W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dla podróżujących do Polski i Australii

27.09.2022

Koronawirus

AKTUALNE ZASADY DLA OSÓB PODRÓŻUJĄCYCH DO POLSKI
znajdziesz tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

28 marca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 lutego 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (treść w załączniku na dole strony).

Rozporządzenie znosi większość dotychczas obowiązujących ograniczeń, nakazów i zakazów, w tym nakaz poddania się obowiązkowej kwarantannie po przekroczeniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej, czy też wymóg posiadania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku COVID-19 w przypadku przekraczania granicy RP z państw spoza strefy Schengen/UE. 
 

KOMUNIKAT O UZNANIU SZCZEPIENIA W POLSCE

Komunikat Ministra Zdrowia nr 13 z dnia 1.10.2021 r. w sprawie uznania szczepienia przeciwko COVID-19 wykonanego poza granicami RP oraz wydania Unijnego Certyfikatu COVID-19 (UCC).

Każdy obywatel RP oraz cudzoziemiec uprawniony do udziału w Narodowym Programie Szczepień, który przyjął szczepienie przeciwko COVID-19 (jedną lub dwie dawki) poza granicami kraju, szczepionką  dopuszczoną do obrotu na terytorium UE (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson), może zgłosić się do wybranego punktu szczepień, w celu wprowadzenia szczepienia dokonanego za granicą, do krajowego systemu ewidencji szczepień prowadzonego w systemie e-Zdrowie (P1).

Warunki niezbędne do uznania szczepienia dokonanego za granicą oraz szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-13-ministra-zdrowia-w-sprawie-uznania-szczepienia-przeciwko-covid-19-wykonanego-poza-granicami-rzeczpospolitej-polskiej-oraz-wydania-unijnego-certyfikatu-covid-19-ucc

Wykaz odpowiedników szczepionek przeciw COVID-19 dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajdziesz tutaj: http://bip.pzh.gov/public/?id=216377 
 

Osoby posiadające podwójne obywatelstwo (polskie i australijskie) planujące podróż do Polski prosimy o zapoznanie się z Komunikatem Straży Granicznej.

 

INFORMACJA DLA OSÓB PLANUJĄCYCH PODRÓŻ DO AUSTRALII

Granice zewnętrzne Australii są otwarte dla posiadaczy wszystkich rodzajów wiz. Od 18 kwietnia 2022 r. podróżni przyjeżdżający z zagranicy nie muszą przedstawiać negatywnego wyniku testu w kierunku COVID-19. 6 lipca 2022 r. zniesiony został również wymóg przedstawienia certyfikatu szczepień przeciwko COVID-19.

 

Podróżni przylatujący do Australii po 6 lipca nie muszą wypełniać Cyfrowej Deklaracji Pasażera (Digital Passenger Declaration, DPD), mają natomiast obowiązek wypełnienia Karty Pasażera Wjeżdżającego (Incoming Passenger Card, IPC). Instrukcja wypełniania karty w języku polskim dostępna jest pod poniższym linkiem: https://www.abf.gov.au/entering-leaving-australia/files/ipc-sample-polish.pdf

Zniesiony został obowiązek noszenia maseczki ochronnej na pokładach lotów międzynarodowych przylatujących do Australii oraz lotów krajowych. Na podróżnym spoczywa obowiązek spełnienia ewentualnych dodatkowych wymogów wprowadzonych przez poszczególne linie lotnicze. 

Obowiązek odbycia kwarantanny oraz poddania się testowi po przylocie do kraju został zniesiony. Szczegółowe przepisy dotyczące zasad samoizolacji w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu mogą różnić się w poszczególnych stanach i terytoriach. W związku z tym, w zależności od lotniska przylotu, należy każdorazowo sprawdzać aktualnie panujące lokalnie w tym zakresie wymogi.

Informacje na temat obostrzeń obowiązujących w poszczególnych stanach i terytoriach: 
https://www.australia.gov.au/states

Link do informacji rządu federalnego: https://www.australia.gov.au/  

Więcej informacji na temat przyjazdu do Australii: https://covid19.homeaffairs.gov.au/coming-australia  

Tranzyt przez Australię:
Tranzyt trwający do 8 godzin nie wymaga żadnych dodatkowych formalności. W przypadku, gdy trwa on od 8 do 72 godzin, należy posiadać wizę tranzytową (771) lub ważną wizę turystyczną i potwierdzenie dalszego lotu. Tranzyt trwający ponad 72 godziny traktowany jest jako wjazd na teren Australii, w związku z czym należy posiadać odpowiednią wizę.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://www.homeaffairs.gov.au/covid19/

 


Aktualne informacje zdrowotne rządu australijskiego dotyczące COVID-19 można znaleźć na stronie australijskiego Departamentu Zdrowia (w języku angielskim).

Osoby przebywające w Australii mogą uzyskać więcej informacji na temat koronawirusa pod całodobowym numerem infolinii australijskiego Departamentu Zdrowia 1800 020 080 lub kontaktując się z departamentami zdrowia w poszczególnych stanach i terytoriach.

W razie wystąpienia symptomów choroby należy zadzwonić na numer alarmowy 000.

Niezależnie od miejsca pobytu, na obecnym etapie zagrożenia wirusem, najważniejsze jest świadome kontrolowanie swojego stanu zdrowia i zgłaszanie się do odpowiednich służb, jeśli pojawią się niepokojące sygnały.

Ponadto, zachęcamy wszystkich podróżujących, w tym do Australii, do rejestracji w systemie Odyseusz, który pozwala na sprawny kontakt w wypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

W sytuacjach nagłych istnieje możliwość kontaktu z konsulem pod numerem telefonu dyżurnego:

Konsularny numer alarmowy Ambasady RP w Canberze (dla osób przebywających na terenie Australijskiego Terytorium Stołecznego): +61 411 540 466

Konsularny numer alarmowy Konsulatu Generalnego w Sydney (pozostałe stany i terytoria Australii): +61 419 488 677

Materiały

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25.02.2022
Rozporządzenie​_Rady​_Ministrów​_z​_dnia​_25022022.pdf 0.38MB
{"register":{"columns":[]}}