W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

O certyfikacie

Co to jest Unijny Certyfikat COVID?

System Unijny Certyfikat COVID powstał m.in. po to, by niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania oraz wzorów dokumentów potwierdzających status osoby przekraczającej granice. Jednocześnie, certyfikat nie jest warunkiem wstępnym dla ewentualnej podróży, ani nie uprawnia do niej w sposób bezwarunkowy.

Unijny Certyfikat COVID jest elektronicznym dowodem na to, że dana osoba:

 • przebyła chorobę COVID-19
 • posiada negatywny wynik testu COVID-19
 • została zaszczepiona przeciwko COVID-19

Najważniejsze cechy certyfikatu:

 • format cyfrowy lub papierowy
 • kod QR
 • nieodpłatne
 • w języku narodowym i w języku angielskim
 • bezpieczne i zabezpieczone
 • ważne we wszystkich krajach UE oraz w krajach i terytoriach, które przystąpiły do systemu na podstawie decyzji w kwestii równoważności

W jaki sposób będzie można uzyskać Unijny Certyfikat Covid?

Bezpośrednio przez obywatela:

 • Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – pacjent.gov.pl
 • Aplikacja mojeIKP
 • Aplikacja mObywatel

W podmiotach leczniczych:

 • Aplikacja gabinetowa – gabinet.gov.pl
 • W punktach szczepień
 • Od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej

W jaki sposób działa Unijny Certyfikat COVID?

Po spełnieniu określonych warunków dla danego rodzaju certyfikatu zostanie on automatycznie wygenerowany i udostępniony w IKPmoimIKP i w aplikacji mObywatel. Każdy ma możliwość pobrania i wydrukowania swojego certyfikatu z poziomu IKP lub uzyskania wydruku u swojego lekarza/pielęgniarki (posiadających dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl), a osoby zaszczepione uzyskania wydruku w punkcie szczepień.

Prezentacja certyfikatu możliwa jest w wersji papierowej i elektronicznej. Niezależnie od postaci, certyfikaty są równorzędne i zawierają ten sam kod QR i ten sam zestaw danych.

Wygenerowane certyfikaty są w Polsce weryfikowane za pomocą dedykowanej mobilnej aplikacji weryfikującej – Skaner Certyfikatów COVID. Aplikacja jest dostępna na platformach iOS oraz Android, umożliwia odczytanie danych z QR kodu, który znajduje się na certyfikacie.

Dzięki temu osoba weryfikująca może stwierdzić, jaki status ma posiadacz certyfikatu, który został zaszczepiony przeciw COVID-19, posiada negatywny wynik testu lub przebył chorobę COVID-19 – i na tej podstawie będzie mógł przekraczać wewnętrzne granice Unii lub granice krajów, które przystąpiły do systemu UCC.

Dodatkowo aplikacja weryfikuje, czy kod QR został wydany przez zaufaną instytucję. Aplikacja  pobiera klucze publiczne do weryfikacji certyfikatów dzięki integracji systemu e-zdrowia (P1) z bramką europejską (EU Digital Covid Certificate Gateway) utrzymywaną przez Komisję Europejską, która przechowuje klucze publiczne dla certyfikatów wystawionych przez państwa członkowskie.

Rozporządzenie w zakresie Unijnego Certyfikatu COVID obowiązuje od 01 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2023 r.

Certyfikat jest łatwy do odczytania poprzez kod QR. Jest dostępny w specjalnej aplikacji albo na życzenie w formie papierowej. Nie jest to jednak warunek przemieszczania się w Unii Europejskiej, ale ułatwienie w przemieszczaniu dla jej mieszkańców, w tym dla Polaków oraz cudzoziemców przebywających w Polsce z prawem do podróżowania do innych państw członkowskich.

Polska jako jedno z pierwszych państw członkowskich wypracowała krajowy certyfikat szczepienia oparty na kodzie QR służącym prezentacji i weryfikacji wąskiego zakresu zanonimizowanych danych. Dostęp do certyfikatu ma każda zaszczepiona w Polsce osoba w ramach Internetowego Konta Pacjenta

{"register":{"columns":[]}}