W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Turkmenistan

Bezpieczeństwo

 

Wjazd i pobyt

Informacje nt. Covid
  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy NIE
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Minimalna ważność dokumentu podróży 6 miesięcy

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy podróżujący do Turkmenistanu muszą posiadać wizę. Wizy wydawane są przez konsulaty i wydziały konsularne ambasad Turkmenistanu na podstawie zaproszenia, od osoby fizycznej lub prawnej, poświadczonego przez Urząd Migracyjny Turkmenistanu. Na Polskę akredytowana jest Ambasada Turkmenistanu w Berlinie.

Najtańsza wiza jednokrotna (do 10 dni) kosztuje ok. 35 euro. Cena wizy rośnie w zależności od jej długości i wielokrotności.

O zaproszenie biznesowe do Urzędu Migracyjnego Turkmenistanu występuje turkmeński partner biznesowy. Polski przedsiębiorca, który nie nawiązał jeszcze kontaktów biznesowych umożliwiających uzyskanie zaproszenia od partnera turkmeńskiego powinien wystąpić do Polskiej Izby Gospodarczej, aby ta zwróciła się do swojego turkmeńskiego odpowiednika (Торгово-промышленная палата Туркменистана) z prośbą o wystawienie zaproszenia.

W przypadku wiz turystycznych najlepiej zwrócić się do jednej z turkmeńskich agencji turystycznych.

W przypadku aplikacji o wizę 3-miesięczną (i dłuższą) należy spodziewać się prośby o przedłożenie zaświadczenia dot. HIV/AIDS.

Można również otrzymać wizę turkmeńską na lotnisku w Aszchabadzie lub w porcie w Turkmenbashy, co wiąże się z dodatkową opłatą i musi być uwzględnione w zaproszeniu.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w informacji na górze strony.

Po przybyciu do Turkmenistanu w ciągu 72 godzin należy dopełnić obowiązku meldunkowego.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Wymagana jest pisemna notarialna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią.

  1. Zasady pobytu

Po przybyciu do Turkmenistanu w ciągu 72 godzin należy dopełnić obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie

Zaleca się wykupienie ubezpieczenia osobowego pokrywającego koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego, które w Turkmenistanie są bardzo wysokie.

Zdrowie

Co do zasady nie ma możliwości wwozu i wywozu leków z terytorium Turkmenistanu, za wyjątkiem niżej wskazanych sytuacji.

Cudzoziemcy, bezpaństwowcy, dyplomaci i przedstawiciele organizacji międzynarodowych, członkowie załogi środków transportu, uczestnicy imprez kulturalnych i sportowych mogą wwieźć leki do Turkmenistanu jeśli są one przeznaczone do ich osobistego użytku.

Nie wolno wwozić leków, które:

są bliskie wygaśnięcia terminu ważności (tj. upłynęło 60% całości czasu ważności preparatu, a w przypadku, jeśli lek jest ważny mniej niż 6 miesięcy, nie więcej niż 30% czasu ważności), nie mają certyfikatu zgodności i certyfikatu informującego o pochodzeniu leku, nie oznaczonego zgodnie z prawem i który nie znajduje się w państwowym spisie, a także preparaty, które są słabej jakości lub podrobione.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, w tym informacje o zasadach wwozu leków przez os. prawne.

Informacje dotyczące przywozu lub wywozu środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego w przypadku przekraczania granic Rzeczypospolitej Polskiej można znaleźć w komunikacie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Podróżowanie po kraju

Cudzoziemcy mogą zatrzymywać się tylko w hotelach. Tereny wojskowe i przygraniczne są objęte ograniczeniami ruchu osobowego. Wjazd na te tereny wymaga przedstawienia specjalnych pozwoleń wydawanych przez Urząd Migracyjny, o które należy wystąpić za pośrednictwem firmy turystycznej. Oczekiwanie na wydanie zgody trwa ok. 10-14 dni. Najpopularniejsze turystycznie miejsca, do których wymagane są przepustki: Koytendag, Magdanly, Koneurgench, Serhetabat. W przypadku wykupienia wycieczki zorganizowanej przez biuro turystyczne, pozwolenie na pobyt w miejscach, do których wymagana jest przepustka jest automatycznie włączane do zaproszenia i nie ma potrzeby ubiegania się o nie oddzielnie.

Zagrożenie przestępczością jest stosunkowo niewielkie. Turyści najczęściej stają się ofiarami pospolitych kradzieży.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między mężczyznami są zagrożone karami pozbawienia wolności.

Otwarta krytyka systemu sprawowania rządów w Turkmenistanie może pociągnąć za sobą konsekwencje urzędowe oraz karne.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}