W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O zespole

 

Zespół do spraw Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw jest platformą współpracy administracji rządowej z przedstawicielami biznesu i parterami społeczno-gospodarczymi na rzecz adaptacji do wyzwań zrównoważonego rozwoju poprzez upowszechnianie społecznej odpowiedzialności w praktykach rynkowych.

Jaka jest podstawa prawna funkcjonowania Zespołu?

Podstawą funkcjonowania Zespołu, w obecnym formacie, jest Zarządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 10 maja 2018 roku. Historia Zespołu sięga 2009 roku. Wówczas, w Ministerstwie Gospodarki, powstał pierwszy Zespół do spraw Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw. Forma i zakres współpracy zmieniały się na przestrzeni lat. W 2018 roku odnowiono szeroką platformę dialogu, angażując przedstawicieli różnych środowisk do wspólnych działań na rzecz podniesienia etycznych standardów prowadzonej, przez przedsiębiorstwa, działalności.

Kto wchodzi w skład Zespołu?

W jego skład wchodzą przedstawiciele administracji rządowej, strony społecznej, organizacji pracodawców, związków zawodowych, stowarzyszeń branżowych i sektorowych, środowiska naukowego i akademickiego oraz organizacji pozarządowych. Łącznie w pracach Zespołu bierze udział blisko 70 instytucji i organizacji.

Jakie są zadania Zespołu?

  • prowadzenie dialogu, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk między administracją publiczną, biznesem, parterami społeczno-gospodarczymi w zakresie zrównoważonego rozwoju i CSR,  
  • upowszechnianie zasady solidarności społecznej oraz odpowiedzialnego prowadzenia działalności biznesowej,
  • kształtowanie relacji pomiędzy konkurencyjnością gospodarki, dbałością o środowisko naturalne oraz jakością życia poprzez wypracowywanie rekomendacji dotyczących kierunków wdrażania zasad CSR w politykach publicznych na potrzeby efektywnej realizacji celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju,
  • upowszechnianie konceptu społecznej odpowiedzialności w administracji publicznej

Wokół jakich obszarów Zespół skupia swoje prace?

Obszary tematyczne dla prac Zespołu wynikają z najbardziej aktualnych wyzwań społeczno-gospodarczych Polski a także z bieżących kierunków kluczowych polityk publicznych. Założeniem szerokiej reprezentacji organów rządowych i instytucji publicznych w pracach Zespołu jest zachowanie spójności podejmowanych zagadnień tematycznych z priorytetowymi kierunkami rozwoju kraju.

W jaki sposób realizowane są zadania Zespołu?

Zadania Zespołu realizowane są w ramach wyspecjalizowanych grup roboczych. Podczas II posiedzenia Zespołu (26 września 2018 roku) Zespół powołał 5 grup roboczych do realizacji przyjętych zadań:

  • Grupa robocza do spraw konsumenckich
  • Grupa robocza do spraw innowacji dla zrównoważonego rozwoju i CSR
  • Grupa robocza do spraw społecznej odpowiedzialności uczelni
  • Grupa robocza do spraw społecznej odpowiedzialności administracji
  • Grupa robocza do spraw relacji z osobami świadczącymi pracę

Kto prowadzi prace Grup roboczych?

Koordynacja prac Grup roboczych jest dzielona pomiędzy przedstawicieli administracji publicznej a przedstawicieli partnerów zewnętrznych. Taki format ma zapewnić wzajemne uzupełnianie się perspektywy rządowej i rynkowej oraz zachowanie równowagi potrzeb i perspektyw odmiennych środowisk.

Nad czym pracują obecnie Grupy robocze?

Założeniem prac Grup roboczych jest wypracowanie propozycji konkretnych instrumentów rynkowych i narzędzi wsparcia przedsiębiorstw i innych organizacji we wdrażaniu praktyk społecznej odpowiedzialności i polityk należytej staranności w prowadzeniu codziennych operacji biznesowych.

Kto może współpracować w Grupach roboczych?

Członkostwo w Grupach roboczych ma charakter otwarty. Instytucje, organizacje i podmioty, działające na co dzień w powyższych zagadnieniach, są zapraszane do udziału w realizacji zadań Grupy roboczej. Zaangażowanie ma charakter wolontarystyczny. Członkowie Grupy roboczej dzielą się swoją wiedzą ekspercką oraz dobrymi praktykami. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wspiera efektywne wdrożenie opracowanych przez Grupy robocze narzędzi i instrumentów.

Jakie są korzyści z członkostwa w Grupie roboczej?

  • współpraca z administracją w procesie tworzeniem polityki publicznej na rzecz rozwoju CSR,
  • rozwój sieci partnerstwa i współpracy,
  • możliwość wpływu na zmianę postaw rynkowych,
  • budowanie pozycji lidera w branży pod kątem praktyk CSR,
  • upowszechnienie stosowanych przed przedsiębiorstwa dobrych praktyk podczas organizowanych przez Zespół i Grupy robocze konferencji, warsztatów, seminariów o tematyce CSR.

Do kogo się zgłosić, jeśli jesteś zainteresowany współpracą?

Do prac w grupie roboczej można dołączyć na każdym etapie realizowanych działań. Koordynację prac Zespołu i grup roboczych prowadzi: Sekretariat Zespołu do spraw Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw Biuro Ministra.

e-mail. dominika.wierzbowska@miir.gov.pl 
tel. 22 273 86 04

 

 

Materiały

Zarządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju - powołanie Zespołu do spraw Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw
Dz15-1​_Zarzadzenie.pdf 0.47MB
Lista członków zespołu
Lista​_organizacji​_członkowskich.pdf 0.19MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.05.2019 09:47 Emilia Chmiel
Pierwsza publikacja:
11.05.2019 09:47 Emilia Chmiel
{"register":{"columns":[]}}