W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dla obywateli RP przebywajacych w Azerbejdżanie

26.09.2020

W związku z rozpowszechnianiem się koronawirusa Sars-CoV-2 w Azerbejdżanie przekazujemy dla ob. RP przebywających w tym państwie następujące informacje.

informacja

UWAGA DLA PRZEWOŹNIKÓW

Tranzyt nadal się odbywa - o wizę tranzytową należy ubiegać się w Wydziale Konsularnym Ambasady Republiki Azerbejdżanu w Warszawie (wszystkie wizy wydane w systemie ASAN zostały cofnięte).

SYTUACJA EPIDEMIOLOGICZNA W AZERBEJDŻANIE

Informujemy, iż na terenie całego Azerbejdżanu obowiązuje stan kwarantanny. Na obszarze Baku, Sumgaitu i Apszeronu obowiązuje zaostrzony reżim epidemiczny.

OGRANICZENIA PORUSZANIA SIĘ

Trwa przerwa w pasażerskim ruchu lotniczym na terenie kraju. Przewóz pasażerów pociągami i autobusami ze wszystkich miast i rejonów kraju do Baku, Sumgaitu i Apszeronu jest zawieszony.

Zamknięte są centra handlowe i kompleksy sportowe. Działają restauracje, przy jednym stoliku może przebywać maksymalnie 6 osób. W weekendy cały transport publiczny w Baku, Sumgaicie i na Abszeronie jest zawieszony. Metro nie fukcjonuje.

Obowiązuje zakaz gromadzenia się w miejsach publicznych w grupach powyżej 10 osób.

28.09 został wprowadzony stan wojenny i godzina policyjna od godz. 21.00 do godz. 6.00. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach publicznych, uważne śledzenie lokalnych mediów pod kątem aktualizacji bieżących informacji, unikania tłumów i zgromadzeń oraz w miarę możliwości unikania podróżowania środkami transportu publicznego.

Prosimy o bezwzględne stosowanie się do zaleceń miejscowych władz.

PRZEKRACZANIE GRANICY AZERBEJDŻANU W CZASIE STANU KWARANTANNY

Obecnie granice Azerbejdżanu są zamknięte, nie ma możliwości przekroczenia granicy drogą lądową, przestrzeń powietrzna dla rejsowych lotów pasażerskich jest zamknięta. Organizowane są loty charterowe.

OPUSZCZENIE AZERBEJDŻANU

W związku z eskalacją konfliktu w Górskim Karabachu część rejsów została odwołana. Obecnie organizowane są loty charterowe do Stambułu i Ankary. Szczegóły odnośnie sposobu zakupu biletów można znaleźć na stronie przewoźnika. Aby wejść na pokład samolotu, który wylatuje z Azerbejdżanu konieczne jest posiadanie negatywnych wyników testu na COVID-19, które jest nie starsze niż 48h. Na lotnisko należy przybyć minimum na 4 godziny wcześniej niż planowana godzina wylotu. Obowiązkowo należy nosić maseczkę.

Uprzejmie prosimy o sprawdzanie informacji na stronach internetowych przewoźników.

Sugerowane placówki medyczne, gdzie można wykonać test to:

İnci Laboratoriyaları, Bülbül prospekti 40

Referans Klinikası, Nərimanov rayonu, Mirzəbala Məmmədzadə küç. 8A

Memorial Klinik, Qara Qarayev 38a

https://www.azal.az/en/article/562 

POWRÓT DO AZERBEJDŻANU

Aktualnie na pokładzie samolotów linii lotniczych AZAL na rejsy do Azerbejdżanu mogą znaleźć się:

- obywatele Azerbejdżanu

- pracownicy placówek dyplomatycznych akredytowanych w Azerbejdżanie i członkowie ich rodzin

- obcokrajowcy, których rodzicami, małżonkami lub dziećmi są obywatele Azerbejdżanu

- obcokrajowcy posiadający zezwolenie na pracę w Azerbejdżanie

- obcokrajowcy posiadający karty tymczasowego pobytu w Azerbejdżanie

- obcokrajowcy będący studentami na azerbejdżańskich uczelniach wyższych

Jeśli pasażer po wylądowaniu w Azerbejdżanie przedstawi ważny, negatywny wynik testu na COVID-19 oraz w momencie przylotu nie będzie miał objawów choroby może on (NIE MUSI) być zwolniony z konieczności odbywania kwarantanny. Standardowo po przylocie jest pobierana próbka do badania, a pasażerowie są kierowani na kwarantannę.

Test powinien być wykonany w jednym ze wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia laboratoriów lista tutaj: https://www.gov.pl/web/zdrowie/laboratoria

https://www.azal.az/en/offer/575

https://www.azal.az/media/pdf/Covid19_qaydalar_en.pdf
 

DZIAŁANIA PREWENCYJNE

  • unikanie w miarę możliwości przebywania w miejscach publicznych,  a zwłaszcza unikanie większych skupisk ludzi;
  • szczególna dbałość o higienę/dezynfekcję rąk;
  • stosowanie się do wszystkich zaleceń lokalnych władz oraz służb medycznych.

DODATKOWE INFORMACJE:

https://koronavirusinfo.az/az

Gabinet Ministrów