W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Nowe konkursy na projekty w obszarze cyberbezpieczeństwa w programie Cyfrowa Europa

tło dłoń robota Cyborg, sztuczna inteligencja, logo Digital Europe Programme, tytuł Nowe konkursy na projekty w obszarze cyberbezpieczeństwa w programie Cyfrowa Europa

Źródło ilustracji: Cyber Digital Europe Programme: EUR 84M to support cybersecurity deployment actions - European Union (europa.eu)

 

Już 16 stycznia 2024 r. rusza nabór wniosków w ramach sześciu konkursów z obszaru cyberbezpieczeństwa z programu Cyfrowa Europa (DEP).

Termin na składanie wniosków - 26 marca 2024 r.

Aplikacje można składać w następujących obszarach tematycznych:

1. Novel applications of AI and Other Enabling Technologies for Security Operation Centres 

Celem wsparcia jest użycie technologii wspomagających (takich jak sztuczna inteligencja) dla działań SOC, które mogą wzmocnić zdolności do analizowania, wykrywania i zapobiegania zagrożeniom i incydentom cybernetycznym, a także wspierać tworzenie wysokiej jakości danych wywiadowczych na temat cyberzagrożeń.

Docelowymi interesariuszami są podmioty publiczne i prywatne, a także konsorcja które mogą wspierać wykrywanie cyberzagrożeń i udostępnianie CTI.

W projekcie nie ma wymogu stworzenia konsorcjum.

Budżet konkursu: 30.000.000 EUR

Wysokość grantu na jeden projekt: 3-5 000 000 EUR

Poziom dofinansowania: 50%

Orientacyjny okres realizacji: 36 miesięcy

2. Strengthening cybersecurity capacities of European SMEs in line with CRA requirements and obligations

Celem konkursu jest wsparcie MŚP w osiągnięciu zgodności z wymaganiami określonymi w Cyber Resilience Act oraz we wdrażaniu obowiązków określonych w CRA poprzez uruchomienie finansowania kaskadowego dla odbiorców docelowych obejmujących co najmniej następujące kategorie podmiotów:

  • producenci produktów z komponentami cyfrowymi, w tym twórcy oprogramowania;
  • dostawcy narzędzi i rozwiązań, które ułatwiają osiągnięcie zgodności z wymogami CRA ;
  • inne uzasadnione kategorie odbiorców zgodnie z CRA (np. dystrybutorzy, importerzy, społeczność open-source);

a także poprzez realizację innych wskazanych w konkursie zadań.

Docelowi interesariusze: podmioty publiczne i prywatne, posiadające zdolność do agregowania popytu ze strony beneficjentów końcowych, do ogłaszania przetargów na zamówienia w przestrzeni rynkowej cyberbezpieczeństwa oraz do przeprowadzenia finansowania kaskadowego w celu rozdystrybuowania grantów wśród beneficjentów końcowych – małych i średnich przedsiębiorców .

W projekcie nie ma wymogu stworzenia konsorcjum, ale konsorcja wielonarodowe są lepiej postrzegane.

Konkurs zakłada wyłonienie jednego projektu.

Budżet konkursu: 22.000.000 EUR

Wysokość grantu na jeden projekt: 22 000 000 EUR (75% tej kwoty powinno zostać przeznaczone na finansowanie kaskadowe).

Poziom dofinansowania: 100%.

Poziom dofinansowania beneficjentów końcowych - 50%.

Orientacyjny okres realizacji: 36 miesięcy

3. Tools for compliance with CRA requirements and obligations

Celem konkursu jest wsparcie wdrożenia postanowień Cyber Resilience Act (CRA) poprzez opracowanie narzędzi, które wspierają i w miarę możliwości automatyzują wewnętrzne procedury zgodności, w tym testowanie i opracowywanie specyfikacji. Narzędzia te powinny być dostosowane do potrzeb europejskich MŚP, w szczególności mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw.

Docelowi interesariusze: głównie MŚP, jednak nie wyklucza się udziału innych podmiotów.

W projekcie nie ma wymogu stworzenia konsorcjum.

Budżet konkursu: 8.000.000 EUR

Wysokość grantu na jeden projekt: 2-3 000 000 EUR

Poziom dofinansowania: 75% dla MŚP, 50% dla pozostałych podmiotów

Orientacyjny okres realizacji: 12-18 miesięcy

4. Deployment of Post Quantum Cryptography in systems in industrial sectors  

Celem konkursu jest umożliwienie przyjęcia PQC w sektorach przemysłowych, takich jak motoryzacja, automatyka, finanse, systemy sterowania czy energetyka. Nadrzędnym celem jest płynna integracja systemów, urządzeń, komponentów, protokołów i technologii sieciowych PQC z istniejącymi cyfrowymi sieciami bezpieczeństwa i komunikacji.

Docelowi interesariusze: podmioty zajmujące się kryptografią postkwantową, podmioty działające w przemyśle, w tym MŚP i start-upy, podmioty, które odgrywają rolę w procesie integracji i standaryzacji PQC.

W projekcie nie ma wymogu stworzenia konsorcjum.

Budżet konkursu: 22.250.000 EUR

Wysokość grantu na jeden projekt: 5-7 000 000 EUR

Poziom dofinansowania: 50%

Orientacyjny okres realizacji: 36 miesięcy

5. Standardisation and awareness of the European transition to post-quantum cryptography

Celem konkursu jest wzmocnienie wysiłków Europy w zakresie przejścia na PQC poprzez wspieranie europejskich i międzynarodowych działań normalizacyjnych, dostarczanie kompleksowej europejskiej mapy drogowej migracji przemysłowej PQC i podniesienie świadomości na temat działań PQC.

Docelowi interesariusze: podmioty zajmujące się standaryzacją PQC (zarówno w ramach europejskich, jak i międzynarodowych forów normalizacyjnych), podmioty reprezentujące sektor przemysłu, w tym MŚP i start-upy, podmioty, które odgrywają rolę w procesie standaryzacji PQC .

W projekcie nie ma wymogu stworzenia konsorcjum.

Budżet konkursu: 1.000.000 EUR

Wysokość grantu na jeden projekt: 1 000 000 EUR

Poziom dofinansowania: 100%

Orientacyjny okres realizacji: 36 miesięcy

6. Roadmap for the transition of European public administrations to a post-quantum cryptography era – dla agencji bezpieczeństwa narodowego i podmiotów administracji publicznej.

Celem konkursu jest opracowanie mapy drogowej przejścia administracji publicznej na kryptografię postkwantową PQC, przy czym wiodącą rolę w tym procesie powinny odgrywać krajowe agencje bezpieczeństwa. Działanie powinno uwzględniać wykaz systemów, które mają zostać zastąpione, ramy czasowe oraz techniczne i prawne aspekty migracji. oraz techniczne i prawne aspekty migracji do PQC w podmiotach administracji publicznej.

Docelowi interesariusze: krajowe agencje bezpieczeństwa i inne organy administracji publicznej opracowujące mapy drogowe przejścia administracji publicznej na PQC.

W projekcie nie ma wymogu stworzenia konsorcjum.

Budżet konkursu: 750.000 EUR

Wysokość grantu na jeden projekt: 750.000 EUR

Poziom dofinansowania: 100%

Orientacyjny okres realizacji: 36 miesięcy

 

Szczegółowe informacje o poszczególnych konkursach, w tym dotyczące zasad uczestnictwa, sposobu aplikowania czy zasad oceniania wniosków dostępne są w opisach konkursów na stronie Funding&Tenders oraz w Dokumencie Konkursowym.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z Krajowym Centrum Kompetencji Cyberbezpieczeństwa

 

{"register":{"columns":[]}}