Informacje dla podróżujących
Bezpieczeństwo
W Czarnogórze władze nie wprowadziły stopnia zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że zamach terrorystyczny jest zdaniem miejscowych władz bardzo mało prawdopodobny.
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest niewielkie, zwłaszcza w głębi kraju. Również w nadmorskich miejscowościach turystycznych możemy czuć się bezpiecznie, jeśli zachowamy podstawowe zasady ostrożności.
W trakcie sezonu letniego wzrasta liczba przestępstw skierowanych przeciw turystom. Najczęściej zdarzają się one w miejscach słabo strzeżonych, np. na polach namiotowych. Należy zachować ostrożność w miejscach zatłoczonych, na bazarach, w miejscowych sklepikach, aby uniknąć utraty środków finansowych lub dokumentów.
Znacznie wzrosła ilość utraconych dokumentów podróży. Przypominamy, że każdą kradzież dokumentów tożsamości należy zgłosić na policję i pobrać zaświadczenie o tym fakcie. Policjant przyjmie zeznanie, z którym o ile nie posiadamy innych dokumentów uprawniających nas do powrotu do Polski (dowód osobisty lub paszport) będzie należało zgłosić się do Konsula.
W Czarnogórze funkcjonują zwalczające się grupy przestępcze, których porachunki niekiedy przenoszą się na ulice miast (najczęściej Budva, Kotor, Podgorica). Rzadko zdarzają się strzelaniny i eksplozje ładunków wybuchowych.
W okresie letnim znacznie wzrasta zagrożenie pożarowe. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Czarnogóry apeluje, aby nie rozpalać ognia na otwartej przestrzeni i nie używać pirotechniki.
Świadomie wybieraj organizatorów imprez sportowych wysokiego ryzyka (canyoning, rafting itp.). Zgodnie z czarnogórskim prawem, osoby prowadzące taką działalność nie muszą mieć żadnych specjalnych kwalifikacji. Zwracaj uwagę na zasady ostrożności stosowane przez organizatorów, oferowane sprzęty.
W Czarnogórze mogą występować trzęsienia ziemi. Pamiętaj, aby w czasie silnego wstrząsu schować się pod blatem solidnego stołu lub stanąć we framudze drzwi umieszczonych w ścianie nośnej budynku, w miarę możliwości z daleka od ciężkich przedmiotów, które mogą spaść. Staraj się przede wszystkim chronić głowę. Zaczekaj do końca pierwszego uderzenia i dopiero wtedy opuść budynek. Nie korzystaj z wind. Po wyjściu na zewnątrz staraj się pozostawać z dala od ścian budynków. Powiadom innych wiadomością tekstową, że jesteś bezpieczny (nie dzwoń).
W lasach należy uważać na kleszcze, w morzu na jeżowce i meduzy. Te ostatnie parzą bardzo boleśnie i mogą spowodować problemy z oddychaniem, wymioty lub utratę świadomości. Zalecamy wchodzenie do wody w specjalnym, gumowym obuwiu.
W sezonie zimowym udając się w góry należy pamiętać o oponach zimowych. Policja sprawdza je podczas rutynowej kontroli na drogach.
Wjazd i pobyt
Informacje nt. Covid
Sytuacja epidemiczna na świecie stabilizuje się, wciąż jednak jest dynamiczna, a w niektórych regionach świata pozostaje niezwykle trudna. MSZ w dalszym ciągu odradza podróże, które nie są konieczne, do krajów lub regionów, w których poziom zachorowań jest znacząco wyższy niż w Polsce. W regionach o sytuacji epidemicznej zbliżonej do Polski lub z niższym poziomem zachorowań MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.
W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o podróżach zagranicznych sprawdź informacje o bieżącej sytuacji epidemiologicznej zachorowań na COVID-19. Bezwzględnie stosuj się do lokalnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych.
Ponadto przed każdą podróżą koniecznie:
- zapoznaj się z przepisami wjazdowymi i miejscowymi obowiązującymi w państwach, do których planujesz podróż, a także śledź je regularnie w czasie pobytu. Informacje te dostępne są na stronie MSZ oraz na stronach placówek;
- sprawdź aktualne przepisy wjazdowe do Polski związane z pandemią COVID-19;
- wykup ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia COVID-19;
- zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.
Więcej informacji o tym, jak przygotować się do podróży zagranicznej znajdziesz tutaj.
Data aktualizacji: 02.03.2023 r.
Termin obowiązywania obostrzeń: brak
Czego dotyczy ostatnia aktualizacja: modyfikacja globalnego ostrzeżenia
Zasady wjazdu z terytorium Polski
Osoby zaszczepione
- Instytut Zdrowia Publicznego informuje, że Czarnogóra nie stosuje specjalnych obostrzeń w walce z koronawirusem.
- Ministerstwo Zdrowia Czarnogóry zniosło z dniem 11.03.2022 r. obowiązek przedstawiania przy wjeździe do Czarnogóry poświadczenia o wykonaniu szczepień, przebytej chorobie, czy negatywnego wyniku jednego z testów: PCR lub szybkiego testu antygenowego (tzw. Covid potvrda).
Kto jest uważany za osobę zaszczepioną?
- Czarnogórskie władze za osobę zaszczepioną uważają taką, która przyjęła „odpowiednią ilość dawek szczepionki przeciwko COVID-19, gdzie od ostatniego szczepienia nie upłynęło 6 miesięcy”. W praktyce do potwierdzenia, że jest się osobą zaszczepioną wystarczy okazanie wydrukowanego potwierdzenia szczepienia.
- W Czarnogórze uznawane są wszystkie szczepionki certyfikowane w Unii Europejskiej (Pfizer, Moderna, Astra Zeneca, Johnson&Johnson) oraz Sinopharm.
- Przedstawiane na granicy świadectwa (o ile są wymagane w danym czasie) szczepień/paszporty Covidowe powinny być wystawione w języku angielskim lub przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na j. serbski lub czarnogórski.
- Testy, zarówno PCR, jak i antygenowe powinny być wykonane i poświadczone przez laboratorium posiadające uprawnienia do wydawania zaświadczeń.
- Należy pamiętać, aby przed wylotem sprawdzić wymagania linii lotniczych – bywają one inne niż przepisy czarnogórskie, czasem o wiele bardziej restrykcyjne.
Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?
- Ministerstwo Zdrowia Czarnogóry zniosło z dniem 11.03. 2022 r. obowiązek przedstawiania przy wjeździe do Czarnogóry poświadczenia o wykonaniu szczepień, przebytej chorobie, czy negatywnego wyniku jednego z testów: PCR lub szybkiego testu antygenowego (tzw. Covid potvrda).
- W Czarnogórze nie ma obowiązku poddawania się szczepieniom. Władze Czarnogóry zalecają jednak regularne przyjmowanie poszczególnych dawek szczepionki przeciw Covid-19 osobom starszym. Szczepienia zaleca się także dzieciom i młodzieży w wieku 12-17 lat.
Wymogi wobec osób zaszczepionych
Testy przed przyjazdem
- brak
Testy po przyjeździe
- brak
Kwarantanna
- Osoby u których potwierdzony został Covid kierowane są na 7 - dniową izolację.
- Formularz lokalizacyjny
- brak
Osoby niezaszczepione
Testy przed przyjazdem
- brak
Testy po przyjeździe
- brak
Kwarantanna
- brak
Formularz lokalizacyjny
- Brak
Ozdrowieńcy
Testy przed przyjazdem
- brak
Testy po przyjeździe
- brak
Kwarantanna
- brak
Formularz lokalizacyjny
- Brak
Dzieci
- Brak
Kierowcy zawodowi
Nie dotyczy
Tranzyt
- Handel towarami na potrzeby Czarnogóry, jak również tranzyt pasażerów i towarów odbywa się bez zakłóceń.
Pozostałe informacje praktyczne
Zasady wjazdu z terytorium innych państw
- brak
Obostrzenia na miejscu
Zasady ogólne:
- Obowiązkowe, prawidłowe (tj. zasłaniające usta i nos) noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, o ile wymagane;
Zasady szczegółowe:
Od 08.04.2022 r. noszenie maseczek pozostaje obowiązkowe tylko w placówkach służby zdrowia. Zalecane jest w miejscach zbiorowego zakwaterowania, w transporcie publicznym.
We wszystkich innych placówkach, miejscach zamkniętych, noszenie maseczek pozostaje rekomendowane, szczególnie w stosunku do osób starszych i schorowanych.
Od dnia 25.03.2022 r., przy przestrzeganiu podstawowych środków epidemiologicznych i poszanowaniu dozwolonej liczby odwiedzających, okazywanie certyfikacji COVID nie jest już wymagane w przypadku:
- pobytu w instytucjach kultury (teatry, kina, muzea, galerie, itp.)
- pobytu w obiektach gastronomicznych (restauracje, kawiarnie, restauracje hotelowe, itp.);
- przebywania w obiektach organizujących gry losowe (kasyna, kluby z automatami, itp.);
- przebywania w obiektach sportowych, zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach;
- pobytu w klubach fitness i siłowniach;
- pobytu w klubach dla dzieci i na placach zabaw;
- udziału w zgromadzeniach, w pomieszczeniach zamkniętych, w miejscach publicznych (imprezy publiczne, spotkania o charakterze politycznym, spotkania i uroczystości prywatne, przyjęcia, wesela, i inne imprezy);
- działają nocne kluby i dyskoteki;
- przywrócono organizację wycieczek szkolnych i wyjazdów dla dzieci i młodzieży, zarówno na obszarze państwa, jak i poza jego granicami;
- w szkołach czarnogórskich zniesiono obowiązek noszenia maseczek przez dzieci i młodzież;
- zniesiono limity osób obecnych w zgromadzeniach publicznych i w przestrzeni otwartej.
Pozostałe środki pozostają w mocy, tj.:
- zachowany zostaje zakaz odwiedzin u pacjentów przebywających w szpitalach. W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się odwiedziny o ile odwiedzający posiada ujemny wynik testu PCR, który nie jest starszy niż 72 h;
- wizyty w zakładach karnych, ośrodkach pomocy społecznej, domach dziecka mogą odbywać się, o ile osoba odwiedzająca posiada test PCR nie starszy niż 72 h lub bez jego przedstawienia, jeśli utrzymany zostanie dystans społeczny i nie będzie dochodziło do kontaktu fizycznego;
- przewóz publicznymi środkami transportu (autobusy, pociągi, statki, itp.) dozwolony jest z zachowaniem podstawowych zasad prewencji przeciwko Covid (noszenie maseczek, dezynfekcji rąk, przy wejściu i opuszczaniu środka transportu, wyłącznie, gdy zajmują przypisane im, siedzące miejsce).
Przydatne linki i dane kontaktowe
- W Czarnogórze testy wykonywane są od ręki, bez konieczności wcześniejszego umawiania się. Wyniki przesyłane są na wskazany przez badanego adres mailowy. Można poprosić o wydruk dokumentu na miejscu. `w przypadku, kiedy test uzyska wynik pozytywny na obecność koronawirusa, z osobami, których dotyczy badanie, kontaktują się służby epidemiologiczne, informując o konieczności odbycia kwarantanny. Na wskazany mail przesyłane jest wówczas także potwierdzenie o odnotowaniu zakażenia i termin, w którym należy odbyć kwarantannę.
Dodatkowe informacje można uzyskać na stronach:
- Strona rządowa, Vlada Crne Gore - COVID odgovor https://www.covidodgovor.me/me/testiranje-na-covid-19-i-procedure oraz https://www.gov.me/en/article/covid-19-measures-and-recommendations
- Ministarstvo zdravlja Crne Gore www.mzd.gov.me
- Institut za javno zdravlje Crne Gore www.ijzcg.me.
Laboratoria:
- Aba Medica , Ulcinj, tel. 068 885 556, abamedicalab@gmail.com
- Analitika Herceg Novi, Herceg Novi, tel. 067 640 955, analitika@t-com.me
- BONA-LAB prima Podgorica, Podgorica, tel. 020 218 628, bonalabprima@gmail.com
- BONA-LAB prima Nikšić, Niksic, -, bonalabprimank@gmail.com
- In Vitro Laboratorija, Podgorica, tel. 020 231 822, invitrolaboratorija@gmail.com
- In Vitro plus, Podgorica, tel. 020 656 900, invitrolaboratorija@gmail.com
- Krapović Medical, Budva, tel. 068 025 006, krapovicmedical@t-com.me
- MB Lab, Herceg Novi, tel. 067 838 047, pzumb@t-com.me
- Mildmedika Niksić, tel. 040 213 740, niksic@milmedika.com
- Mildmedika Podgorica, Podgorica, tel. 020 220 190, milmedika@yahoo.com
- Mildmedika, Tivat, tel. 067 335 236, milmedikativat@gmail.com
- Moj lab, Podgorica, tel. 067 335 236, adis.martinovic@mojlab.me
- Poliklinika Dr Vuksanović, Bar, tel. 030 315 900, mvlab@t-com.me
- PZU "Dr Zejnilović", Bar, tel. 069 295 333, labzejnilovic@gmail.com
- DIAGNOSTICA, Podgorica, tel. 020 269 269, diagnostica@t-com.me
- MILMEDIKA BUDVA, Budva, tel. 033 452 187, budva@milmedika.com
- MOJ DOKTOR, Niksić, tel. 040 280 447 , mojdoktorniksic@yahoo.com
- Ars Medica, Podgorica, tel. 020 227 227, laboratorija@arsmedica.me
- Codra, Podgorica, tel. 069 114 642, codra.uniqa@gmail.com
- Poliklinika Filipović, Podgorica, tel. 067 395 439, info@poliklinikafilipovic.com
Instytucja odpowiedzialna za wjazd:
Służba epidemiologiczna wg gmin:
Podgorica, Cetinje, Tuzi i Danilovgrad
Tel: 067 505 549
Tel: 067 044 841 (viber)
Tel: 020 419 819
Tel: 020 412 858 (posebna linija za Covid-19)
e-mail: epid.iph.mn@t-com.me
Nikšić, Šavnik i Plužine
Tel: 068 090 903
Tel: 040 231 209
Tel: 040 204 604
e-mail: hesdzniksic@hotmail.com
Herceg Novi
Tel: 031 642 952
Tel: 067 072 068
e-mail: epid.dz.hnovi@t-com.me
Budva
Tel: 033 427 214
Tel: 069 186 855
Tel: 069 327 287
e-mail: epidemiologija.budva@gmail.com
Tivat
Tel: 067 059 953
e-mail: hes.dz.tivat@gmail.com
Kotor
Tel: 032 335 334
Tel: 069 613 422
e-mail: itatjana@t-com.me
Bijelo Polje, Kolašin i Mojkovac
Tel: 050 486 097
Tel: 069 333 159
Tel: 069 250 261
Tel: 069 333 118
e-mail: epid.dz.bpolje@t-com.me
Berane, Petnjica, Plav, Gusinje, Andrijevica
Tel: 051 235 875
Tel: 067 205 230
e-mail: epid.dz.berane@t-com.me
Bar i Ulcinj
Tel: 067 981 006 (Bar)
Tel: 067 981 008 (Bar)
Tel: 030 411 123 (Ulcinj)
Tel: 068 891 115 (Ulcinj
Tel: 069 290 007 (Ulcinj)
e-mail: hesdzbar@t-com.me
Pljevlja i Žabljak
Tel: 052 327 995
Tel: 067 613 695
e-mail: hespv@t-com.me
Rožaje
Tel: 068 725 460
e-mail: hes.rozaje@hotmail.com
Instytucja odpowiedzialna za kwarantannę:
Institut za javno zdravlje
Tel.: +382 20 412 819 Mob. tel.: +382 67 505-549
Email: epid.iph.mn@t-com.me (PODGORICA DANILOVGRAD, CETINJE)
epidemiologija.budva@gmail.com (BUDVA 069 327 287 dr Vesna Milutinović)
ltatjana@t-com.me (KOTOR 069 613 422 dr Tatjana Lalović)
hesdzbar@t-com.me (BAR I ULCINJ 068 891 035, 068 891 115 dr Ljilja Jovićević)
epid.dz.hnovi@t-com.me (HERCEG NOVI 067 072 068 dr Stefa Glušac)
hesdzniksic@hotmail.com (NIKŠIĆ 067 805 828 dr Ivona Drašković)
epid.dz.berane@t-com.me (BERANE, ANDRIJEVICA, PLAV 067 205 230 dr Marijana Marsenić)
hes.dz.tivat@gmail.com (TIVAT tel broj 067 059 953)
epid.dz.bpolje@t-com.me (BIJELO POLJE 069 228 640 dr Saša Jeknić)
epid.dz.pljevlja@t-com.me hespv@t-com.me (PLJEVLJA 067 613 695)
hes.rozaje@hotmail.com (ROŽAJE 068 725 460 dr Sadat Šutković)
Inspektor: Zora Šćepanović mob.tel: 068/801-059 e-mail:zora.scepanovic@uip.gov.m
Przepisy wjazdowe do Polski
Odnośniki do informacji o przepisach wjazdowych oraz inne informacje dot. podróżowania za granicę w kontekście pandemii znajdziesz tutaj.
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- Paszport TAK
- Paszport tymczasowy TAK
- Dowód osobisty TAK
Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Do 30 dni można przebywać w Czarnogórze na podstawie dowodu osobistego* lub paszportu**.
*/** Data ważności dowodu osobistego/paszportu - dowód osobisty lub paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące do przodu licząc od daty planowanego wyjazdu do Czarnogóry. Należy bezwzględnie przestrzegać tej zasady w celu uniknięcia problemów podczas odprawy w Polsce lub kontroli granicznej na terytorium Czarnogóry. Zasady przekraczania granicy i legalnego pobytu leżą w gestii straży granicznej. W takiej sytuacji konsul nie podejmuje interwencji.
Od 30 do 90 dni można przebywać na podstawie paszportu.
Dzieci i młodzież do 18. roku życia, będący obywatelami RP, wjeżdżają na terytorium Czarnogóry na takich samych warunkach, jak pełnoletni, tj. do 30 dni na podstawie ważnego dowodu osobistego lub ważnego paszportu, od 30 do 90 dni na podstawie ważnego paszportu, powyżej 90 dni na podstawie wizy.
Czy trzeba wyrobić wizę?
Pobyt powyżej 90 dni wymaga uzyskania wizy. Obywatelom RP wydaje je Ambasada Czarnogóry w Warszawie.
Studenci, którzy planują wyjazd na studia do Czarnogóry proszeni są o kontakt z Ambasadą Czarnogóry w Warszawie celem uzyskania informacji dotyczących zasad legalizacji ich pobytu w państwie przyjmującym.
Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.
Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Dzieci i młodzież do 18. roku życia podróżujący bez rodziców lub opiekunów prawnych, albo tylko z jednym rodzicem muszą okazać ich pisemną zgodę drugiego rodzica/opiekuna prawnego. Dokument powinien być potwierdzony notarialnie i przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język czarnogórski, serbski lub angielski. W dokumencie należy umieścić termin pobytu małoletniego na terytorium Czarnogóry, jego dane osobowe wraz z numerem paszportu oraz dane osobowe osoby pełnoletniej, pod której opieką znajdzie się w trakcie podróży. Małoletni nie posiadający właściwej zgody rodziców/drugiego rodzica/opiekuna prawnego nie mogą przekroczyć granicy Czarnogóry. Warunek ten dotyczy także dzieci i młodzieży do 18 r. ż. podróżujących pod opieką opiekunów w ramach wyjazdów zorganizowanych (kolonii, obozów, wycieczek szkolnych).
Zasady pobytu
Obywateli Polski obejmuje w Czarnogórze obowiązek meldunkowy. W ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy trzeba zameldować się w najbliższym urzędzie miasta lub gminy.
!!! Rejestracja i wymeldowanie cudzoziemców, którzy nie korzystają z usług kwaterodawcy. Obowiązuje osoby, które przebywają powyżej 24 godzin i nie mieszkają w hotelu, pensjonacie.
Rejestracja cudzoziemców przebywających w Czarnogórze do 90 dni
Sposób rejestracji i wymeldowania cudzoziemca przebywającego w Czarnogórze do 90 dni określa się w zależności od tego, czy cudzoziemiec korzysta z usług kwaterodawcy, czy nie.
Cudzoziemiec wjeżdżający do Czarnogóry bez wizy, zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie reżimu wizowego Czarnogóry (rozporządzenie można znaleźć na stronie www.mvp.gov.me) oraz cudzoziemiec, który otrzymał wizę i nie korzysta usług kwaterodawcy, jest obowiązany złożyć wniosek z informacją o miejscu swojego pobytu.
Zgłoszenia i wymeldowania z pobytu dokonuje się, na wyznaczonym formularzu, zgodnie z Regulaminem w sprawie formy i sposobu składania wniosku i wyrejestrowania z pobytu cudzoziemca oraz treści i sposobu prowadzenia ewidencji, policji bezpośrednio lub za pośrednictwem miejscowego turysty organizacja w miejscu zamieszkania.
Cudzoziemiec jest obowiązany złożyć wniosek i wyrejestrowanie pobytu również w przypadku, gdy zamierza przebywać w innym miejscu w Czarnogórze dłużej niż 24 godziny.
Wniosek o pobyt składany jest w ciągu 24 godzin od przybycia do miejsca zamieszkania.
Wniosek i wyrejestrowanie w imieniu dziecka składa cudzoziemiec - rodzic, opiekun prawny, czy osoba, której powierzono opiekę nad dzieckiem.
Formularz można uzyskać w miejscu składania wniosku (policja lub lokalna organizacja turystyczna) lub pobrać je ze strony internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Dyrekcja Policji.
Rejestracja cudzoziemca w lokalnej organizacji turystycznej odbywa się poprzez wypełnienie formularza nr 1 (Rejestracja i rezygnacja z pobytu) przez cudzoziemca lub poprzez wypełnienie formularza przez przedstawiciela lokalnej organizacji turystycznej za pomocą czytnika dokumentów i wpisanie do niego danych określonych przez prawo.
Formularz jest drukowany i podpisywany przez wnioskodawcę wniosku, tj. cudzoziemca. Jeden egzemplarz formularza pozostaje w lokalnej organizacji turystycznej. Kopię wypełnionego formularza otrzymuje cudzoziemiec.
Podpisując wypełniony formularz, czy to wypełniany ręcznie, czy elektronicznie przez przedstawiciela lokalnej organizacji turystycznej, wnioskodawca - cudzoziemiec przyjmuje na siebie odpowiedzialność za prawdziwość danych wprowadzonych do formularza.
Ubezpieczenie
Wybierając się do Czarnogóry warto pamiętać o ubezpieczeniu tyrystycznym dla siebie i bliskich. Czarnogóra nie jest państwem członkowskim UE. Minimalna kwota ubezpieczenia nie powinna być niższa niż 30 tyś. euro.
Jeśli jedziesz autem warto wykupić pakiet Assistance. Dzięki niemu, w przypadku awarii pojazdu będziesz mógł liczyć na odholowanie auta w bezpieczne miejsce a nawet (w zależności od wykupionego pakietu) nocleg w hotelu, czy auto zastępcze. Pamiętaj, aby wyjeżdżając mieć przy sobie numer kontaktowy do ubezpieczyciela i numer polisy.
Zdrowie
Czarnogóra nie wymaga świadectw szczepień ochronnych.
Obcokrajowcy muszą płacić za opiekę medyczną. Opłata za wizytę u lekarza wynosi od 30 do 50 EUR (bez kosztów dodatkowych badań diagnostycznych i zabiegów).
Zwrot kosztów opieki medycznej przysługuje posiadającym ubezpieczenie turystyczne polskim turystom o ile udokumentują koszty leczenia.
Zwracamy uwagę, że osoby przewlekle chore przed zakupem ubezpieczenia powinny dokładnie sprawdzić ofertę ubezpieczyciela i wybrać poszerzony (dedykowany osobom przewlekle chorym) pakiet, który w przypadku, gdyby doszło do pogorszenia się ich stanu zdrowia podczas pobytu na terytorium Czarnogóry będzie odpowiedni, aby pokryć poniesione na miejscu koszty leczenia specjalistycznego.
Jeśli trafimy do szpitala na skutek wypadku, w nagłej sytuacji, ratującej nasze zdrowie, życie, zostanie nam udzielona niezbędna pomoc. Zostaniemy poproszeni o podanie nazwy ubezpieczyciela i numer polisy. Ubezpieczyciel przy zgłaszaniu zdarzenia poinformuje nas o dalszych krokach. Warto pamiętać, że przy wypisie ze szpitala/pogotowia należy zabrać wypis wraz z dokumentacją medyczną i dokonać opłaty (za diagnostykę, leczenie, pobyt na oddziale specjalistycznym, operację). Dokumenty te będą niezbędne do zwrotu kosztów z naszej polisy i ubiegania się o ewentualne odszkodowanie u ubezpieczyciela.
Apteki w Czarnogórze są stosunkowo dobrze zaopatrzone. Należy jednak pamiętać, szczególnie osoby przewlekle chore, o zabraniu ze sobą wystarczającego zapasu przyjmowanych leków. Nie wszystkie leki można bowiem zakupić w Czarnogórze (osoby chorujące na astmę mogą mieć trudności z zakupem inhalatorów). Niektóre zamienniki leków mogą nieznacznie różnić się składem.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Lokalny transport na trasach nadmorskich jest sprawny i bezpieczny. Utrudnieniem jest brak rozkładów jazdy, a nawet oznakowanych przystanków autobusów międzymiastowych i miejskich.
Ceny taksówek w obrębie miasta: 0,60-1,0 EUR za 1 km. Aby otrzymać rachunek, trzeba o niego poprosić. Warto orientacyjnie sprawdzić w Internecie ceny przejazdów na danym odcinku. W zależności od firmy świadczącej usługi cena może znacząco się różnić.
Można skorzystać z ofert wielu firm wynajmujących samochody. Koszt wypożyczenia samochodu osobowego na cały dzień to około 50 EUR. Przed pozyczeniem auta sprawdźmy jego stan (warto wykonać zdjęcia samochodu). Zalecamy dodatkowe wykupienie ubezpieczenia pożyczonego samochodu (AC,NNW).
W Czarnogórze są dwa lotniska: w Podgoricy (ok. 40 km od morza) i w Tivacie (nad samym morzem). Innym połączeniem lotniczym, które często wykorzystują polscy turyści, jest korzystanie z portu lotniczego w Dubrovniku (Chorwacja). Dubrovnik leży około 15 km od granicy z Czarnogórą. Trasę można pokonać, korzystając z częstych połączeń autokarowych (Dubrovnik-Herceg Novi, Dubrovnik-Kotor).
Wybierając się na lotnisko zaplanuj dojazd z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, aby nie mieć dodatkowych sytuacji stresowych przed odlotem. W Czarnogórze często organizowane są strajki na drogach (także dojazdowych na lotnisko Golubovći). W sezonie letnim zdarzają się wypadki, zamknięte zostają trasy przejazdowe, tworzą się duże korki.
Informacje dla kierowców
W Czarnogórze można posługiwać się polskim prawem jazdy. Od 2.08.2021 roku nie jest wymagana Zielona Karta;
W samochodzie należy mieć: apteczkę, trójkąt bezpieczeństwa, kamizelkę odblaskową, linę holowniczą i komplet zapasowych żarówek. Kierowca nie może rozmawiać przez komórkę. Przez całą dobę należy mieć włączone światła mijania. Pasy muszą być zapięte;
Drogi w Czarnogórze są na ogół bezpłatne (brak winiet). Opłacie podlegają: przejazd tunelem Sozina (koszt: 2,50 EUR; trasa z Podgoricy do Sutomore), przejazd na trasie Bar-Boljare (13.07.2022 r. oddano do użytku nowy odcinek trasy o długości 41 km, Podgorica/Smokovac do Kolasin/Mateseva, koszt: 3,50 EUR) oraz prom Kamenari - Lepetane skracający objazd Zatoki Kotorskiej (koszt: 4,50 EUR);
- dozwolone prędkości dla samochodu osobowego: 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym, 100 km/h na drogach ekspresowych;
- wszystkie wykroczenia są rygorystycznie karane (mandaty nawet do 2000 EUR). Przekroczenie dozwolonej prędkości o 1 km/h może być ukarane mandatem w wysokości do 100 EUR.
Pamiętaj, że teren w Czarnogórze jest górzysty, co wymaga ostrożnej jazdy. Drogi są na ogół wąskie i źle oznakowane. Dodatkowe przeszkody na drogach to osypujące się kamienie oraz zwierzęta. Miejscowi kierowcy jeżdżą brawurowo i często naruszają przepisy. Szczególnie uważaj przy wjazdach na ronda. Powstały niedawno i wielu miejscowych kierowców łamie reguły organizacji ruchu.
Unikaj małych, przydrożnych stacji benzynowych (niskiej jakości paliwo).
Sieć autoryzowanych serwisów jest słabo rozwinięta. Czasem trudno kupić części zamienne do samochodów marek innych niż niemieckie. Trzeba złożyć indywidualne zamówienie i długi czekać na jego realizację.
Od 2013 r. obowiązują zasady ruchu drogowego, które drastycznie zaostrzają kary za łamanie przepisów. Najwyższe mandaty (do 2000 EUR) lub kara więzienia do 60 dni grożą Ci między innymi, jeśli:
· przekroczysz dozwoloną prędkość o ponad 70 km/h w terenie zabudowanym (do 1000 EUR o 50 km/h, do 450 EUR o 30 km/h, do 200 EUR o 20 km/h, do 150 EUR o 10 km/h),
· przekroczysz prędkości o ponad 90 km/h poza terenem zabudowanym (do 1000 EUR o 70 km/h, do 450 EUR o 50 km/h, do 200 EUR o 40 km/h, do 150 EUR o 30 km/h),
· prowadzisz pojazd pod wpływem środków odurzających lub innych substancji psychotropowych, lub w stanie nietrzeźwym (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi),
· odmówisz kontroli stężenia alkoholu we krwi, środków odurzających i innych substancji psychotropowych lub lekarstw, których nie można przyjmować przed jazdą i w jej trakcie; nie dotyczy to sytuacji, gdy wybrana forma kontroli mogłaby zagrozić życiu.
Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,3 promila. Zawartość alkoholu od 0,3 do 0,5 promila jest karana mandatem do 200 EUR, powyżej 0,5 promila – do 2000 EUR. Przez cały rok i o każdej porze dnia trzeba jeździć z włączonymi światłami mijania (mandat do 80 EUR).
Na przednim fotelu pasażera nie można przewozić dzieci do 12 roku życia oraz osób nietrzeźwych (mandat do 150 EUR). Dzieci poniżej 5 roku życia muszą jeździć w specjalnych fotelikach.
W pojeździe musi się znajdować kamizelka odblaskowa (mandat do 80 EUR za jej brak).
W pojeździe nie wolno mieć antyradarów (mandat do 1000 EUR).
Podczas jazdy wolno rozmawiać przez telefon wyłącznie przez zestaw głośnomówiących (mandat do 150 EUR).
Od 15 listopada do 30 marca trzeba używać opon zimowych (mandat do 300 EUR). Jeśli nie zatrzymamy się na wezwanie policjanta, grozi nam mandat w wysokości do 1000 EUR.
Cło
WWÓZ i WYWÓZ GOTÓWKI
Podróżny może, bez zgłaszania się do organu celnego, fizycznie wwieźć do Czarnogóry lub wywieźć z Czarnogóry gotówkę w euro i/lub innej niż euro walucie o łącznej kwocie równowartości do 10 000 euro.
Pasażer, który przewozi ze sobą gotówkę o łącznej kwocie 10 000 euro lub więcej (lub równowartość tej kwoty w innych walutach lub innych środkach płatniczych) musi dokonać jej zgłoszenia właściwemu organowi celnemu przy wjeździe/wyjeździe do/z Czarnogóry. Wniosek składa się na specjalnym formularzu. Jest on dostępny dla pasażerów na przejściu granicznym.
Niezgłoszenie gotówki w wysokości co najmniej 10 000 EUR (lub równowartości tej kwoty w innych walutach lub innych środkach płatniczych) jest wykroczeniem.
WWÓZ LEKÓW
Podróżny wjeżdżający do Czarnogóry może mieć przy sobie rozsądną ilość lekarstw, jakie są mu niezbędne dla użytku osobistego lub dla zwierzęcia, które przywozi, przez okres maksymalnie 6 miesięcy.
Leki psychotropowe wydawane na receptę lub leki zawierające w swoim składzie narkotyk mogą być wwożone w ilości niezbędnej do użytku osobistego do stosowania przez maksymalnie 30 dni, o ile osoba, która je przyjmuje posiada diagnozę od lekarza specjalisty. Powinna ona być wydana nie wcześniej niż w okresie 90 dni od chwili przekraczania granicy.
Posiadanie leku, który w swoim składzie zawiera narkotyk, bez odpowiedniej dokumentacji medycznej, bądź niezgłoszenie wwożenia takiego leku na terytorium Czarnogóry będzie traktowane, jako wykroczenie.
WWÓZ i WYWÓZ DÓBR KULTURY
Wwóz dóbr kultury (przedmiotów o znaczeniu historycznym, artystycznym, naukowym, archeologicznym, antropologicznym, technicznym lub innym istotnym ze względów kulturowych), antyków i dzieł sztuki podlega szczególnemu nadzorowi. Każdy podróżny, który je przewozi przez granicę państwa, musi posiadać stosowną zgodę Ministerstwa Kultury i przedłożyć ją czarnogórskiemu organowi celnemu.
W przypadku wywozu dobra kultury zarejestrowanego w rejestrze dóbr kultury Czarnogóry, a także antyków i dzieł sztuki, uznanych za takie na mocy Ustawy o ochronie dóbr kultury Czarnogóry, podróżny musi posiadać odpowiednie zezwolenie uzyskane ze strony Ministerstwa Kultury Czarnogóry, które zatwierdza jego czasowy wywóz.
WWÓZ i WYWÓZ BRONI I AMUNICJI
Wwóz broni i amunicji do Czarnogóry podlega szczególnemu nadzorowi.
Podróżny może wwozić broń i amunicję na własne potrzeby wyłącznie na przeznaczonych dla ruchu międzynarodowego przejściach granicznych, o ile posiada zezwolenie na zakup broni, wydane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i zezwolenie Ministerstwa Gospodarki. Wwóz broni i amunicji podlega obowiązkowi zgłoszenia do urzędu celnego i organów policyjnych.
W przypadku zorganizowanych zawodów myśliwskich lub sportowych przy przekraczaniu granicy Czarnogóry podróżny zobowiązany jest zgłosić organowi celnemu i straży granicznej broń i amunicję, którą zamierza przewieźć przez granicę oraz zobowiązany jest załączyć dokument o posiadanej broni i dowód celu wwozu broni i amunicji (zaproszenie, zawiadomienie organizatora zawodów łowieckich lub sportowych lub ew. zgodę na nabycie broni i amunicji).
WWÓZ i WYWÓZ ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH
Podróżny może wwieźć do Czarnogóry żywność na własne potrzeby w ilości nieprzekraczającej:
1 kg suszonych owoców, warzyw, suszonych grzybów, kawy, kakao, przypraw, herbaty;
1 l napojów alkoholowych w oryginalnych opakowaniach;
2 l pozostałych napojów w oryginalnym opakowaniu;
5 l wody butelkowanej w oryginalnym opakowaniu;
1 kg żywności mieszanej i innej w oryginalnym opakowaniu, która nie wymaga specjalnego reżimu przechowywania.
Podróżny może również przywieźć ze sobą produkty żywnościowe dla dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze, stosowane ze względów medycznych, pod warunkiem, że produkty te nie wymagają specjalnych warunków przechowywania, znajdują się w zadeklarowanych, nieuszkodzonych opakowaniach, z wyjątkiem sytuacji, w których są aktualnie używane.
WWÓZ ROŚLIN i PRODUKTÓW ROŚLINNYCH
Niewielkie ilości roślin i produktów roślinnych przeznaczonych do osobistego spożycia można wwieźć do Czarnogóry bez uprzedniej inspekcji i zatwierdzenia inspekcji fitosanitarnej, jeżeli są one wykorzystywane do celów nieprzemysłowych lub niehandlowych, bądź są wykorzystywane podczas podróży, w ilości, która nie może przekroczyć:
5 kg w odniesieniu do świeżych owoców i warzyw, z wyjątkiem ziemniaków;
1 bukietu lub wieńca z kwiatów ciętych;
100 g nasion kwiatów i warzyw w oryginalnym opakowaniu;
3 kg cebulek i bulw roślin ozdobnych;
3 rośliny - dot. roślin doniczkowych z wyjątkiem bonsai;
10 roślin, dot. roślin balkonowych i krzewów ozdobnych.
PRZEWÓZ ZWIERZĄT I ZWIERZĄT DOMOWYCH
Przewozu zwierząt, produktów pochodzenia zwierzęcego i produktów innych niż pochodzenia zwierzęcego, można dokonywać tylko w określonych punktach kontroli granicznej i za odpowiednią zgodą właściwego inspektora.
Wyjątkiem są przesyłki zawierające do pięciu zwierząt domowych w celu przemieszczania ich o charakterze niehandlowym. Transport zwierząt domowych o charakterze niehandlowym oznacza przewóz maksymalnie pięciu zwierząt domowych (nie młodszych niż 3 miesiące), w towarzystwie właściciela lub osoby upoważnionej.
Przywóz zwierząt domowych jest możliwy, jeśli posiadają one paszport weterynaryjny i odpowiednie świadectwo weterynaryjne umożliwiające im przemieszczanie. Muszą one być wydane przez lekarza weterynarii kraju eksportującego.
Zwierzę domowe wwożone na terytorium Czarnogóry musi posiadać Międzynarodową Książeczkę Zdrowia i Urzędowe Świadectwo Weterynaryjne.
Czarnogórska straż graniczna informuje, że zwierzęta - psy, koty, pupile domowe, mogą poruszać się niekomercyjnie jeżeli:
- posiadają chip;
- posiadają ważny paszport;
- zostały zaszczepione przeciwko wściekliźnie;
- są starsze niż 12 tygodni w dniu szczepienia;
- w przypadku pierwszego szczepienia przeciwko wściekliźnie od dnia szczepienia upłynęło 21 dni;
- test miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie przeprowadzono 30 dni po dacie szczepienia i co najmniej trzy miesiące przed datą przemieszczenia o charakterze niehandlowym;
- były leczone przeciwko Echinococcus multilocularis w określony sposób przy wjeździe lub wyjeździe z Czarnogóry;
- towarzyszy im weterynaryjne świadectwo zdrowia.
Jeśli niezbędne są dodatkowych wyjaśnienia, sugerujemy skontaktować się z Czarnogórską Dyrekcją ds. Bezpieczeństwa Żywności, Weterynarii i Fitosanitarną, która jest odpowiedzialna za kontrolę zwierząt Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, strona: Detalji (ubh.gov.me)
ZAKAZ PRZEWOŻENIA CHRONIONYCH, DZIKICH GATUNKÓW ROŚLIN i ZWIERZĄT
Zgodnie z Konwencją o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami dzikiej flory i fauny (CITES) oraz przepisami o ochronie przyrody Czarnogóry, transgraniczny transfer chronionych dzikich gatunków roślin i zwierząt (CITES) nie jest dozwolony, chyba że podróżny posiada odpowiednie zezwolenie właściwego organu państwowego. Organem właściwym do wydawania zezwoleń CITES w Czarnogórze jest Agencja Ochrony Przyrody i Środowiska.
ZWOLNIENIE Z CŁA I OPŁATY VAT
Za bagaż osobisty uważa się przedmioty, które służą osobistym potrzebom pasażera w czasie podróży i które pasażer przedstawia organowi celnemu po przybyciu na obszar celny, jak również bagaż, który pasażer przedstawia tym organom, jeżeli wykaże, że bagaż towarzyszący w chwili jego wyjazdu został przekazany do przewozu temu samemu przewoźnikowi.
Towary, które pasażerowie przewożą ze sobą w bagażu osobistym, o wartości do 300 euro - w transporcie drogowym lub 430 euro - w transporcie lotniczym i morskim, są zwolnione z opłat celnych i VAT.
Jeżeli pasażer ma mniej niż 15 lat, zwolnienie z płacenia cła i podatku VAT dotyczy towarów znajdujących się w jego bagażu osobistym o wartości do 150 euro, niezależnie od środka transportu, którym podróżuje.
Zwolnienie z cła można uzyskać, jeżeli przywóz tych towarów odbywa się okazjonalnie, jest przeznaczony na użytek osobisty podróżnego lub jego rodziny, bądź w celu wręczania prezentów, a charakter lub ilość towarów musi być taka, aby można było łatwo ustalić, że przedmiotowe towary mają charakter niehandlowy i nie są przeznaczone do dalszej sprzedaży.
Ponadto zwolnienie dotyczy również towarów, które pasażer przewozi ze sobą w określonej ilości:
Wyroby tytoniowe:
200 papierosów lub
100 cygaretek (cygara o wadze do 3 gramów na sztukę) lub
50 cygar lub
250 gram tytoniu do palenia lub
proporcjonalne połączenie ilości wyżej wymienionych wyrobów tytoniowych;
Alkohol lub napoje alkoholowe:
1 litr alkoholu i napojów alkoholowych (powyżej 22 promili ) lub nieskażonego alkoholu etylowego o zawartości alkoholu 80% lub silniejszej; lub
2 litry alkoholu lub napojów alkoholowych (do 22 promili), lub
proporcjonalne połączenie ilości wyżej wymienionych napojów;
4 litry wina niemusującego;
2 litry piwa.
Woda gazowana:
z dodatkiem cukru lub innych środków do słodzenia lub aromatyzowania w łącznej ilości do 2 litrów.
Zwolnienie z opłat celnych za towary znajdujące się w bagażu podręcznym pasażera w określonych ilościach, z wyjątkiem wody gazowanej, o łącznej ilości do 2 litrów, nie obowiązują pasażerów w do 17 roku życia.
Z opłaty celnej zwolnione są: paliwo w zbiornikach prywatnych pojazdów mechanicznych i motocykli oraz kontenery specjalne, w ilości do 10 litrów na pojazd, a także olej w pojazdach samochodowych, w ilości niezbędnej do ich normalnej eksploatacji podczas transportu.
Więcej informacji uzyskać można na stronie czarnogórskiej służby celnej:
Carinska otvorena linija www.ecarina.me
Przydatne informacje
Karty płatnicze i kredytowe (American Express, VISA, MasterCard/EuroCard, Maestro) są powszechnie akceptowane. Można nimi także podejmować gotówkę z bankomatów. Jedynie małe sklepy nie mają odpowiednich terminali.
Sprzedawca ma obowiązek wydania kupującemu rachunku.
W ciągu dnia zdarzają się przerwy w dostawach prądu, w związku z tym, także w dostawach wody, zdarza się, że w zimie również ogrzewania.
Informacje turystyczne (oferta noclegowa, aktualny poziom cen, warunki pogodowe, sytuacja na drogach, aktualne wydarzenia kulturalne, itp.) można uzyskać całodobowo w języku angielskim pod nr tel. 1300. Prezentacja atrakcji turystycznych Czarnogóry znajduje się na oficjalnej stronie internetowej: www.montenegro.travel.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.