Rynek pracy przyjazny rodzinie w wykonaniu KGHM Polska Miedź S.A. – relacja ze spotkania Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej
03.11.2022
Na polskim rynku pracy można zaobserwować coraz więcej ciekawych praktyk wśród pracodawców, którzy starają się pomagać swoim pracownikom zachowywać równowagę między życiem zawodowym a rodzinnym. Troska o pracownika i jego rodzinę przybiera szczególną formę, jeśli firma jest mocno zakorzeniona w społeczności lokalnej. Między innymi o tym była mowa na spotkaniu Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej z firmą przyjazną rodzinie – KGHM Polska Miedź S.A.
27 października 2022 r. Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej spotkała się z Tomaszem Zdzikotem, p.o. Prezesa Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. oraz Magdaleną Wróbel, Dyrektor Naczelną ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi.
Spotkanie realizowane było w ramach akcji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Rynek pracy przyjazny rodzinie i poświęcone było najciekawszym praktykom polskich firm, które sprzyjają osiągnięciu szczęścia i satysfakcji w życiu rodzinnym, przy jednoczesnym rozwijaniu kariery zawodowej przez pracowników.
Podczas spotkania Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, Barbara Socha zwróciła uwagę na to, że KGHM Polska Miedź to duży pracodawca z tradycjami, który oferuje bardzo stabilne środowisko pracy swoim pracownikom oraz w sposób unikatowy traktuje społeczną odpowiedzialność i zainteresowanie pracownikami, ich rodzinami oraz całą lokalną społecznością.
- Firma prowadzi długofalową politykę z myślą o przyszłych swoich pracownikach, o tych osobach, które dzisiaj są dziećmi w szkołach i stąd zainteresowanie i współpraca z samorządami lokalnymi. To jest coś, co jest unikatowe w skali Polski. – zauważyła Barbara Socha – Ponadto KGHM realizuje programy skierowane do ojców, które pomagają im budować swoje kompetencje rodzicielskie. To bardzo ważne i przyszłościowe. – dodała Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej.
Magdalena Wróbel, Dyrektor Naczelna ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi podkreśliła, że KGHM podejmuje wszechstronne działania w obszarze szeroko rozumianego dobrostanu rodzin swoich pracowników. Włącza się w akcje prorodzinne, rozwija kompetencje wychowawcze pracowników, wspiera rozwój rodzicielstwa zastępczego, poradnictwo oraz programy profilaktyczne w szkołach.
- Wspieramy rodzinę jako sieć lokalnych kontaktów, bliskich relacji, ponieważ uważamy, że pracownik, który ma coś więcej niż tylko pracę, czyli hobby, czas rodzinny, wsparcie emocjonalne, jest po prostu pracownikiem bardziej efektywnym. Dlatego na przykład w zeszłym roku ze względu na COVID-19 i wojnę w Ukrainie wprowadziliśmy wsparcie zdrowia mentalnego – powiedziała Magdalena Wróbel.
Do najciekawszych praktyk, które KGHM Polska Miedź S.A. oferuje swoim pracownikom należą:
- Miedź Rodzinę – kampania promująca ideę rodzicielstwa zastępczego i wspierająca pieczę zastępczą jako alternatywę dla instytucji opiekujących się dziećmi pozbawionych możliwości życia z biologicznymi rodzicami
- Programy wzmacniające rodziny – zajęcia warsztatowe dla rodziców i dzieci, wzmacniające kompetencje rodzicielskie oraz służące pogłębianiu relacji rodzic – dziecko
- Programy edukacyjne wspierające zdobywanie praktycznych umiejętności wychowawczych oraz kompetencji wychowawczych
- Profilaktyczne Programy Zdrowotne w tym wsparcie zdrowia psychicznego pracowników i ich najbliższych
- 2h dla rodziny – w akcji biorą udział wszystkie Oddziały KGHM Polska Miedź S.A. i kilkanaście spółek z Grupy KGHM.
- Ebooki Leadet100 – to narzędzie pomagające rodzicom oraz instytucjom wychowawczym w kształtowaniu pozytywnych nawyków i kompetencji dzieci i nastolatków.
Spotkanie w KGHM Polska Miedź S.A. było trzecim z serii spotkań zaplanowanych w ramach projektu Rynek pracy przyjazny rodzinie. Wkrótce odbędą się następne spotkania w przedsiębiorstwach, które posiadają dobre praktyki w tym zakresie.
Link do relacji z DHL Parcel Polska
Relacje ze spotkań dostępne są również na profilach społecznościowych Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej: