W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dobre praktyki w firmie Bosch. Relacja ze spotkania Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej Barbary Sochy z firmą przyjazną rodzinie

10.11.2022

Ponad 70 proc. pracowników firmy Robert Bosch niezwiązanych bezpośrednio z produkcją, korzysta z udogodnienia, jakim jest elastyczny czas pracy. Wielu z nich to rodzice małych dzieci, którzy dzięki dobrym praktykom wdrożonym przez pracodawcę, z sukcesem łączą życie zawodowe z rodzinnym. Prorodzinnych rozwiązań w Boschu jest jednak dużo więcej - o tym opowiedzieli przedstawiciele firmy na spotkaniu z Barbarą Sochą - Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Demograficznej. To już czwarte spotkanie realizowane w ramach projektu Rynek pracy przyjazny rodzinie.

Spotkanie z firmą BOSCH

28 października, w warszawskiej siedzibie firmy, z Barbarą Sochą spotkali się Prezes Zarządu Robert Bosch Sp. z.o.o. Rafał Rudziński oraz Izabela Pipka – Dyrektor HR spółki, którzy opowiedzieli o działaniach firmy, mających na celu wsparcie jej pracowników w dążeniu do osiągnięcia równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Jednym z ważniejszych z perspektywy rodziców jest elastyczny czas pracy. Pod pojęciem tym kryją się zarówno ruchome godziny pracy, jak również praca zdalna.

W Firmie Bosch elastyczność pracy oznacza z jednej strony ruchomy czas pracy, ale też indywidualne harmonogramy i możliwość wypracowania przez całe zespoły i działy indywidualnych ram dotyczących rytmu pracy. To daje ogromną elastyczność zespołom, a także przekonanie, że rzeczywiście pracę można dostosować do swojego indywidualnego trybu życia. - podkreśla Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej Barbara Socha.

Wśród pozostałych udogodnień znalazły się m.in.:

  • vademecum dla rodziców i opiekunów - firma pomaga rodzicom w korzystaniu z przysługujących im zasiłków i urlopów informując ich o obecnym stanie prawnym i możliwościach sprzyjających łączeniu pracy i rodzicielstw;
  • program wellbeingowy “Boschkostan", w ramach którego zrealizowano do tej pory webinary z zakresu zdrowego żywienia, mindfullnesu i efektywnego odpoczynku, ćwiczenia online oraz dostęp do darmowych sesji z psychologiem. Wszystkie te aktywności odbywają się w ramach godzin pracy i są darmowe dla pracowników;
  • półkolonie dla dzieci pracowników;
  • dodatkowe dni wolne: 24 i 31 grudnia;
  • foto-kocyk dla malucha oraz list od prezesa zapewniający o dbaniu o work-life balance dla pracowników, którym urodzi się dziecko;
  • tygodniowa "rozbiegówka" dla osób wracających z zasiłku macierzyńskiego, rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego – przez pierwsze 5 dni roboczych ich wymiar etatu obniżony jest o połowę z zachowaniem prawa do pełnej pensji
  • impreza mikołajkowa dla rodzin;
  • wsparcie psychologa, prawnika oraz finansisty dla całej rodziny;
  • korzystanie z audiobooków (z bogatą ofertą bajek i lektur);
  • opieka medyczna dla całej rodziny;
  • karta sportowa dla dzieci.

Dodatkowo, jeśli pracownica/nik chce kontynuować karierę w zagranicznej filii spółki, pracodawca pomoże jego partnerowi/partnerce w znalezieniu pracy oraz zorganizuje podróż, kursy językowe i dofinansuje szkolenia.

Dla Prezesa Zarządu polskiego oddziału Rafała Rudzińskiego, życie rodzinne pracowników jest niezwykle ważne, a Bosch jako firma stara się wspierać zwłaszcza rodziców małych dzieci na wielu polach.

Tworzymy miejsce pracy, które nie przeszkadza potencjalnym rodzicom czy już rodzicom w zakładaniu rodziny, byciu nią. Jesteśmy częścią życia naszych pracowników, a work-life balance to ważny element kultury korporacyjnej Bosch. Inicjujemy projekty, które umożliwiają godzenie życia rodzinnego i zawodowego. Wychodzimy z założenia, że jeżeli pracownicy czują się komfortowo w życiu prywatnym, z większą energią mogą angażować się w zadania realizowane w pracy, a to niewątpliwa korzyść dla firmy. - zaznacza Rafał Rudziński.

Potwierdza to również Izabela Pipka – Dyrektor HR, która podkreśla, że Bosch w swojej codziennej pracy i funkcjonowaniu stara się wspierać rodziców.

Mamy wielu rodziców zatrudnionych w naszej firmie, dlatego chcemy odpowiadać na ich potrzeby. To, co na pewno działa w kontekście umożliwienia bądź ułatwienia rodzicom funkcjonowania w środowisku zawodowym, to elastyczny czas pracy. Ponad 70 procent naszych pracowników niezwiązanych bezpośrednio z produkcją, może indywidualnie budować sobie grafik pracy, dostosowując go do potrzeby biznesu, ale też swojego życia rodzinnego. Jesteśmy dumni, że sprawnie udało nam się zaimplementować to rozwiązanie i jednocześnie cieszymy się  widząc, że pracownicy je doceniają, o czym słyszymy od nich na co dzień. - dodaje Izabela Pipka.

Bosch wspiera nie tylko pracowników w rodzicielstwie – w swoich prorodzinnych działaniach poszedł o krok dalej, co udowodnił programem mentoringowym Mother Empower.

Bardzo ważną inicjatywą, którą podjęliśmy w naszej firmie, jest program Mother Empower, realizowany wspólnie z Fundacją Mamo Pracuj. W tym programie pomagamy mamom niepracującym w naszej firmie, odnaleźć się na rynku pracy w momencie powrotu do aktywności zawodowej. Oferujemy im trzymiesięczny mentoring z mentorami i mentorkami z naszej firmy – osoba z firmy Bosch i mama, która chce wrócić na rynek pracy wspólnie pracują m.in. nad CV, przygotowaniem się do rozmów kwalifikacyjnych,  czasem nad konkretnymi kompetencjami, które ta mama zdobywa.

Mamy sporo osób z naszej firmy, pracowników, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i swoimi umiejętnościami. Wiedzą na temat tego, jak wejść na rynek pracy po przerwie związanej z macierzyństwem. Niesamowite zaangażowanie ze strony naszych pracowników oraz widoczny efekt tego programu, gdy mamy z całej Polski znajdują zatrudnienie w krótszej lub dłuższej perspektywie, spotkało się z niesamowitym uznaniem na zewnątrz - wylicza Izabela Pipka.

Atrakcyjnym bonusem wdrożonym w firmie była też możliwość zapisania dzieci pracowników w czasie ferii zimowych lub wakacji na półkolonie z Bosch. Dzieci pracowników co rano zawożone były spod biura na zajęcia, a po południu wracały do rodziców. Dzięki temu pracownicy nie musieli martwić się o znalezienie opieki dla dziecka, a czas dojazdu do pracy mogli spędzić z dzieckiem. Jak sami wspomnieli w rozmowie z Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Demograficznej Barbarą Sochą – było to dla nich duże ułatwienie.

Dziś miałam okazję również porozmawiać z pracownikami firmy Bosch i widać, że to, co najbardziej doceniają u swojego pracodawcy, to z jednej strony właśnie możliwość stworzenia własnego harmonogramu pracy, który rodzicom daje możliwość skupienia się na pracy w tym czasie, kiedy jest dla nich to możliwe i najbardziej optymalne. Z drugiej strony, bardzo docenianą formą wsparcia przez firmę jest organizowanie letnich półkolonii dla dzieci. Wiemy, że każdy rodzic ma dziewięć tygodni czasu latem, który musi zagospodarować dzieciom i wspaniale, że są w Polsce pracodawcy, którzy pomagają to robić.

Jak zaznacza Prezes Zarządu - Rafał Rudziński:

Robimy wiele, aby nasi pracownicy byli zadowoleni. I to jest chyba takie największe, najważniejsze motto naszej firmy.

Starania te również dostrzega Barbara Socha:

Firma Bosch oferuje swoim pracownikom stabilne środowisko pracy. Zatrudnia osoby na okres próbny, a później od razu na stałe umowy o pracę. Z drugiej strony daje też elastyczność i zaufanie, które jest bardzo potrzebne, by tworzyć takie wysoko wydajne środowisko. - podsumowuje.

 

{"register":{"columns":[]}}