W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska pomoc dla Papui-Nowej Gwinei

31.12.2022

Dzięki środkom z programu „Polska pomoc” i inicjatywie polskich misjonarzy, w 2022 roku zrealizowaliśmy trzy kolejne projekty w tym kraju.

Ialibu

Pierwszy z projektów koordynował Ks. Marek Sobotta, proboszcz w parafiach Dagua i But w diecezji Wewak, w prowincji Sepik Wschodni, na północnym wybrzeżu kraju. Ordynariuszem diecezji Wewak jest również Polak, Ks. Biskup Józef Roszyński SVD, który wspierał Ks. Marka w realizacji projektu. Dzięki współfinansowaniu w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, zakupiony został generator i panele solarne dla Rzymskokatolickiej Parafii pw. Św. Warzyńca w Dagua. Dzięki temu społeczność lokalna skupiona wokół parafii będzie mieć dostęp do stabilnego źródła prądu, które zasili nowo powstające Centrum Muzyczne oraz ośrodek edukacyjny. W ubiegłym roku z sukcesem współpracowaliśmy z Ks. Markiem przy projekcie elektryfikacji drugiej kierowanej przez niego parafii w But, w której dotąd nie było źródła stałego prądu.

Kolejny z tegorocznych projektów obejmował sfinansowanie zakupu systemu do nauki ultrasonografii dla studentów medycyny Uniwersytetu Słowa Bożego w Madangu. Partnerem projektu i dyrektorem Wydziału Medycyny na tej uczelni jest polski misjonarz werbista Prof. Br. Jerzy Kuźma, chirurg ortopeda i wykładowca akademicki, od wielu lat wspierający rozwój edukacji i medycyny w Papui-Nowej Gwinei. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy jakości nauczania medycyny i kształcenia przyszłych papuaskich lekarzy. Założycielem i pierwszym rektorem Uniwersytetu Słowa Bożego był polski konsul honorowy w Papui-Nowej Gwinei Ojciec Jan Czuba, od lat aktywnie zaangażowany w obszarze szkolnictwa wyższego w tym kraju.

Trzeci z projektów powstał w górskiej prowincji Southern Highlands, położonej w środkowej części Papui-Nowej Gwinei i był koordynowany przez Ks. Roberta Ablewicza, Misjonarza Świętej Rodziny. Dzięki wsparciu „Polskiej pomocy”, przy Parafii Św. Klary w Ialibu wybudowany został ośrodek sportowy dla młodzieży. Dzieci i młodzież z kierowanej przez Ks. Roberta parafii, jak również młodzież uczęszczająca do pobliskiej szkoły podstawowej mogą teraz korzystać z infrastruktury „Centrum Sportowego im. Świętej Rodziny”, obejmującego ogrodzone boiska do koszykówki, siatkówki i piłki nożnej.

Ambasada RP w Canberze dziękuje polskim misjonarzom służącym w Papui-Nowej Gwinei za owocną współpracę w realizacji tegorocznych projektów, a konsulowi honorowemu Ojcu Janowi Czubie za pomoc i wsparcie w koordynacji tych działań.

Jak podaje Komisja Episkopatu Polski ds. Misji, obecnie posługę w Papui-Nowej Gwinei pełni 65 polskich misjonarzy (kapłanów diecezjalnych, zakonników, sióstr zakonnych i osób świeckich). Polacy prowadzą w Papui-Nowej Gwinei nie tylko działalność misyjno-duszpasterską, ale również wszechstronną aktywność edukacyjno-wychowawczą.

Dzięki finansowaniu w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Ambasada RP w Canberze od kilkunastu lat wspiera aktywność naszych misjonarzy w tym kraju.

Działalność polskich misjonarzy w Papui-Nowej Gwinei została przedstawiona w filmie dokumentalnym „Polscy misjonarze” w reżyserii Simona Targeta.

O swojej posłudze w Papui-Nowej Gwinea Ks. Robert Ablewicz opowiada w reportażu przygotowanym przez Prowincjalny Referat Misyjny Misjonarzy Świętej Rodziny pt. „Jestem MSF”.

Polska pomoc logo

Zdjęcia: Robert Ablewicz, Jan Czuba, Jeannie Haugie, Monika Cholewa

Zdjęcia (50)

{"register":{"columns":[]}}