W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Pytania i odpowiedzi

Co to jest inflacja?

Inflacja jest to proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce, najczęściej rozumiany jako średnie zmiany cen konsumpcyjnych towarów i usług nabywanych przez przeciętne gospodarstwo domowe.

Z perspektywy gospodarstwa domowego, inflacja skutkuje obniżeniem siły nabywczej pieniądza krajowego. Oznacza to, że przy niezmienionym dochodzie konsument jest w stanie kupić mniej towarów lub usług.

Co ma wpływ na inflację?

Na inflację wpływa szereg zróżnicowanych czynników. Od strony podażowej, na inflację wpływa m.in. wzrost kosztów produkcji, powodowany przez wyższe ceny surowców, zaburzenia łańcuchów dostaw, wzrost podatków pośrednich, zwiększenie kosztów pracy oraz nakłady poniesione na badania nad nowymi technologiami. Na zmiany cen mogą również wpływać nawet zjawiska atmosferyczne prowadzące do nieurodzaju i niedoborów produktów rolnych. Na inflację wpływają także czynniki popytowe – wzrost popytu wynikający ze wzrostu konsumpcji, inwestycji czy eksportu, a także z powodu prowadzenia przez ekspansywnej polityki pieniężnej i fiskalnej.

W obecnej sytuacji wpływ na inflacje ma:

  • Wojna w Ukrainie i działania Rosji przed wojną, których efektem jest wysoki wzrost cen surowców, przede wszystkim energetycznych.
  • Rosnące ceny żywności na świecie – wg Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w marcu 2022 r. indeks cen produktów żywnościowych na świecie osiągnął poziom najwyższy w historii badania (czyli co najmniej od 1990 r.). W kolejnych miesiącach indeks ten obniżył się, ale nadal pozostaje na historycznie wysokim poziomie.
  • Wysoka dynamika cen energii – szacuje się, że roczne tempo wzrostu cen energii (tj. nośników energii i paliw) w sierpniu 2022 r. wyniosło 34,2%, co wpłynęło na zwiększenie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI*) w tym ujęciu o 6,2 pkt. % (przy wzroście całego wskaźnika CPI o 16,1%).
  • Przerwane łańcuchy dostaw, skutkujące brakiem niektórych materiałów czy półproduktów niezbędnych do produkcji, wysokie koszty transportu w handlu międzynarodowym.
  • Niezmiennie najszybciej rosną ceny nośników energii, aż o 44%. Mamy do czynienia z kryzysem energetycznym w całej Europie i to jest główna determinanta obecnej inflacji. W tej chwili szybko rosną ceny opału, węgla.

Dlatego, żeby nie zostawić gospodarstw domowych bez wsparcia wdrożyliśmy dodatki na źródła ciepła.

*CPI, czyli consumer price index – wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych określa zmianę cen towarów i usług. Jest najpopularniejszą miarą inflacji.

Czy wysoka inflacja jest tylko w Polsce?

Nie tylko. Inflacja jest obecnie zjawiskiem globalnym i dotyka niemal wszystkie gospodarki świata, a jej wysokość w wielu krajach notuje poziomy niewidziane od dekad. W USA inflacja jest najwyższa od 31 lat, w Hiszpanii od 29 lat, a w Niemczech od 28 lat. W Unii Europejskiej inflacja w ujęciu rocznym przekroczyła w sierpniu 2022 r. 10% (a w przypadku trzech państw przewyższyła poziom 20%), do czego w istotnym stopniu przyczynił się wzrost cen energii.

Co wysoka inflacja oznacza dla mnie?

W następstwie wysokiej inflacji spada siła nabywcza pieniądza, przez co realna wartość wynagrodzeń (jak i oszczędności) podlega obniżeniu i pozwala na zakup mniejszej ilości towarów i usług. Kompensować może to jednak nominalny wzrost wynagrodzeń.

Należy również pamiętać, że wskaźniki zmian cen konsumpcyjnych są tworzone dla przeciętnego gospodarstwa domowego, przez co inflacja może być odczuwana w różny sposób przez poszczególne osoby, w zależności od tego, jak dysponują swoimi dochodami. Decydują o tym odmienne preferencje, które przekładają się na inne wydatki, wśród których główne grupy produktów mogą charakteryzować się różnymi zmian cen. 

Inflacja oznacza wzrost cen towarów i usług, jednak dopóki Twoje wynagrodzenie rośnie szybciej niż inflacja, nie ma powodu do obaw. Skala wzrostu cen jest również zależna od tego, na co przeznaczasz pieniądze.

Przykład: jeżeli większość pieniędzy przeznaczasz na ubrania to obecny wzrost cen, będzie dla Ciebie mniej odczuwalny niż dla osób, które więcej wydają na paliwa lub usługi gastronomiczne.

Dlaczego rosną ceny za energię elektryczną?

Ponosimy dzisiaj koszty nierozważnej polityki energetycznej i klimatycznej w Europie oraz skutki zbrodniczej napaści rosyjskiej na Ukrainę. Staramy się pomóc Polakom, w tych dramatycznych okolicznościach, dlatego wprowadzamy Tarczę Solidarnościową. Tarcza ma chronić Polaków przed gwałtownymi wzrostami cen, z jakimi mamy do czynienia już dzisiaj. Z takimi wysokimi kosztami mierzą się również obywatele we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

Czy muszę składać wniosek co miesiąc w celu wybrania miesięcy wolnych od raty?

Sam decydujesz przez ile miesięcy chcesz korzystać z wakacji kredytowych. Przy czym możesz złożyć wniosek jednorazowo – za cały okres, jego część lub składać pojedyncze wnioski na każdy z wybranych miesięcy.

Chcę skorzystać z wakacji kredytowych – z jakim wyprzedzeniem muszę złożyć wniosek?

Zachęcamy do składania wniosków nie później niż w dniu spłaty raty kapitałowo-odsetkowej (również w weekend przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej).

Czy korzystanie z wakacji kredytowych może wpłynąć negatywnie na ocenę mojej zdolności kredytowej przez bank?

Skorzystanie z wakacji kredytowych nie powinno mieć wpływu np. na ocenę zdolności kredytowej kredytobiorcy korzystającego z ustawowego uprawnienia. Praktyki w tym zakresie będą każdorazowo badane pod kątem ewentualnego naruszenia interesów kredytobiorców, o czym zapewnia Biuro Rzecznika Finansowego.

{"register":{"columns":[]}}