W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

 

Od 2016 r. KRMC funkcjonuje w nowej formule, dającej skuteczne narzędzia wpływu na inicjowanie oraz sprawne prowadzenie i monitorowanie wdrażania projektów informatycznych w następującym zakresie:

 

• budowa lub modyfikacja systemu teleinformatycznego,
• udostępnianie danych w postaci elektronicznej w celu wykorzystania do realizacji zadań publicznych,
• wdrożenie usług publicznych realizowanych drogą elektroniczną.

 

Do narzędzi tych należą przede wszystkim opiniowanie projektów informatycznych przed ich rozpoczęciem, monitorowanie postępów w realizacji oraz ocena wykonania i osiągnięcia celów projektu na podstawie raportu końcowego.

Działania podejmowane przez KRMC mają w rezultacie zagwarantować efektywne gospodarowanie środkami publicznymi na informatyzację i rozwój społeczeństwa informacyjnego, w tym związanych z wykorzystaniem funduszy europejskich.

 

Skład Komitetu i kluczowe osoby

zobacz wszystkie

Zadania

Do podstawowych zadań KRMC należy:

 

1. Rozpatrywanie projektów dokumentów rządowych związanych z informatyzacją;


2. Opiniowanie projektów informatycznych polegających na:

-   budowie systemu teleinformatycznego,

-   modyfikacji systemu teleinformatycznego,

-   udostępnianiu danych w postaci elektronicznej w celu wykorzystania do realizacji zadań publicznych,

-   wdrożeniu usług publicznych realizowanych drogą elektroniczną,

   planowanych do współfinansowania:

•   ze środków europejskich w ramach działań 2.1, 2.2 oraz 2.3 II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa,

•   ze źródeł zagranicznych innych niż określone w lit. a lub finansowania z innych środków publicznych, będących projektami informatycznymi

o publicznym zastosowaniu, o których mowa w art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 2070), których wartość przekracza 5 mln złotych, z wyłączeniem projektów, o których mowa w art. 12c tej ustawy, oraz projektów realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.


3. Monitorowanie postępów w realizacji projektów informatycznych.


KRMC wykonuje także inne zadania powierzone mu przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów.

 

31 października 2023 r. Prezes Rady Ministrów powierzył Komitetowi Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji opiniowanie wszystkich projektów informatycznych, których źródłem finansowania będą „Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027” Priorytet II, działania 2.1, 2.2, 2.3 i 2.5, realizowanych w co najmniej jednym z następujących celów:

  1. utworzenie systemu teleinformatycznego służącego realizacji zadania publicznego,
    w tym dotyczącego wymiany informacji w postaci elektronicznej z podmiotami publicznymi,
  2. utworzenie rejestru publicznego,
  3. udostępnianie zasobu podmiotu publicznego w postaci elektronicznej,
  4. wdrożenie elektronicznej usługi publicznej,
  5. rozwój produktów przedsięwzięć, o których mowa w lit. 1-4,
  6. opracowanie procedur realizowania zadań publicznych drogą elektroniczną,
  7. wsparcie rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Rada Architektury IT

Wsparciem dla KRMC w podejmowaniu decyzji dotyczących uruchamiania projektów oraz realizacji określonych zadań związanych z wdrażaniem modelu Architektury Informacyjnej Państwa  jest Zespół Zadaniowy „Rada Architektury IT”   


Podstawowe zagadnienia związane z architekturą i interoperacyjnością systemów teleinformatycznych w podmiotach realizujących zadania publiczne, szczególnie istotnych w procesie ich planowania, budowy lub modyfikacji i wdrażania, znajdują się na Portalu Interoperacyjności i Architektury.

 

 

{"register":{"columns":[]}}