W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Azerbejdżan

Bezpieczeństwo

Władze Azerbejdżanu uznają wjazd oraz pobyt na obszarze Karabachu, bez zezwolenia władz w Baku, za złamanie prawa. Posiadanie w paszporcie wizy nieistniejącej tzw. Republiki Górskiego Karabachu uniemożliwia uzyskanie wizy i wjazd do Azerbejdżanu. Nielegalne było także prowadzenie działalności gospodarczej na ww. terenach, nie będących pod kontrolą władz w Baku.

Dla obcokrajowców ograniczony jest także dostęp na tereny graniczne z Armenią, z wyjątkiem okolic miast Ağstafa i Qazax, przez które przebiega droga samochodowa i linia kolejowa do Gruzji.

Azerbejdżan leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi są dostępne na poniższej stronie.

Wjazd i pobyt

Wjazd i wyjazd z Azerbejdżanu możliwy jest obecnie TYLKO drogą powietrzną.

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty NIE

Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty początkowej obowiązywania wizy.

Czy trzeba wyrobić wizę?

W styczniu 2017 roku Azerbejdżan wprowadził dla obywateli szeregu państw, w tym Polski usługę wizy elektronicznej. Wizy tego typu wydawane są przez państwową agencję ASAN za pośrednictwem  portalu internetowego www.evisa.gov.az Korzystając z portalu można wnioskować o wizy jednokrotnego wjazdu, z maksymalnym terminem ważności 30 dni w okresie 90 dni. Na wymienionej stronie internetowej należy wypełnić krótki wniosek, dołączyć kopię zeskanowanego paszportu w formacie JPG oraz wnieść opłatę. System przyjmuje karty kredytowe lub debetowe (MasterCard lub Visa). Opłata za wizę wynosi 20 USD plus opłata za usługę rozpatrzenia wniosku – 5 USD. Decyzja wizowa podejmowana jest w ciągu 3 dni roboczych, następnie przesyłana drogą elektroniczną do aplikującego, na podany we wniosku adres poczty elektronicznej. Otrzymany dokument należy wydrukować i zachować do kontroli granicznej.

Od 30 sierpnia 2017 r. za pośrednictwem tego samego portalu można wnioskować o wizy w trybie przyspieszonym, tj. w ciągu 3 godzin. Przed wypełnieniem wniosku należy wybrać opcję ekspresowego rozpatrzenia wniosku wizowego. Po jego wypełnieniu, dołączeniu kopii paszportu w formacie JPG i dokonaniu opłaty w wysokości 20 USD za wizę oraz opłaty serwisowej za rozpatrzenie wniosku w wysokości 40 USD, w ciągu 3 godzin na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej zostanie przesłana decyzja wizowa. Podobnie, jak w trybie normalnym można wnioskować o wizy jednokrotnego wjazdu, z maksymalnym terminem ważności 30 dni w okresie 90 dni.

Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obecnie do Azerbejdżanu można dostać się jedynie drogą powietrzną. Granice lądowe są zamknięte dla ruchu turystycznego.

Przekraczając granicę Azerbejdżanu własnym środkiem transportu należy wypełnić odpowiednią deklarację celną, właściciel pojazdu jest zobowiązany do uiszczenia kaucji wjazdowej, zwracanej przy wyjeździe. Wysokość kaucji zależy od wartości pojazdu, może to być nawet kwota w wysokości kilku tysięcy dolarów.

Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią? 

Tak, powinna być w formie notarialnej i napisana po azerbejdżańsku lub angielsku.

Zasady pobytu

Przy pobytach przekraczających 15 dni istnieje wymóg rejestrowania pobytu (obowiązek meldunkowy). Rejestracji można dokonać drogą elektroniczną na stronie www.migration.gov.az lub osobiście we właściwym ze względu na miejsce pobytu biurze Państwowej Służby Migracyjnej. Rejestracja jest bezpłatna. W przypadku, gdy cudzoziemcy naruszają zasady rejestracji w miejscu pobytu lub w miejscu zamieszkania podczas zmiany miejsca pobytu, są karani grzywną od 300 do 400 AZN, mogą być również wydaleni z terytorium Republiki Azerbejdżanu.

Ubezpieczenie

Zaleca się wykupienie ubezpieczenia osobowego pokrywającego koszty leczenia, pobytu w szpitalu oraz transportu medycznego. Honorowane są polisy zdrowotne międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych.

Zdrowie

Nie ma obowiązkowych szczepień. Zagrożenie stanowi żółtaczka pokarmowa. Turyści odwiedzający latem azerbejdżańską prowincję, zwłaszcza południe kraju, mogą profilaktycznie zaszczepić się przeciwko błonicy i przyjmować preparaty antymalaryczne.

Należy pić wodę przegotowaną lub dostarczaną w fabrycznych pojemnikach oraz myć warzywa i owoce przed jedzeniem.

W nagłych przypadkach można wezwać karetkę państwowego pogotowia ratunkowego (tel. 103), której załoga udzieli podstawowej pomocy za niewielką opłatą lub bezpłatnie. W Baku istnieją też prywatne pogotowia - mają bardziej nowoczesny sprzęt, a personel mówi po angielsku. Wezwanie kosztuje ok. 100-150 EUR. Wizyta u lekarza w prywatnej klinice kosztuje ok. 30 EUR, u specjalisty nawet do 50 EUR. Standardowa usługa stomatologiczna w przyzwoitym gabinecie kosztuje nie mniej niż równowartość 80 EUR.

Poza Baku dostęp do wykwalifikowanej pomocy medycznej jest utrudniony.

Na podstawie posiadanej recepty osoby przybywające lub opuszczające Azerbejdżan mogą przywieźć i wywieźć niezbędną ilość leków do użytku osobistego, w tym leków niezarejestrowanych w Azerbejdżanie. Osoby przyjmujące leki psychotropowe podczas podróży muszą mieć zaświadczenie lekarskie.

Podróżowanie po kraju

Przed decyzją o podróży, zapoznaj się z ostrzeżeniem dot. bezpieczeństwa na górze strony.

Z uwagi na sytuację polityczną zamknięta jest granica Azerbejdżanu z Armenią. Między tymi państwami nie funkcjonuje też komunikacja lotnicza, nie ma bezpośredniej wymiany pocztowej, ani łączności telefonicznej.

Wjazd i wyjazd z Azerbejdżanu możliwy jest obecnie TYLKO drogą powietrzną.

Standardowo cudzoziemcy mogą korzystać z obu przejść granicznych między Azerbejdżanem a Gruzją (przejście kolejowe i drogowe w okolicach gruzińskiego miasta Rustavi, tzw. Krasnyj Most, oraz drogowe Balakan-Lagodekhi); z trzech przejść między Azerbejdżanem a Iranem (Astara, Culfa w eksklawie Nachiczewan oraz przejście w okolicy miasta Bilasuvar); a także z jedynego przejścia granicznego z Turcją (Sadarak w Nachiczewaniu). Dla cudzoziemców otwarto również rosyjsko-azerbejdżańskie przejście graniczne.

Otwarta pozostaje granica morska (rejsy z Baku do Aktau w Kazachstanie i Turkmenbaszy w Turkmenistanie oraz nieregularne do Bandar-e Anzali w Iranie; uwaga: jednostki to w większości statki towarowe, które zabierają pasażerów, również tych podróżujących samochodem/motocyklem na swój pokład; w związku z powyższym brak jest rozkładów rejsów, które są czysto orientacyjne, oczekiwanie na statek może trwać kilka dni).

UWAGA:

Władze Azerbejdżanu uznają wjazd oraz pobyt na obszarze Karabachu, bez zezwolenia władz w Baku, za złamanie prawa. Posiadanie w paszporcie wizy niestniejącej tzw. Republiki Górskiego Karabachu uniemożliwia uzyskanie wizy i wjazd do Azerbejdżanu. Dla obcokrajowców ograniczony jest także dostęp na tereny graniczne z Armenią, z wyjątkiem okolic miast Ağstafa i Qazax, przez które przebiega droga samochodowa i linia kolejowa do Gruzji. Podróżując po obszarach graniczących z Iranem należy być przygotowanym na częste kontrole dokumentów. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po terenach sąsiadujących z rosyjskim Dagestanem ani z Gruzją (m.in. rejony Zaqatala, Şaki, Qax, Oğuz, Qabala, Qusar, Xacmaz).

Dla mniej wymagających turystów najdogodniejszym środkiem komunikacji są mikrobusy (tzw. marszrutki) oraz autobusy. Przeciętna opłata za przejazd na dłuższej trasie (ok. 250-300 km) wynosi 4-6 EURO. W Baku, w okolicach stacji metra 20 Yanvaria, znajduje się Międzynarodowy Dworzec Autobusowy, z którego odjeżdżają autobusy i mikrobusy we wszystkich kierunkach (także linie międzynarodowe). Podróż ze stolicy Azerbejdżanu do Nachiczewańskiej Republiki Autonomicznej, jest możliwa drogą lotniczą (bilet na trasie Baku-Nachiczewan-Baku dla obcokrajowców kosztuje ok. 140 EUR ), ewentualnie tranzytem przez Iran lub Gruzję i Turcję. W najbliższych okolicach dworca znajduje się również nieoficjalny postój taksówek dalekobieżnych, które dowożą w dowolne miejsce w kraju.

Zagrożenie przestępczością pospolitą jest niewielkie. Kradzieże samochodów, napady i rabunki są wciąż rzadkością. Należy zachować natomiast dużą ostrożność przy przechodzeniu przez ulicę. Liczba wypadków z udziałem pieszych jest bardzo duża.

ODWIEDZANIE PARKU NARODOWEGO SHAHDAG

Wizyta w Parku Narodowym Shahdag

W przypadku wizyty w niższych rejonach Parku Narodowego Shahdag

  • wystarczy kupić bilety przy wejściu do Parku Narodowego - cena biletu wynosi 2 manaty od osoby za dobę         

Wizyta w wyższych partiach Parku Narodowego Shahdag wymaga przestrzegania specjalnych procedur ustanowionych przez Park Narodowy i uzyskania zezwolenia na wejście do Parku:

  • opłata od jednej osoby wynosi 4 AZN za każdą dobę
  • zwiedzający ma obowiązek posiadać namiot, śpiwór, specjalną odzież, plecak, pojemnik na wodę, żywność
  • z uwagi na fakt, że obszary górskie w Parku Narodowym Shahdag znajdują się na terenie przygranicznym Republiki Azerbejdżanu, przy wjeździe na teren Parku turyści powinni przedłożyć zezwolenie Państwowej Służby Granicznej Republiki Azerbejdżanu
  • przy wejściu do Parku przedstawiana jest do podpisu zgoda, zgodnie z którą osoba podróżująca bierze odpowiedzialność za wszelkie ryzyko, które może wystąpić podczas podróży do górskich obszarów Parku Narodowego Shahdag i zobowiązuje się do przestrzegania regulaminu zasad postępowania w Parku oraz instrukcji przewodnika i towarzyszących pracowników Parku Narodowego.
  • usługa przewodnika jest obowiązkowa. 

 

Uwaga: opłaty za jeden dzień pobytu w Parku wraz z przewodnikiem lub pracownikiem Parku Narodowego Shahdag różnią się w zależności od pobytu na określonej wysokości i wynosi:

  • 20 AZN – przy pobycie na wysokości do 3000 m.n.p.m.,
  • 30 AZN - przy pobycie na wysokości 3000-4000 m.n.p.m.
  • 50 AZN - dla obszarów powyżej 4000 m.n.p.m.

 

Kontakt do Parku Narodowego Shahdag:

e-mail: shahdag.millipark@bk.ru

Tel: (+994) 2335 3 6663

Informacje dla kierowców

W Azerbejdżanie honorowane jest polskie prawo jazdy. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC i coroczny przegląd techniczny, dokonywany w odpowiedniej dla miejsca zamieszkania jednostce policji drogowej. Dowodem dokonania przeglądu jest certyfikat i naklejka na szybę. Posiadacze tzw. "Zielonych Kart"  wystawionych dla pojazdów zarejestrowanych w Polsce mają możliwość poruszania się po drogach Azerbejdżanu bez konieczności nabywania ubezpieczenia granicznego.
Główne drogi w Azerbejdżanie są w większości w dobrym stanie. Inne drogi bywają niebezpieczne ze względu na liczne ubytki nawierzchni. Kierowcy nagminnie łamią przepisy, m.in. nie używają kierunkowskazów, nie trzymają się pasów ruchu, wyprzedzają na trzeciego i (szczególnie w Baku) parkują na jezdni. Wieczorem i w nocy należy uważać na nieoświetlone pojazdy oraz prowadzone z pastwisk zwierzęta. Przekraczając granicę Azerbejdżanu własnym środkiem transportu należy wypełnić odpowiednią deklarację celną, właściciel pojazdu jest zobowiązany do uiszczenia kaucji wjazdowej, zwracanej przy wyjeździe. Wysokość kaucji zależy od wartości pojazdu, może to być nawet kwota w wysokości kilku tysięcy dolarów.

DEPOZYT/KAUCJA ZA SAMOCHÓD

Osoby niebędące rezydentami AZE, kierujące pojazdami podlegającymi pod kod 8711 Nomenklatury Towarów Zagranicznej Działalności Gospodarczej są zwolnione z opłat celnych, jeżeli ich pobyt na terytorium AZE nie przekracza 90 dni.

Cło

Nie ma ograniczeń we wwożeniu gotówki do sumy stanowiącej równowartość 10.000 USD, konieczne jest natomiast jej zadeklarowanie (można nie deklarować sum mniejszych niż 1.000 USD). Przy wwozie ponad 10.000 USD w gotówce na przejściach granicznych, poza deklaracją celną, wypełnia się dodatkowe zaświadczenie. Należy również zadeklarować wszelkie cenne przedmioty (komputery przenośne, dzieła sztuki, wyroby jubilerskie itp.).
Przy wywozie dywanów, przedmiotów antykwarycznych, dzieł sztuki i wyrobów jubilerskich konieczne jest przedstawienie ich certyfikatów (wystawia je Ministerstwo Kultury, pomocy w uzyskaniu certyfikatu udzielają wyspecjalizowane salony sprzedaży) oraz rachunków poświadczających ich zakup. Dozwolony jest wywóz do 0,125 kg czarnego kawioru. Aktualne informacje celne dla podróżujących można znaleźć na stronie Państwowego Komitetu Celnego Republiki Azerbejdżanu.

Przepisy prawne

Surowo karane jest posiadanie i przewóz narkotyków oraz handel nimi. Identyczna kara grozi za handel bronią i jej posiadanie. W przypadku wyroku skazującego na pozbawienie wolności, nie ma możliwości odbycia kary pozbawienia wolności w Polsce. 

UŻYWANIE DRONÓW

Władze Azerbejdżanu nie wydają zgód na używanie dronów przez turystów (cudzoziemców). Przepisy dot. umożliwienia używania przez nich dronów są w trakcie opracowywania.

W związku z powyższym planując podróż do Azerbejdżanu odradzamy zabieranie ze sobą drona – w przypadku kontroli miejscowych władz (np. na lotnisku) może on zostać zabezpieczony.

Obyczaje

W odróżnieniu od większości krajów muzułmańskich niezbyt restrykcyjnie przestrzega się tu praw i zasad islamu, w tym dotyczących spożywania alkoholu. Kobiety najczęściej noszą ubiory europejskie, a mężczyźni ubierają się w długie spodnie (miejscowi mężczyźni nie noszą publicznie krótkich spodenek, odzież taka może nie być mile widziana poza Baku).

Przydatne informacje

Sieć punktów wymiany walut i bankomatów jest dobrze rozwinięta (akceptowane są karty VISA, MasterCard/Eurocard, American Express czy Maestro). Można płacić kartami w większych supermarketach, hotelach, restauracjach, stacjach benzynowych i centrach handlowych, przede wszystkim w dużych miastach, choć coraz częściej także na prowincji. Zdarzają się próby oszustw podczas wymiany walut - zalecamy ostrożność.

Koszty utrzymania w Baku są o ok. 25% wyższe niż w Warszawie (prowincja jest znacznie tańsza). Planując podróż, należy liczyć przynajmniej 50 EUR na każdy dzień pobytu - w zależności od indywidualnych wymagań i od tego, czy planuje się przebywać głównie w Baku, czy też poza stolicą. Cena jednoosobowego pokoju w przyzwoitym hotelu w Baku zaczyna się od 50-100 EUR. Na prowincji można wygodnie przenocować za połowę tej sumy lub nawet mniej (w hotelach w cenie poniżej 15 EUR).
W Baku i większych miastach Internet jest powszechnie dostępny.

Dniem wolnym od pracy jest niedziela (urzędy zwykle zamknięte są również w sobotę). Piątek jest dniem roboczym.
Zaopatrzenie sklepów jest dobre, choć zdarza się, że oferują one przeterminowane produkty spożywcze (trzeba sprawdzać daty ważności). UWAGA: Należy unikać alkoholu pochodzącego z niesprawdzonych źródeł (np. nabytego na bazarze). W obrocie znajduje się pewna ilość podrobionego wina i wódki marek gruzińskich i azerbejdżańskich, których spożycie stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Latem uciążliwością są upały, przekraczające 40 st. C przy dużej wilgotności (lipiec-sierpień). Najdogodniejszymi porami do odwiedzenia Azerbejdżanu są wiosna i jesień.

Język rosyjski pozostaje najbardziej rozpowszechnionym językiem obcym. W każdej praktycznie miejscowości znajdzie się osoba dobrze mówiąca po rosyjsku. Językiem angielskim posługują się przede wszystkim mieszkańcy Baku, ale niewielka ich część.

Nie ma przeszkód w fotografowaniu, z wyjątkiem oznaczonych obiektów, a także okolic granicy państwowej (należy na to szczególnie uważać w Republice Nachiczewańskiej, w której strefy przygraniczne zajmują dużą część terytorium).
Działają polskie telefony komórkowe wszystkich systemów.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}