W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nauru

Bezpieczeństwo

Nauru leży w strefie aktywnej sejsmicznie i jest zagrożone cyklonami i tsunami. Informacje i porady jak zachować się w razie powyższych zagrożeń są dostępne na tej stronie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Informacje nt. Covid


Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy NIE
  • Dowód osobisty NIE

Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport powinien być ważny minimum 3 miesiące od daty wjazdu do Nauru.

Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy potrzebują wizy przed podróżą do Nauru. Aby uzyskać szczegółowe informacje, jak złożyć wniosek należy skontaktować się z:

Nauru Consulate General
Level 3, 99 Creek Street
Brisbane
QLD 4000

Tel: +61 7 3220 3044
e-mail: nauru.consulate@brisbane.gov.nr

Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

brak informacji

Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią? 

Zalecane jest posiadanie pisemnej zgody obojga rodziców/opiekunów prawnych dziecka na podróż na Nauru. Zgoda powinna być sporządzona notarialnie w języku angielskim.

Zasady pobytu

Opcje zakwaterowania są ograniczone. Zaleca się planowanie lotów i rezerwację zakwaterowania z dużym wyprzedzeniem przed podróżą.

Nie są akceptowane karty płatnicze, tylko gotówka: dolar australijski.

W porze deszczowej od listopada do kwietnia czasami występują silne wiatry, fale morskie i tropikalne cyklony.

Placówki medyczne w Nauru oferują podstawową opiekę medyczną, w większości przypadków konieczna jest ewakuacja medyczna karetką powietrzną do Australii. Zaleca się posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego w podróży oraz posiadanie funduszy na pokrycie kosztów leczenia za granicą i repatriacji.

Ubezpieczenie

Zalecane jest wykupienie pełnego ubezpieczenia (zwłaszcza zdrowotnego) z opcją transportu medycznego (w przypadku braku ubezpieczenia koszt ewakuacji medycznej wynosi ok. 40 tys. AUD).

Zdrowie

Występuje tu podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi (denga, żółtaczka typu A i tyfus). W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Poziom opieki zdrowotnej jest niski, a za usługi medyczne oczekuje się natychmiastowej zapłaty.

Informacje dla kierowców

Ruch drogowy jest lewostronny. Drogi są w złym stanie. Należy unikać prowadzenia samochodu nocą.

Przepisy prawne

Surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami.

Homoseksualizm jest nielegalny.

Przydatne informacje

Trzeba uważać na niebezpieczne wiry wodne oraz na ostre krawędzie raf koralowych (skaleczenia).

Karty kredytowe ani czeki podróżne nie są uznawane. Nie ma bankomatów.

Niebezpieczne są sfory dzikich psów.

Brak świeżych owoców i warzyw.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}