwości poprawy charakterystyki energetycznej, ze względu m.in. na coraz bardziej restrykcyjne w tym zakresie przepisy techniczno-budowlane, są niewielkie, to w przypadku budynków starszych, niemal w każdym przypadku można zaproponować właściwe rozwiązania.
Zalecenia te są istotne także pod kątem obowiązków nałożonych w dyrektywie 2010/31/UEna władze publiczne, zgodnie z którymi organy te powinny wypełniać zalecenia zawarte w świadectwie.

Temperatury wewnętrzne w budynku / części budynku w zależności od stref ogrzewanych budynku

Warto zwrócić uwagę, że dane określone w tym miejscu powinny wskazywać, nie średnią temperaturę wewnętrzną w strefie ogrzewanej, lecz temperatury wewnętrznew budynku / części budynku w zależności od stref ogrzewanych (temperatury te określone są w § 134 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r., poz. 1422).

Przegrody budynku / części budynku w świadectwie charakterystyki energetycznej

Sporządzając świadectwo charakterystyki energetycznej warto zwrócić uwagę na dokładny opis przegród budynku / części budynku. Dane zawarte w tej tabeli powinny stanowić cenne źródło informacji dla odbiorcy świadectwa, nie tylko w zakresie uzyskanego i wymaganego współczynnika przenikania ciepła, ale również, w miarę możliwości, w zakresie konstrukcji danych przegród.
Ponadto warto zwrócić uwagę, że w tabeli powinny być opisane wszystkie przegrody mające wpływ na charakterystykę energetyczną budynku / części budynku.

Liczba kondygnacji budynku a liczba kondygnacji części budynku

Sporządzając świadectwo charakterystyki energetycznej części budynku, zwróć proszę uwagę, że wpisywana w formularzu liczba kondygnacji odnosi się do ocenianej części budynku, a nie całego budynku, w którym znajduje się jego oceniana część.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
05.03.2018 09:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
05.03.2018 09:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}