W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Canberze

10.05.2021

Obchody w Ambasadzie RP w Canberze odbyły się 10 maja, zwieńczając cykl wydarzeń, jakie miały miejsce w całej Australii. W związku z tegoroczną 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, gościem specjalnym wydarzenia była chargé d’affaires Republiki Litewskiej Aistė Jakštienė. Obecni byli również parlamentarzyści z Australijsko-Polskiej Grupy Przyjaźni, przedstawiciele Departamentu Spraw Zagranicznych i Handlu Australii na czele z szefem Protokołu Dyplomatycznego Ianem McConville, ambasadorowie i inni członkowie korpusu dyplomatycznego oraz przyjaciele Polski. Całość uświetnił występ zespołu „Lajkonik” z Sydney.

230. rocznica Konstytucji 3 Maja w Canberze

Uroczystość zainaugurowało odegranie hymnów państwowych Polski i Australii oraz symboliczne wzniesienie toastów za oba kraje i ich obywateli przez ambasadora Michała Kołodziejskiego oraz szefa australijskiego Protokołu Dyplomatycznego Iana McConville. W przemówieniu ambasador Kołodziejski przedstawił kontekst historyczny powstania Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz uchwalenia Konstytucji 3 Maja, której założeniem była wspólna Polakom i Litwinom chęć ratowania niepodległości ich ukochanej ojczyzny. Odnosząc się do teraźniejszych czasów, wyraził on poparcie naszego kraju, członka najnowszego projektu integracyjnego na Starym Kontynencie (Unii Europejskiej), dla proeuropejskich aspiracji Ukrainy i prodemokratycznych dążeń Białorusinów – narodów niegdyś wchodzących w skład Unii Polsko-Litewskiej.

Przygotowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Lajkonik” program artystyczny obejmował wykonanie trzech tańców: poloneza do muzyki skomponowanej przez Tadeusza Kościuszkę, krakowiaka w utworze „Na krakowskim rynku”, mazura z opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki oraz pieśni „Wileńszczyzny drogi kraj”, która szczególną popularnością cieszyła się podczas obchodów 450. rocznicy Unii Lubelskiej w 2019 r.   

Zdjęcia (19)

{"register":{"columns":[]}}