W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Warunki wjazdu

  • do 30 dni na podstawie dowodu osobistego lub paszportu (paszport musi być ważny przez minimum 3 miesiące do przodu licząc od daty planowanego wyjazdu z Czarnogóry - wymóg ten reguluje art. 9 Ustawy o cudzoziemcach i zalecamy bezwzględne stosowanie się do niego w celu uniknięcia niewpuszczenia na terytorium Czarnogóry; w takim przypadku Konsul nie podejmie interwencji);

  • od 30 do 90 dni na podstawie paszportu (paszport musi być ważny przez minimum 3 miesiące do przodu licząc od daty planowanego wyjazdu z Czarnogóry - komentarz jak wyżej);

  • powyżej 90 dni na podstawie wizy (obywatelom RP wydaje je Ambasada Czarnogóry w Warszawie)/ karty pobytu tzw. "boravak" (o kartę pobytu tymczasowego można starać się w MUP - Ministarstvo Unutrasnjih Poslova);

  • dzieci i młodzież do 18. roku życia, będący obywatelami RP, wjeżdżają na terytorium Czarnogóry na takich samych warunkach, jak pełnoletni, czyli jak wyżej opisane - do 30 dni na podstawie dowodu osobistego lub paszportu, od 30 do 90 dni na podstawie paszportu, powyżej 90 dni na podstawie wizy;

  • dzieci i młodzież do 18. roku życia podróżujący bez rodziców lub opiekunów prawnych albo z tylko jednym rodzicem muszą okazać ponadto ich pisemną zgodę.        Dokument powinien być potwierdzony notarialnie i przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język serbski, czarnogórski lub angielski. W dokumencie należy umieścić termin pobytu małoletniego na terytorium Czarnogóry, jego dane osobowe wraz z numerem paszportu oraz dane osobowe osoby pełnoletniej, pod której opieką znajdzie się w trakcie podróży. Małoletni nie posiadający właściwej zgody rodziców/drugiego rodzica/opiekuna prawnego nie mogą przekroczyć granicy Czarnogóry;

  • Przebywając na terytorium Czarnogóry należy mieć zawsze przy sobie dokument tożsamości - Ustawa o dowodach osobistych Czarnogóry ("Sl. list CG", br. 12/2007, 73/2010, 28/2011, 50/2012, 10/2014 i 18/2019) https://www.paragraf.me/propisi-crnegore/zakon-o-licnoj-karti.html art. 4 wyraźnie stwierdza, że "Obywatel, który ukończył 18 lat, jest obowiązany mieć przy sobie dowód osobisty i na żądanie osoby uprawnionej do ustalenia tożsamości udostępnić go do wglądu w przypadkach i na warunkach przewidzianych przez ustawę". Art. 29  wskazuje, że "Obywatel zostanie ukarany karą grzywny w wysokości od 60 do 180 euro za wykroczenie, jeżeli: 1) nie nosi przy sobie dowodu osobistego; lub 2) na żądanie osoby upoważnionej do ustalenia tożsamości odmawia przedstawienia dowodu osobistego do kontroli;

Sugerujemy przed wyjazdem z Polski wykonać kserokopię dowodu osobistego, paszportu, zgód, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, a w czasie pobytu w Czarnogórze przechowywać je w osobnym miejscu - na wypadek utraty oryginałów.

  • wjeżdżając na terytorium Czarnogóry samochodem należy pamiętać o obowiązku posiadania ważnego dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia auta. Zasady wjazdu na terytorium Czarnogóry i podróżowania autem po Czarnogórze opisane zostały w dokumencie "Ustawa o bezpieczeństwie w ruchu drogowym" Sl. list 33/2012, 58/201, 14/2017, 66/2019. Zgodnie z nim kierowca posiada możliwość kierowania pojazdem w ruchu drogowym wyłącznie jeśli posiada: dowód rejestracyjny i prawo jazdy. Dowód rejestracyjny to dokument urzędowy, który daje prawo do używania pojazdu w ruchu drogowym w okresie jego ważności (art. 131); prawo jazdy jest dokumentem urzędowym uprawniającym osobę do kierowania pojazdem określonej kategorii przez określony czas (art. 133). Rozdz. XIV Środki specjalne i upoważnienia art. 290 wyraźnie wskazuje, że "upoważniony policjant wyłączy czasowo kierowcę lub instruktora nauki jazdy z ruchu, jeżeli ten (pkt.6) nie posiada prawa jazdy kategorii pojazdu, którym kieruje, tj. jeżeli kieruje pojazdem po upływie terminu ważności prawa jazdy lub nie posiada przy sobie prawa jazdy albo posiada prawo jazdy z treści którego nie można ustalić, czy ma on uprawnienia do kierowania tym pojazdem; (art. 7) posługuje się zagranicznym prawem jazdy, z treści którego nie można stwierdzić, czy kierujący pojazdem posiada uprawnienia do kierowania tym pojazdem; Link: https://www.paragraf.me/propisi-crnegore/zakon-o-bezbjednosti-saobracaja-na-putevima.html

  • Pojazdy zarejestrowane w innym kraju mogą uczestniczyć w ruchu drogowym na terytorium Czarnogóry tylko wtedy, gdy posiadają ważny dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne wydane przez właściwy organ kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany oraz międzynarodowe kod kraju rejestracji oraz jeżeli spełniają wymagania środowiskowe w zakresie dopuszczalnej emisji spalin i hałasu Ustawa  o bezpieczeństwie ruchu drogowego Czarnogóry (Dz.U. CG 33/2012, 58/2014, 14/2017, 66/2019) .
  • Tymczasowy dowód rejestracyjny - w wyjątkowych sytuacjach pojazdem można kierować na podstawie tymczasowego dowodu rejestracyjnego, który mus mieć formę drukowaną (nie będzie uznawana forma elektroniczna lub okazanie dowodu rejestracyjnego  tymczasowego z aplikacji). Zważywszy, że lokalne organy  na wypadek kontroli nie posiadają  dostępu do bazy CEPiK  oraz  posiadają wyłącznie wzory dokumentów tzw. „ twardych dowodów rejestracyjnych pojazdów  z homologacją" należy być przygotowanym na dłuższą kontrolę / weryfikację okazanych dokumentów. W sytuacji kiedy policjant nie uzna dokumentu samochodu  pojazd może być  zatrzymany  do czasu wyjaśnienia sprawy.  Podczas wyjazdu za granicę na tymczasowym dowodzie rejestracyjnym bezwzględnie należy pamiętać o dacie jego ważności. Po jej przekroczeniu kierowca nie posiada ważnych dokumentów pojazdu i podczas wyjazdu z Czarnogóry samochód może zostać zatrzymany.
  • wjeżdżając na terytorium Czarnogóry samochodem, którego nie jest się właścicielem, należy posiadać pisemną zgodę właściciela. Dokument powinien być potwierdzony notarialnie i przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język serbski, czarnogórski lub angielski;

  • zwierzę domowe wwożone na terytorium Czarnogóry musi posiadać Międzynarodową Książeczkę Zdrowia i Urzędowe Świadectwo Weterynaryjne.

Przewozu zwierząt, produktów pochodzenia zwierzęcego i produktów innych niż pochodzenia zwierzęcego, można dokonywać tylko w określonych punktach kontroli granicznej i za odpowiednią zgodą właściwego inspektora. Wyjątkiem są przesyłki zawierające do pięciu zwierząt domowych w celu przemieszczania ich o charakterze niehandlowym. Transport zwierząt domowych o charakterze niehandlowym oznacza przewóz maksymalnie pięciu zwierząt domowych (nie młodszych niż 3 miesiące), w towarzystwie właściciela lub osoby upoważnionej.

Przywóz zwierząt domowych jest możliwy, jeśli posiadają one paszport weterynaryjny i odpowiednie świadectwo weterynaryjne umożliwiające im przemieszczanie. Muszą one być wydane przez lekarza weterynarii kraju eksportującego.

Zwierzę domowe wwożone na terytorium Czarnogóry musi posiadać Międzynarodową Książeczkę Zdrowia i Urzędowe Świadectwo Weterynaryjne.

Czarnogórska straż graniczna informuje, że zwierzęta - psy, koty, małpy, pupile domowe, mogą poruszać się niekomercyjnie jeżeli:

 - posiadają chip;

- posiadają ważny paszport;

- zostały zaszczepione przeciwko wściekliźnie;

- są starsze niż 12 tygodni w dniu szczepienia;

- w przypadku pierwszego szczepienia przeciwko wściekliźnie od dnia szczepienia upłynęło 21 dni;

- test miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie przeprowadzono 30 dni po dacie szczepienia i co najmniej trzy miesiące przed datą przemieszczenia o charakterze niehandlowym;

- były leczone przeciwko Echinococcus multilocularis w określony sposób przy wjeździe lub wyjeździe z Czarnogóry;

- towarzyszy im weterynaryjne świadectwo zdrowia.

Jeśli niezbędne są  dodatkowych wyjaśnienia, sugerujemy skontaktować się z Czarnogórską Dyrekcją ds. Bezpieczeństwa Żywności, Weterynarii i Fitosanitarną, która jest odpowiedzialna za kontrolę zwierząt Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, strona:   https://www.gov.me/clanak/kontakt-7 (upravazabezbjednosthrane@ubh.gov.me )

 

!!! Rejestracja i wymeldowanie cudzoziemców, którzy nie korzystają z usług kwaterodawcy. Obowiązuje osoby, które przebywają powyżej 24 godzin i nie mieszkają w hotelu, pensjonacie.

Rejestracja cudzoziemców przebywających w Czarnogórze do 90 dni

Sposób rejestracji i wymeldowania cudzoziemca przebywającego w Czarnogórze do 90 dni określa się w zależności od tego, czy cudzoziemiec korzysta z usług kwaterodawcy, czy nie.

Cudzoziemiec wjeżdżający do Czarnogóry bez wizy, zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie reżimu wizowego Czarnogóry (rozporządzenie można znaleźć na stronie www.mvp.gov.me) oraz cudzoziemiec, który otrzymał wizę i nie korzysta usług kwaterodawcy, jest obowiązany złożyć wniosek i wyrejestrowanie pobytu w miejscu, w którym zamierza przebywać.

Zgłoszenia i wymeldowania z pobytu dokonuje się, na wyznaczonym formularzu, zgodnie z Regulaminem w sprawie formy i sposobu składania wniosku i wyrejestrowania z pobytu cudzoziemca oraz treści i sposobu prowadzenia ewidencji, policji bezpośrednio lub za pośrednictwem miejscowego turysty organizacja w miejscu zamieszkania.

Cudzoziemiec jest obowiązany złożyć wniosek i wyrejestrowanie pobytu również w przypadku, gdy zamierza przebywać w innym miejscu w Czarnogórze dłużej niż 24 godziny.

Wniosek o pobyt składany jest w ciągu 24 godzin od przybycia do miejsca zamieszkania.

Wniosek i wyrejestrowanie w imieniu dziecka składa cudzoziemiec - rodzic, opiekun prawny, czy osoba, której powierzono opiekę nad dzieckiem.

Formularz można uzyskać w miejscu składania wniosku (policja lub lokalna organizacja turystyczna) lub pobrać je ze strony internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Dyrekcja Policji.

Rejestracja cudzoziemca w lokalnej organizacji turystycznej odbywa się poprzez wypełnienie formularza nr 1 (Rejestracja i rezygnacja z pobytu) przez cudzoziemca lub poprzez wypełnienie formularza przez przedstawiciela lokalnej organizacji turystycznej za pomocą czytnika dokumentów i wpisanie do niego danych określonych przez prawo.

Formularz jest drukowany i podpisywany przez wnioskodawcę wniosku, tj. cudzoziemca. Jeden egzemplarz  formularza pozostaje w lokalnej organizacji turystycznej. Kopię wypełnionego formularza otrzymuje cudzoziemiec.

Podpisując wypełniony formularz, czy to wypełniany ręcznie, czy elektronicznie przez przedstawiciela lokalnej organizacji turystycznej, wnioskodawca - cudzoziemiec przyjmuje na siebie odpowiedzialność za prawdziwość danych wprowadzonych do formularza.

 

{"register":{"columns":[]}}