W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Papua-Nowa Gwinea

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do prowincji Hela i Southern Highlands. W związku ze starciami plemiennymi wprowadzono tam stan wyjątkowy.

Na pozostałym terytorium kraju zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności w związku z wysokim poziomem przestępczości pospolitej.

Zagrożenie kradzieżami i napadami występuje w szczególności w dużych miastach (Port Moresby, Lae, Mt. Hagen) oraz w górskich prowincjach.

Papua-Nowa Gwinea leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od listopada do maja występuje zagrożenie cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu, tsunami lub cyklonu są dostępne na poniższej stronie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Informacje nt. Covid

 

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy NIE
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport powinien być ważny przez minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Papui-Nowej Gwinei.

 Czy trzeba wyrobić wizę?

Aby wjechać do Papui-Nowej Gwinei, należy posiadać wizę. Odprawę wjazdową do Papui-Nowej Gwinei można zorganizować on-line przez Papua Nowa Gwinea ICA -https://ica.gov.pg/  Wymagania wjazdowe mogą ulec zmianie, dlatego przed podróżą należy sprawdzić najnowsze informacje w Urzędzie ds. Imigracji i Obywatelstwa Papui-Nowej Gwinei.

Wiza turystyczna jest ważna na jednorazowy pobyt trwający sześćdziesiąt (60) dni od daty przybycia.

Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

brak informacji

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Zalecane jest posiadanie pisemnej zgody obojga rodziców/ opiekunów prawnych dziecka na podróż na Fidżi. Zgoda powinna być sporządzona notarialnie w języku angielskim.

  1. Zasady pobytu

Zasadniczo zabrania się wjazdu do Papui-Nowej Gwinei z owocami, warzywami i produktami zwierzęcymi ze względu na lokalne kontrole kwarantanny.

Marihuana i inne narkotyki są nielegalne w Papui-Nowej Gwinei. Te przestępstwa mogą skutkować wysokimi karami pozbawienia wolności.

Papua-Nowa Gwinea jest obszarem, gdzie występują sezonowe klęski żywiołowe, w tym tropikalne cyklony i gwałtowne powodzie. Sezon monsunowy w Papui-Nowej Gwinei trwa od listopada do maja. Może to prowadzić do powodzi i osuwisk ziemi.

Walki plemienne mogą wystąpić w dowolnym miejscu bez ostrzeżenia i mogą się bardzo szybko nasilać. Należy unikać dużych tłumów i zgromadzeń publicznych.

Istnieje wysoki poziom poważnych i brutalnych przestępstw. Praworządność w wielu częściach kraju jest słaba lub bardzo słaba. Należy zwrócić szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo osobiste, szczególnie po zmroku. Zaleca się monitorowanie mediów pod kątem możliwych zagrożeń bezpieczeństwa.

Poważna przestępczość jest szczególnie wysoka w stolicy, Port Moresby oraz w miastach Lae i Mt Hagen. Szczególnie niebezpieczne są tereny osiedlowe lub squaterskie miast i miasteczek. Maczety i broń palna są często używane podczas napadów i kradzieży. Często zdarzają się kradzieże samochodów, napady (w tym napaści na tle seksualnym), wyrywanie toreb i rabunki. Banki i bankomaty to atrakcyjne cele dla przestępców. Znane obszary wysokiego ryzyka przestępczości obejmują obszar wokół budynku parlamentu na przedmieściach Port Moresby w Waigani, szczególnie poza godzinami pracy, oraz wzdłuż autostrady między Lae a lotniskiem Nadzab. Przestępcy używają blokad drogowych poza miastami, aby zatrzymywać i plądrować pojazdy. Kradzież samochodów jest stale obecnym zagrożeniem, szczególnie w Port Moresby i Lae. Należy zablokować drzwi i okna samochodu.  Nie jest wskazane podróżowanie samotnie, szczególnie po zmroku.

Ubezpieczenie

Zalecane jest wykupienie kompletnej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie PNG, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

Zdrowie

Występuje podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi. Na niektórych obszarach kraju panuje malaria, febra, zwłaszcza w porze deszczowej (listopad-kwiecień), gruźlica, denga, zapalenie wątroby typu A i tyfus, odnotowano także przypadki ptasiej grypy. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Zdarzają się śmiertelne przypadki ukąszeń przez meduzy lub inne morskie zwierzęta.

Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej: pić tylko wodę butelkowaną, nie używać kostek lodu do napojów, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem, nie jeść owoców ze skórką, sałat, surowego mięsa itd.

Opieka zdrowotna jest wystarczająca jedynie w mało skomplikowanych przypadkach; w poważniejszych konieczny jest wyjazd na leczenie np. do Australii.

Podróżowanie po kraju

Uwaga na wypadki - kierowcy, którzy spowodują śmierć rdzennego mieszkańca, mogą paść ofiarą zemsty jego rodziny.

Dobrą formą transportu jest łódź lub statek. Wiele regularnych linii łączy niemal wszystkie osady położone na wybrzeżu lub na wyspach. Za niewielką opłatą można też wynająć własnego przewoźnika. Ze względu na osuwiska ziemi w Zachodniej Prowincji (Tabubil) odradza się podróże do tego rejonu. Odradza się korzystanie z transportu publicznego i taksówek ze względu na to, iż są to główne cele przestępców.

Można wynająć samochód - w miastach większość znanych firm ma swoje biura. Do kierowania pojazdem (ruch lewostronny) wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Drogi są bardzo słabej jakości, zwłaszcza poza dużymi miastami w porze deszczowej (od listopada do maja) częste powodzie sprawiają, że drogi stają się nieprzejezdne, odnotowuje się ogromne opóźnienia w komunikacji.

Nie należy pozostawiać w samochodzie żadnych wartościowych przedmiotów. Zaleca się podróżowanie z zamkniętymi szybami i zablokowanymi drzwiami.

Cło

Obowiązuje całkowity zakaz wwozu owoców oraz warzyw na teren kraju. Szczegółowe informacje na temat przepisów celnych są dostępne na stronie Agencji celnej.

Przepisy prawne

Surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami oraz pornografią. Zaleca się powściągliwość w publicznym okazywaniu uczuć.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

Obyczaje

W kraju panuje konserwatywny styl ubierania i zachowania, dlatego należy uważać , by nie urazić nikogo wyzywającym strojem lub zachowaniem. Przed sfotografowaniem miejscowej ludności, a także miejsc kultu religijnego, należy zawsze uzyskać na to zgodę.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}