W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska pomoc dla Papui-Nowej Gwinei

22.12.2021

Dzięki środkom z programu „polska pomoc” i wsparciu polskich misjonarzy, w 2021 roku zrealizowaliśmy trzy projekty w tym kraju.

Yate_(14)

Dwa projekty powstały w górskiej prowincji Southern Highlands, położonej w środkowej części Papui-Nowej Gwinei (PNG) i były koordynowane przez Ks. Damiana Szumskiego, Misjonarza Świętej Rodziny, z którym Ambasada RP w Canberze współpracowała w poprzednich latach. W tym roku, budowa łazienek i toalet w ośrodku edukacyjnym parafii Kewabi w Muli, kierowanej przez ks. Szumskiego, pozwoliła na poprawę warunków sanitarnych oraz stworzyła możliwość zwiększenia wiedzy na temat zasad higieny wśród dzieci i młodzieży oraz wszystkich mieszkańców korzystających z ośrodka i parafii.

Dzięki drugiemu projektowi, instalacji naziemnego systemu zbiorników wody deszczowej dla Wspólnoty Świętej Trójcy w Yate, mieszkańcy uzyskali dostęp do bezpiecznej i czystej wody. Miejscowość Yate, w której także posługuje ks. Szumski, jest położona na zboczach gór, co sprawia, że wiele osób, szczególnie w czasie suszy, było zmuszonych do korzystania z zanieczyszczonych źródeł wody. Zbiorniki pozwolą na gromadzenie wody deszczowej, która będzie wykorzystywana jako główne źródło wody pitnej.

Trzeci projekt koordynował ks. Marek Sobotta, proboszcz w parafiach Dagua i But w diecezji Wewak, w prowincji Sepik Wschodni, na północnym wybrzeżu kraju. Ordynariuszem diecezji Wewak jest również Polak, ks. biskup Józef Roszyński SVD, który wspierał ks. Marka w realizacji projektu. Dzięki współfinansowaniu w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, parafia p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w But odzyskała dostęp do elektryczności. Zainstalowany został generator i panele solarne oraz wymieniona wyeksploatowana instalacja elektryczna w kościele i domu parafialnym. Elektryfikacja parafii z But stała się, jak mówi ks. Marek, „historycznym wydarzeniem” dla całej społeczności parafialnej, która od wielu lat pozostawała bez stałego źródła prądu. W 2024 r. parafia w But będzie obchodzić 100. rocznicę powstania.

W realizację wszystkich trzech projektów aktywnie angażowali się okoliczni mieszkańcy, wspierając polskich misjonarzy w transporcie materiałów czy pracach budowlanych, nierzadko w bardzo trudnych warunkach pogodowych.

Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, w Papui-Nowej Gwinei posługę pełni aktualnie 62 polskich misjonarzy: 11 księży diecezjalnych, 43 zakonników, 7 sióstr zakonnych oraz jedna osoba świecka. Obecność polskich misjonarzy jest kluczowa dla możliwości realizacji projektów rozwojowych w tym kraju przez Ambasadę RP w Canberze, współfinansowanych w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Działalność polskich misjonarzy w Papui-Nowej Gwinei została przedstawiona w filmie dokumentalnym „Polscy misjonarze” w reżyserii Simona Targeta.

O swojej posłudze w tym kraju Ks. Damian Szumski opowiada w cyklu reportaży przygotowanych przez Prowincjalny Referat Misyjny Misjonarzy Świętej Rodziny pt. „Jestem MSF”.

Więcej informacji o tegorocznych polskich projektach w PNG w artykule opublikowanym w „Kronice Polonii” (grudzień 2021).

Logo

Zdjęcia: Ks. Damian Szumski, Ks. Marek Sobotta

Zdjęcia (55)

{"register":{"columns":[]}}