W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowe Święto Niepodległości 2020 w Canberze

14.11.2020

14 listopada w Ambasadzie RP w Canberze miała miejsce uroczystość z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wydarzenie było zwieńczeniem obchodów Święta 11 listopada w całej Australii, m. in. w Perth, Melbourne i Sydney.

Narodowe Święto Niepodległości 2020

Na uroczystości zgromadzili się przedstawiciele Polonii australijskiej, w tym m. in. prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej Małgorzata Kwiatkowska, prezes Rady Organizacji Polskich w Australijskim Terytorium Stołecznym Andrzej Alwast oraz ks. Tadeusz Przybylak, prowincjał Chrystusowców i Koordynator Polskiej Misji Katolickiej w Australii i Nowej Zelandii. Obecna była także Konsul Generalna RP w Sydney dr Monika Kończyk.

Motywem przewodnim tegorocznych obchodów była 40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” w 1980 r., stanowiąca kolejne ogniwo wysiłków Polaków w XX wieku na drodze do Niepodległości. W tym kontekście, Ambasador RP Michał Kołodziejski wręczył Krzyż Wolności i Solidarności zasłużonemu działaczowi polonijnemu Stefanowi Gajewskiemu, który w związku ze swoją aktywnością opozycyjną w „Solidarności” został internowany podczas stanu wojennego w 1981 r.  

Całość wydarzenia uświetnił recital fortepianowy utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu argentyńskiej pianistki prof. Marceli Fiorillo.

Zdjęcia (8)