W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyspy Salomona

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Bezpieczeństwo

Występuje tu duże ryzyko niepokojów społecznych. Wysokie jest również zagrożenie przestępczością pospolitą (rozboje z użyciem broni palnej), szczególnie w stolicy kraju – Honiarze. Nie należy nosić przy sobie większych sum pieniędzy i kosztowności.

Krokodyle są naturalną częścią ekosystemu wysp, dlatego przed wejściem do wody należy upewnić się, czy dane miejsce jest bezpieczne.

Wyspy Salomona leżą w strefie aktywnej sejsmicznie. Od listopada do maja występuje zagrożenie cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu, tsunami lub cyklonu są dostępne na poniższej stronie.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Wjazd i pobyt

Od 1 lipca 2022 r.  granice Wysp Salomona są ponownie otwarte dla obcokrajowców. Zniesiony został obowiązek kwarantanny dla podróżnych z zagranicy. Należy jednak posiadać negatywny wynik testu PCR na COVID-19 wykonany nie później niż 72 godziny przez przylotem do kraju. Wszyscy podróżni muszą być w pełni zaszczepieni, oprócz dzieci, które są zwolnione z tego obowiązku. Zalecane jest noszenie maseczek zakrywających usta w miejscu zakwaterowania przez kilka do po przybyciu na Wyspy Salomona.

Od 8 października 2016 r. obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Wyspami Salomona dotyczącej zniesienia obowiązku wiz krótkoterminowych. Umowa dotyczy obywateli UE i obywateli Wysp Salomona posiadających ważne paszporty zwykłe, dyplomatyczne, służbowe, urzędowe i specjalne. Ww. osoby mogą podróżować bez wiz na terytorium drugiej umawiającej się strony przez okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.

Ubezpieczenie

Zaleca się wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Wyspy Salomona, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego.

Zdrowie

Występuje tu podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi. Występują: malaria, gruźlica oraz choroby układu pokarmowego. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę. Zaleca się spożywanie gotowanych pokarmów oraz picie wody przegotowanej lub butelkowanej.

Opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie i trudno dostępna (całkowity brak usług medycznych w rejonach wiejskich); poważniejsze przypadki wymagają przetransportowania chorego na leczenie do Australii lub Nowej Zelandii.

Podróżowanie po kraju

Wyspy Salomona to archipelag blisko tysiąca wysp. Przeloty wewnętrzne odbywają się bez większych problemów, jednakże nie zawsze zgodnie z rozkładem lotów. Promy są nierzadko przeładowane i nie zachowują standardów podróżowania (na porządku dziennym są nagłe zmiany godzin kursowania promów).

Informacje dla kierowców

Obowiązuje ruch lewostronny. W stolicy można wynająć samochód. Drogi są bardzo złe, kierowcy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego; nagminnie otwierają drzwi podczas jazdy.

Przepisy prawne

Surowo karane są przestępstwa związane z narkotykami i pornografią. Za przeklinanie grożą kary (nawet więzienia). Na wyspach panują konserwatywne standardy dotyczące ubioru, a publiczne okazywanie uczuć może być potraktowane jako wykroczenie.

W przypadku konfliktu z prawem należy pamiętać, że procesy sądowe mogą się ciągnąć bardzo długo, co oznacza brak możliwości opuszczenia kraju przed zakończeniem procesu. Konsul nie ma wpływu na przyspieszenie trwania normalnej procedury sądowej.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami długoletniego pozbawienia wolności.

Przydatne informacje

Burze tropikalne i cyklony mogą występować również poza porą deszczową. Więcej szczegółów o aktualnych warunkach pogodowych można znaleźć na stronie http://severe.worldweather.org/.

Często występują zakłócenia telekomunikacyjne.

Informacje dla osób planujących nurkowanie: na archipelagu nie ma komór dekompresyjnych.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}