W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

50 drzew na 50-lecie relacji dyplomatycznych Polska-Australia

04.04.2022

Z okazji 50. rocznicy nawiązania przez Polskę i Australię stosunków dyplomatycznych, 4 kwietnia w Geehi, w pobliżu Góry Kościuszki, zasadzonych zostało 50 eukaliptusów. Każde z drzew symbolizuje jeden rok z 50-lecia naszych dwustronnych relacji. Wraz z Ambasadorem Michałem Kołodziejskim oraz dyrektorem Kylem Williamsem z Parku Narodowego Kościuszki, współorganizatorem projektu, udział w wydarzeniu wzięli (drzewa zasadzili) przedstawiciele lokalnego samorządu na czele z burmistrzem regionu Snowy Valleys Ianem Chaffey, Aborygeni z plemienia Monaro Ngarigo, mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz delegaci organizacji polonijnych z Nowej Południowej Walii.

50 drzew na 50-lecie

Projekt został połączony z upamiętnieniem odkrycia i nazwania Góry Kościuszki przez polskiego badacza i podróżnika Pawła Strzeleckiego. W marcu 1840 roku jego ekspedycja minęła okolice Geehi, by następnie udać się w kierunku najwyższego szczytu na kontynencie australijskim. O tych wydarzeniach, jak również o obecności Pawła Strzeleckiego w Geehi 182 lata temu, informuje tablica przygotowana i odsłonięta przez organizację polonijną Kosciuszko Heritage Inc.

Symboliczna rola, jaką Góra Kościuszki pełni w historii stosunków polsko-australijskich była jedną z głównych motywacji dla strażaków-ochotników z Poręby Spytkowskiej w województwie małopolskim, którzy w 2020 roku zorganizowali zbiórkę na rzecz poważnie zniszczonego pożarami buszu Parku Narodowego Kościuszki. W efekcie przekazanych środków (prawie pół miliona złotych) zainicjowane zostały programy służące ratowaniu gatunków najbardziej zagrożonych wyginięciem. Również Polonia australijska od lat aktywnie wspiera odbudowę unikalnej dla Góry Kościuszki flory i fauny, a wydarzenie z 4 kwietnia było symbolicznym docenieniem przez władze Parku dotychczas podejmowanych przez polską społeczność wysiłków.

Z Parkiem Narodowym Kościuszki silne związki kulturowe mają także lokalne społeczności Aborygenów. Za tradycyjnych właścicieli terenu, na którym położone jest Geehi, uznawany jest klan Monaro Ngarigo. Z tej okazji przedstawicielka starszyzny Iris White odprawiła symboliczną ceremonię powitania gości przybyłych na należący do jej plemienia teren.

Zdjęcia (22)

{"register":{"columns":[]}}