W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fidżi

Bezpieczeństwo

Fidżi leży w strefie zagrożonej cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie kryzysu są dostępne na poniższej stronie.

W niektórych miastach (gł. Nadi i Suva) można spotkać się z przestępczością pospolitą (głównie kradzieże).

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Informacje nt. Covid

 

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy NIE
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu na Fidżi.

 Czy trzeba wyrobić wizę?

Polska znajduje się na liście państw zwolnionych z obowiązku wizowego przy pobytach w celach turystycznych do 4 miesięcy. Przy wjeździe należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży oraz posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy.

Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

brak informacji

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Zalecane jest posiadanie pisemnej zgody obojga rodziców/ opiekunów prawnych dziecka na podróż na Fidżi. Zgoda powinna być sporządzona notarialnie w języku angielskim.

  1. Zasady pobytu

Fidżi doświadcza klęsk żywiołowych, w tym cyklonów, aktywności wulkanicznej, trzęsień ziemi i tsunami. Każdego roku zgłaszanych jest ponad 2000 zdarzeń sejsmicznych. Poziomy alarmów mogą się szybko zmieniać. Sezon cyklonów tropikalnych trwa zwykle od listopada do maja. Należy monitorować lokalne i międzynarodowe aktualizacje pogody i postępować zgodnie z radami władz lokalnych.

Poziom przestępczości jest stosunkowo niski. Zdarzają się włamania, którym często towarzyszy przemoc. Należy zachować ostrożność szczególnie podczas nocnych spacerów. Zaleca się zamykać drzwi i okna na noc. Obecnie wzrasta poziom przestępczości na ulicach.

Ubezpieczenie

Z uwagi na bardzo niski poziom opieki zdrowotnej zalecane jest wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Fidżi, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

Zdrowie

Występuje podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi, a w miesiącach letnich, od listopada do kwietnia - zagrożenie febrą i dengą (należy koniecznie stosować repelenty zabezpieczające przed ukąszeniami komarów). W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

W regionach wiejskich należy spożywać tylko butelkowaną oryginalnie wodę.

Lekarze za udzielaną pomoc oczekują natychmiastowej zapłaty gotówką, często z góry.

Informacje dla kierowców

Istnieje możliwość wynajęcia samochodu. Obowiązuje ruch lewostronny. Należy unikać prowadzenia samochodów nocą ze względu na zagrożenie przestępczością, nieuważnych przechodniów, bardzo zły stan dróg oraz pojawiające się na nich zwierzęta. Dość dobrze rozwinięty jest transport publiczny (autobusy, taksówki).

Przepisy prawne

Wwóz żywności, owoców i nasion podlega restrykcjom. Posiadanie jakichkolwiek ilości narkotyków jest nielegalne. W przypadku konfliktu z prawem należy pamiętać, że procesy sądowe mogą się ciągnąć bardzo długo, co oznacza brak możliwości opuszczenia kraju przed zakończeniem procesu. Polskie władze konsularne nie mają wpływu na przyspieszenie trwania normalnej procedury sądowej.

Przydatne informacje

Informacja dla nurkujących: należy liczyć się z atakami rekinów. Na Fidżi są tylko dwie komory dekompresyjne zlokalizowane w stolicy kraju.

Przebywanie w samolocie lub na lotnisku pod wpływem alkoholu jest nielegalne.

Zabronione jest przebywanie i kąpiel bez ubioru w miejscach publicznych.

Bankomaty dostępne są we wszystkich miastach. W większości hoteli i restauracji w większych miastach można posługiwać się międzynarodowymi kartami kredytowymi.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronach internetowych, np.: www.fiji.gov.fj.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}