Wyspy Salomona
Ostrzeżenia dot. COVID-19
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
Sytuacja epidemiczna na świecie stabilizuje się, wciąż jednak jest dynamiczna, a w niektórych regionach świata pozostaje niezwykle trudna. MSZ w dalszym ciągu odradza podróże, które nie są konieczne, do krajów lub regionów, w których poziom zachorowań jest znacząco wyższy niż w Polsce. W regionach o sytuacji epidemicznej zbliżonej do Polski lub z niższym poziomem zachorowań MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.
W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o podróżach zagranicznych sprawdź informacje o bieżącej sytuacji epidemiologicznej zachorowań na COVID-19. Bezwzględnie stosuj się do lokalnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych.
Ponadto przed każdą podróżą koniecznie:
- zapoznaj się z przepisami wjazdowymi i miejscowymi obowiązującymi w państwach, do których planujesz podróż, a także śledź je regularnie w czasie pobytu. Informacje te dostępne są na stronie MSZ oraz na stronach placówek;
- sprawdź aktualne przepisy wjazdowe do Polski związane z pandemią COVID-19;
- wykup ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia COVID-19;
- zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.
Więcej informacji o tym, jak przygotować się do podróży zagranicznej znajdziesz tutaj.
Data aktualizacji: 15.10.2022
Termin obowiązywania obostrzeń: bez oznaczonego terminu
Czego dotyczy ostatnia aktualizacja: nowe zasady podróżowania
Zasady wjazdu z terytorium Polski
Osoby zaszczepione
Kto jest uważany za osobę zaszczepioną?
- Osoby uważa się za w pełni zaszczepione, jeżeli są 4 tygodnie (28 dni) po drugiej dawce w serii 2-dawkowej (szczepionki Pfizer lub Moderna), lub
- 4 tygodnie (28 dni) po podaniu szczepionki jednodawkowej (szczepionka firmy Johnson & Johnson opracowana przez firmę Janssen).
Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?
Są traktowane jak osoby niezaszczepione.
Wymogi wobec osób zaszczepionych
Testy przed przyjazdem
- Osoby w pełni zaszczepione – nie jest wymagany test przed wyjazdem. Po przyjeździe wymagane okazanie certyfikatu zaszczepienia.
- Osoby poniżej 12 roku życia – test PCR wymagany 72 godziny przed wyjazdem.
Testy po przyjeździe
- Nie jest wymagany. Zalecany dla osób które będą brały udział w zgromadzeniach i bliskim kontakcie ze społecznością.
Kwarantanna
- Po zarażeniu się COVID-19 (wykazanym na teście) wymagana kwarantanna domowa (7 dni) oraz wykonanie testów przez współmieszkańców.
Formularz lokalizacyjny
Nie dotyczy
Osoby niezaszczepione
Testy przed przyjazdem
- Osoby niezaszczepione – test PCR wymagany 72 godziny przed wyjazdem
- Osoby poniżej 12 roku życia – test PCR wymagany 72 godziny przed wyjazdem.
Testy po przyjeździe
- Nie jest wymagany. Zalecany dla osób które będą brały udział w zgromadzeniach i bliskim kontakcie ze społecznością.
Kwarantanna
- Po zarażeniu się COVID-19 wymagana kwarantanna domowa (7 dni) oraz wykonanie testów przez współmieszkańców.
Formularz lokalizacyjny
Nie dotyczy
Ozdrowieńcy
Testy przed przyjazdem
Nie dotyczy.
Testy po przyjeździe
Nie dotyczy.
Kwarantanna
Nie dotyczy.
Formularz lokalizacyjny
Nie dotyczy.
Dzieci
Dla rodzin podróżujących z niezaszczepionymi osobami poniżej 12 roku życia, wymagany test PCR wymagany 72 godziny przed wyjazdem.
Kierowcy zawodowi
Nie dotyczy.
Tranzyt
Nie dotyczy.
Pozostałe informacje praktyczne
Zasady wjazdu z terytorium innych państw
Nie dotyczy.
Obostrzenia na miejscu
Zalecane przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach publicznych i podczas zgromadzeń, takie jak noszenie maseczek, higiena rąk oraz dystans społeczny.
Przydatne linki i dane kontaktowe
- Instytucja odpowiedzialna za wjazd:
National Health Emergency Operational Centre : NHEOC_REPAT@moh.gov.sb
|
- Instytucja odpowiedzialna za kwarantannę:
National Health Emergency Operational Centre : NHEOC_REPAT@moh.gov.sb
|
Przepisy wjazdowe do Polski
Odnośniki do informacji o przepisach wjazdowych oraz inne informacje dot. podróżowania za granicę w kontekście pandemii znajdziesz tutaj.
Bezpieczeństwo
Występuje tu duże ryzyko niepokojów społecznych. Wysokie jest również zagrożenie przestępczością pospolitą (rozboje z użyciem broni palnej), szczególnie w stolicy kraju – Honiarze. Nie należy nosić przy sobie większych sum pieniędzy i kosztowności.
Krokodyle są naturalną częścią ekosystemu wysp, dlatego przed wejściem do wody należy upewnić się, czy dane miejsce jest bezpieczne.
Wyspy Salomona leżą w strefie aktywnej sejsmicznie. Od listopada do maja występuje zagrożenie cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu, tsunami lub cyklonu są dostępne na poniższej stronie.
Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
Wjazd i pobyt
Od 1 lipca 2022 r. granice Wysp Salomona są ponownie otwarte dla obcokrajowców. Zniesiony został obowiązek kwarantanny dla podróżnych z zagranicy. Należy jednak posiadać negatywny wynik testu PCR na COVID-19 wykonany nie później niż 72 godziny przez przylotem do kraju. Wszyscy podróżni muszą być w pełni zaszczepieni, oprócz dzieci, które są zwolnione z tego obowiązku. Zalecane jest noszenie maseczek zakrywających usta w miejscu zakwaterowania przez kilka do po przybyciu na Wyspy Salomona.
Od 8 października 2016 r. obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Wyspami Salomona dotyczącej zniesienia obowiązku wiz krótkoterminowych. Umowa dotyczy obywateli UE i obywateli Wysp Salomona posiadających ważne paszporty zwykłe, dyplomatyczne, służbowe, urzędowe i specjalne. Ww. osoby mogą podróżować bez wiz na terytorium drugiej umawiającej się strony przez okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.
Ubezpieczenie
Zaleca się wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Wyspy Salomona, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego.
Zdrowie
Występuje tu podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi. Występują: malaria, gruźlica oraz choroby układu pokarmowego. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę. Zaleca się spożywanie gotowanych pokarmów oraz picie wody przegotowanej lub butelkowanej.
Opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie i trudno dostępna (całkowity brak usług medycznych w rejonach wiejskich); poważniejsze przypadki wymagają przetransportowania chorego na leczenie do Australii lub Nowej Zelandii.
Podróżowanie po kraju
Wyspy Salomona to archipelag blisko tysiąca wysp. Przeloty wewnętrzne odbywają się bez większych problemów, jednakże nie zawsze zgodnie z rozkładem lotów. Promy są nierzadko przeładowane i nie zachowują standardów podróżowania (na porządku dziennym są nagłe zmiany godzin kursowania promów).
Informacje dla kierowców
Obowiązuje ruch lewostronny. W stolicy można wynająć samochód. Drogi są bardzo złe, kierowcy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego; nagminnie otwierają drzwi podczas jazdy.
Przepisy prawne
Surowo karane są przestępstwa związane z narkotykami i pornografią. Za przeklinanie grożą kary (nawet więzienia). Na wyspach panują konserwatywne standardy dotyczące ubioru, a publiczne okazywanie uczuć może być potraktowane jako wykroczenie.
W przypadku konfliktu z prawem należy pamiętać, że procesy sądowe mogą się ciągnąć bardzo długo, co oznacza brak możliwości opuszczenia kraju przed zakończeniem procesu. Konsul nie ma wpływu na przyspieszenie trwania normalnej procedury sądowej.
Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami długoletniego pozbawienia wolności.
Przydatne informacje
Burze tropikalne i cyklony mogą występować również poza porą deszczową. Więcej szczegółów o aktualnych warunkach pogodowych można znaleźć na stronie http://severe.worldweather.org/.
Często występują zakłócenia telekomunikacyjne.
Informacje dla osób planujących nurkowanie: na archipelagu nie ma komór dekompresyjnych.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.