W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Waldemar Buda

Minister Rozwoju i Technologii

Zdjęcie_Waldemar Buda

8 kwietnia prezydent RP Andrzej Duda powołał, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, Waldemara Budę na urząd ministra rozwoju i technologii.

Minister odpowiada za politykę gospodarczą państwa – m.in. za przedsiębiorczość, politykę przemysłową, innowacyjność i technologie, transformację cyfrową, zieloną gospodarkę i gospodarcze relacje z zagranicą. Do jego zadań należą też sprawy związane z budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym i mieszkalnictwem.

Jako szef MRiT  nadzoruje m.in. Urząd Zamówień Publicznych, Główny Urząd Miar, Urząd Dozoru Technicznego, Polską Agencję Kosmiczną, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, Urząd Patentowy RP, Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Odpowiada także za Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej.

Waldemar Buda urodził się 21 września 1982 r. w Turku.

W 2006 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 2007-2011 odbył aplikację radcowską. W 2011 r. uzyskał uprawnienia radcy prawnego i otworzył kancelarię radcowską. W 2011 r. pracował jako radca prawny w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – agencji płatniczej środków Europejskiego Funduszu Rolnego.

W 2014 r. uzyskał mandat radnego rady miejskiej w Łodzi. W 2015 r. działał w biurze pomocy prawnej kandydata na prezydenta RP Andrzeja Dudy. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. zdobył mandat poselski na liście Prawa i Sprawiedliwości w Łodzi. Został członkiem Klubu Parlamentarnego PiS, zasiadał w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, w której pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. Zajmował się zagadnieniami dotyczącymi praw lokatorów i ochroną praw spółdzielców. m.in. w ramach bezpłatnych porad prawnych, których udzielało jego biuro poselskie.

Współtworzył także ustawę dotyczącą komorników sądowych i uczestniczył w pracach nad zmianami w Kodeksie postępowania cywilnego. Od 2018 r. pełnił funkcję sekretarza Sejmu.

Od 4 czerwca 2019 r. sprawował funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

W wyborach parlamentarnych w 2019 r. ponownie uzyskał mandat poselski w okręgu łódzkim na liście PiS, otrzymując ponad 50 tys. głosów (co stanowiło najlepszy indywidualny wynik w okręgu).

Od 15 listopada 2019 r. Waldemar Buda pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W resorcie odpowiadał m.in. za negocjacje z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

Waldemar Buda jest żonaty, ma dwójkę dzieci. Jego pasją jest bieganie – co roku organizuje  Biegową Pielgrzymkę Charytatywną do Częstochowy.

 


 

Planowanie przestrzenne wspierające rodziny z dziećmi

Streszczenie wystąpienia

(w imieniu Ministra Waldemara Budy, prezentację przedstawiła Anna Michalik, Zastępca dyrektora Departamentu Planowania Przestrzennego)

Wystąpienie zawiera syntetyczny przegląd teoretycznych rozważań nad potrzebami rodzin oraz możliwość ich praktycznego wykorzystania na poziomie legislacyjnym.  Przedstawione zostały najważniejsze elementy, które składają się na standardy dobrze zaprojektowanej przestrzeni do życia dla rodzin, jak dostęp do szkół czy zieleni publicznej. Pokazano w jaki sposób brak standardów urbanistycznych wiąże się z trudnościami w życiu rodzin, w tym utrata czasu, zdrowia czy pieniędzy. Podkreślone zostały zmieniające się potrzeby dorosłych wynikające z rozwoju technologicznego oraz trwałość potrzeb dzieci. W drugiej części prezentacji omówiono projekt reformy planowania przestrzennego. Reforma ta ma na celu dostosowanie systemu do współczesnych wyzwań rozwojowych Polski. Potrzeby rodzin z dziećmi są przez rząd traktowane priorytetowo. Dlatego w projekcie ustawy proponuje się postawienie akcentu na dostępność i wyposażanie terenów mieszkaniowych w infrastrukturę społeczną. Służą temu między innymi:
 

- rozwiązania zmierzające do projektowania zwartych osiedli (plany ogólne gmin),
- przepisy umożliwiające gminom przywrócenie standardów dostępności do szkół, terenów zieleni publicznej oraz szeregu innych obiektów (standardy urbanistyczne),
- narzędzia wspomagające budżety samorządów w realizacji infrastruktury (zintegrowane plany inwestycyjne),
- rozszerzenie możliwości prowadzenia konsultacji społecznych.

Materiały

Planowanie przestrzenne wspierające rodziny z dziećmi
Anna​_Michalik​_Planowanie​_przestrzenne​_wspierające​_rodziny​_z​_dziećmi.pdf 2.94MB

Wideo

{"register":{"columns":[]}}