W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja i 50. rocznicy polsko-australijskich stosunków dyplomatycznych w Canberze oraz całej Australii

12.05.2022

Uroczystość upamiętniająca 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz tegoroczną 50. rocznicę nawiązania przez Polskę i Australię stosunków dyplomatycznych odbyła się 5 maja w Ambasadzie RP w Canberze. Z inicjatywy lokalnej Polonii oraz Konsulów Honorowych RP wydarzenia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, jak również w związku z przypadającymi 2 maja Dniem Flagi oraz Dniem Polonii i Polaków za Granicą, odbyły się także w wielu innych miastach Australii.

Canberra1

Uroczystość upamiętniająca 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz tegoroczną 50. rocznicę nawiązania przez Polskę i Australię stosunków dyplomatycznych odbyła się 5 maja w Ambasadzie RP w Canberze. Z inicjatywy lokalnej Polonii oraz Konsulów Honorowych RP wydarzenia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, jak również w związku z przypadającymi 2 maja Dniem Flagi oraz Dniem Polonii i Polaków za Granicą, odbyły się także w wielu innych miastach Australii.

Wśród uczestników uroczystości w Ambasadzie RP w Canberze znaleźli się m.in. przedstawiciele Departamentu Spraw Zagranicznych i Handlu Australii, na czele z szefem Protokołu Dyplomatycznego Ianem McConville, oraz reprezentanci innych urzędów federalnych, członkowie korpusu dyplomatycznego, przedstawiciele Polonii australijskiej oraz przyjaciele Polski.

Wydarzenie zainaugurowało odegranie przez artystę polonijnego Krzysztofa Małka hymnów państwowych Polski i Australii oraz symboliczne wzniesienie toastów za oba kraje i ich obywateli przez ambasadora Michała Kołodziejskiego oraz szefa australijskiego Protokołu Dyplomatycznego. W przemówieniu ambasador Kołodziejski odniósł się do 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych (20 lutego 1972 r.), prezentując ją w kontekście dużo dłuższej historii dwustronnych kontaktów, sięgających wczesnego osadnictwa europejskiego w tym kraju z początków XIX wieku.

Ambasador Kołodziejski podniósł także kwestię rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dostrzegając w niej analogie z sytuacją naszego kraju podczas II Wojny Światowej, oraz zapewnił o pełnym wsparciu Polski dla napadniętego sąsiada, który dzieli wspólnie z nami i Litwą spuściznę cywilizacyjną Konstytucji 3 Maja. Uczestnicy wydarzenia upamiętnili minutą ciszy ofiary wojny na Ukrainie.

Szef australijskiego protokołu omówił z kolei bliskie kontakty polityczne między Polską i Australią w ostatnim czasie, w tym wydane z okazji 50-lecia stosunków dyplomatycznych wspólne oświadczenie premierów obu krajów (poprzedzone licznymi kontaktami telefonicznymi w ostatnich miesiącach) oraz wizytę minister spraw zagranicznych Marise Payne w Warszawie w dniu obchodów rocznicy.

Specjalnymi gośćmi Ambasady podczas uroczystości byli bohaterowie projektu „The Unity | Stories about Us”, zrealizowanego przez organizację Polish-Australian Business Forum w ramach obchodów 50-lecia stosunków dyplomatycznych pod patronatem Ambasadora RP. Byli to, z Sydney, profesor Betina Szkudlarek, Jenny Morawska i Krzysztof Czerwiński oraz profesor Lidia Morawska z Brisbane.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Australii

30 kwietnia odbyła się wizyta w Polskiej Szkole WA w Perth, w której udział wzięła Konsul Generalna RP Monika Kończyk. Spotkanie ze społecznością szkolną uświetniły występy uczniów związane z Obchodami Majowymi. Konsul Generalna uczestniczyła także w uroczystej Mszy Świętej, podczas której były zbierane fundusze na pomoc Ukrainie oraz w akademii przygotowanej przez organizacje polonijne w Klubie Polskim. Podczas uroczystości zaprezentowano wiersze i pieśni przygotowane przez uczniów polskich szkół oraz artystkę operową – Magdę Lisek, a także odbył się występ grupy tanecznej „Kukułeczka”. Z okazji polskiego święta władze stolicy Australii Zachodniej podświetliły na biało-czerwono jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w mieście – wieżowiec Bell Tower.

W Brisbane uroczystości trzeciomajowe odbyły się w Domu „Polonia”, a lokalne władze oświetliły na biało-czerwono budynek ratusza miejskiego.

Na program obchodów w Hobart na Tasmanii składały się uroczysta msza święta oraz Akademia Trzeciomajowa, w której udział wziął zespół folklorystyczny „Oberek”, a uczniowie szkoły polskiej wraz z przyjaciółmi wykonali krótki spektakl teatralny.

Główne uroczystości w Nowej Południowej Walii miały miejsce 1 maja w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski w Marayong.

W Melbourne, gdzie mieszka najliczniejsza w Australii Polonia, obchody polskich świąt majowych miały miejsce 1 maja w polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon. Program okolicznościowej Akademii przygotowały szkoły polskie i organizacje harcerskie ze stanu Wiktoria. Odbyły się także występy zespołu pieśni i tańca „Polonez” oraz Kapeli Rawdanowiczów.

Uroczystości odbyły się także w Geelong, w tamtejszym Domu Polskim. Ich organizatorem był zarząd Związku Polaków w Geelong.

Więcej o obchodach w Melbourne i Geelong na stronie Portalu Polonii w Wiktorii.

https://portalpolonii.com.au/?p=6828

https://portalpolonii.com.au/?p=6841

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}