W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

O projekcie

Rządy Rzeczypospolitej Polskiej to pełna baza biogramów członków Rady Ministrów od 1918 roku wraz z informacją o ich miejscach pamięci.

 

Celem projektu było stworzenie jednego miejsca, w którym znajdą się zweryfikowane i uporządkowane informacje o postaciach sprawujących najważniejsze funkcje. Wielu członków Rządów RP pozostaje osobami nieznanymi, a informacje biograficzne, często podstawowe, są trudno dostępne.

 

Jednocześnie konieczne jest, aby Państwo Polskie zadbało o pamięć i należytą opiekę nad miejscami pochówku w Polsce i za granicą oraz miejscami pamięci. Projekt swoim zakresem obejmuje rządy II Rzeczypospolitej, Rządy na Uchodźstwie i III Rzeczypospolitej.

 

 

Klient

 

Projekt powstał z inicjatywy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przy współpracy z Instytutem De Republica.

 

 

Grupa docelowa

 

Grupą docelową strony są pasjonaci historii, osoby zainteresowane działalnością edukacyjno-historyczno-badawczą, którym szczególnie bliskie są losy Państwa Polskiego po roku 1918.

 

Mamy nadzieję, że serwis będzie odwiedzany przez uczniów i studentów podczas poszukiwania pełnych i zweryfikowanych informacji historycznych.

 

 

Opis problemu i wyzwania

 

Projekt w swoim pierwotnym zarysie skupiał się przede wszystkim na lokalizacji miejsc pochówku zmarłych członków Rządów RP wraz z krótkim biogramem.

 

Zespół projektowy postanowił odwrócić tę hierarchię i skupić się biogramie danej osoby, traktując informację o pochówku i dodatkowych miejscach pamięci (np. pomniki) jako uzupełnienie profilu.

 

Podczas analiz zorientowaliśmy się, że w Internecie nie ma jednej strony z uporządkowanymi informacjami, dzięki którym obywatel mógłby prześledzić biogramy wszystkich członków Rządów Rzeczpospolitej (może poza Wikipedią).

 

W ten sposób powstała okazja przygotowania pierwszej takiej strony pod opieką historyków, która mogłaby pełnić funkcję „pocztu ministrów”. Według zespołu jest to największa wartość dodana przy realizacji projektu.

 

 

Rozwiązania

 

  • Wiele metod wyszukiwania
  •  

    Po wejściu na stronę użytkownik, aby rozpocząć korzystanie z serwisu i odnaleźć interesującą go osobę, może użyć wielu metod.

     

    Najprostszym narzędziem, dzięki któremu może rozpocząć precyzyjne przeszukiwanie serwisu, jest wyszukiwarka. Użytkownik może wyszukać osobę po imieniu lub nazwisku lub zawęzić kryteria np. do lat urzędowania, stanowiska, instytucji lub konkretnego rządu.

     

     

  • Karuzela na stronie głównej
  •  

    Aby użytkownik mógł zanurzyć się w serwis i rozpocząć przeglądanie bez wyszukiwania konkretnego nazwiska, na stronie głównej znajdzie karuzelę.

     

    Może to być doskonała droga do tego, by odkrywać serwis, przechodząc od konkretnej osoby do konkretnego rządu, a następnie do danego okresu historycznego.

     

    W naszej ocenie umożliwi to „płynięcie” od jednego biogramu do drugiego, tak jak często dzieje się to w bazach wiedzy lub Wikipedii.

     

     

  • Koncept znany z CV
  •  

    Kolejnym wyzwaniem, przed którym stanął zespół projektowy, było uporządkowane ukazanie przebiegu kariery danego ministra.

     

    Zależało nam na tym, by profil nie wyglądał jak encyklopedyczny opis życiorysu. Poszliśmy zatem w koncept znany z CV, w którym przebieg kariery danego ministra podzielony jest na bloki.

     

    Znajdziemy w nich datę sprawowania funkcji przez daną osobę, instytucję, konkretny rząd oraz sprawy, którymi się zajmowała.

     

     

  • Sekcja z mapą
  •  

    Osoby zainteresowane miejscami pochówku mogą przeszukać serwis po identycznych kryteriach, jak osoby szukające konkretnego biogramu.

     

    Sekcja „Mapa miejsc pamięci” umożliwia wyświetlenie miejsca pochówku, a następnie wejście w profil z pełną informacją na temat miejsca pamięci.

     

     

    Klikając w poniższy przycisk, możesz zobaczyć efekt naszej pracy. Pamiętaj jednak, że makiety to tylko przykłady, jak wygląda gotowa strona - podane na nich informacje mogą więc nie być zgodne z prawdą:

     

    ZOBACZ MAKIETY

     

     

    Jeśli chcesz przejść do strony Rządy Rzeczypospolitej Polskiej, wybierz:

     

    PRZEJDŹ DO GOTOWEJ STRONY

     

    Inne projekty

    zobacz wszystkie
    {"register":{"columns":[]}}