Święto 3 Maja w Ambasadzie RP w Canberze
14.05.2026
6 maja w Ambasadzie RP w Canberze odbyły się uroczyste obchody 235. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z udziałem Władysława Teofila Bartoszewskiego, Sekretarza Stanu w MSZ oraz p. Anny Sochańskiej, Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.
Przemówienia wygłosili: min. Władysław Teofil Bartoszewski, Karolina Cemka, Chargé d’affaires a.i. oraz płk Robert Tkaczyk – Attaché obrony, wojskowy, morski i lotniczy. Sekretarz Stanu RP odniósł się do obecnej sytuacji międzynarodowej oraz przyszłości relacji polsko-australijskich, również w szerszym kontekście europejskim.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. p. Jamie Isbister, Zastępca Sekretarza Stanu w australijskim Departamencie Spraw Zagranicznych i Handlu (DFAT), liczni przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i wojskowego, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, reprezentanci think-tanków, konsulowie honorowi RP oraz przedstawiciele Polonii – ok. 250 osób.
Podczas uroczystości nastąpiło również oficjalne otwarcie biura Attaché Obrony Rzeczypospolitej Polskiej w Canberze.
Minister wręczył Odznakę Honorową za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą pani Katarzynie Williams, Zastępcy Dyrektora Centrum Studiów Europejskich na Australijskim Uniwersytecie Narodowym ANU, w uznaniu jej wybitnego wkładu w umacnianie polskiej tożsamości narodowej za granicą oraz wyjątkowych działań na rzecz zbliżenia Polski i Australii.
Uroczystości zwieńczył program artystyczny w wykonaniu p. Marty Nowickiej i p. Granta Robertsa.
Fot. Bradley Cummings