W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czarnogóra

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

W związku z utrzymującą się wysoką liczbą zachorowań na COVID-19 Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Czarnogóry, jeśli nie są konieczne.

W Czarnogórze władze nie wprowadziły stopnia zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że zamach terrorystyczny jest zdaniem miejscowych władz bardzo mało prawdopodobny.

Zagrożenie przestępczością pospolitą jest niewielkie, zwłaszcza w głębi kraju. Również w nadmorskich miejscowościach turystycznych możemy czuć się bezpiecznie, jeśli zachowamy podstawowe zasady ostrożności. Wzrasta jednak liczba przestępstw skierowanych przeciw turystom w trakcie sezonu letniego. Najczęściej zdarzają się one w miejscach słabo strzeżonych, np. na polach namiotowych.

Znacznie wzrosła ilość utraconych dokumentów podróży. Przypominamy, że każdą kradzież dokumentów tożsamości należy zgłosić na policję i pobrać zaświadczenie o tym fakcie.

W Czarnogórze funkcjonują zwalczające się grupy przestępcze, których porachunki niekiedy przenoszą się na ulice miast (najczęściej Budva, Kotor, Podgorica). Bardzo rzadko zdarzają się strzelaniny i eksplozje ładunków wybuchowych.

W okresie letnim znacznie wzrasta zagrożenie pożarowe.

W Czarnogórze mogą występować trzęsienia ziemi. Informacje i porady, jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, znajdują się na stronie.

Wjazd i pobyt

Obywatele Polski mogą przekraczać granicę Czarnogóry, przejeżdżać przez kraj lub przebywać w nim do 30 dni na podstawie ważnego dowodu osobistego. Jeśli chcemy zostać w Czarnogórze dłużej niż 30 dni, ale krócej niż 90 dni, potrzebujemy ważnego paszportu (bez czarnogórskiej wizy). Wiza jest obowiązkowa dla osób, które przebywają w Czarnogórze dłużej niż 90 dni.

Osoby, które nie ukończyły 18 lat (małoletnie) i podróżują do Czarnogóry bez rodziców (opiekuna prawnego), muszą mieć ich pisemną zgodę. Dokument trzeba potwierdzić notarialnie i przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego na język serbski lub czarnogórski. Dokument musi zawierać: termin pobytu małoletniego w Czarnogórze, jego dane osobowe, numer paszportu oraz dane osoby pełnoletniej, która opiekuje się dzieckiem w trakcie podróży. Bez tak przygotowanej zgody małoletni nie może przekroczyć granicy Czarnogóry.

Obywateli Polski obejmuje w Czarnogórze obowiązek meldunkowy. W ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy trzeba zameldować się w najbliższym urzędzie miasta lub gminy.

Ubezpieczenie

Warto mieć ubezpieczenie na wypadek choroby lub nieszczęśliwego wypadku (NW) oraz ubezpieczenie komunikacyjnego autocasco (AC). Zalecamy wybór takiego ubezpieczenia, które pokryje koszty ewentualnego transportu medycznego do kraju.

Zdrowie

Czarnogóra nie wymaga świadectw szczepień ochronnych.

Obcokrajowcy muszą płacić za opiekę medyczną. Jej poziom jest dość niski. Opłata za wizytę u lekarza wynosi od 30 do 50 EUR (bez kosztów dodatkowych badań diagnostycznych i zabiegów). Zwrot kosztów opieki medycznej przysługuje polskim turystom w ograniczonym zakresie, tylko w nagłej sytuacji, jako pierwsza niezbędna pomoc (wypadek, zabiegi ratujące życie). Jeśli chcemy skorzystać ze zwrotu kosztów, musimy okazać polski paszport oraz udowodnić, że mamy ubezpieczenie w Polsce. Następnie opłacamy pobyt w szpitalu i uzyskujemy potwierdzenie w PIO (Funduszu Ubezpieczeń Emerytalnych i Rentowych )w Podgoricy. Na podstawie tych dokumentów składamy wniosek o zwrot do właściwego urzędu w Polsce.

Apteki są dobrze zaopatrzone. Leki można w nich kupić bez recepty.

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Lokalny transport na trasach nadmorskich jest tani, sprawny i bezpieczny. Utrudnieniem jest brak rozkładów jazdy, a nawet oznakowanych przystanków autobusów międzymiastowych i miejskich.

Ceny taksówek w obrębie miasta: 0,50-0,80 EUR za 1 km. Aby otrzymać rachunek, trzeba o niego poprosić. Można skorzystać z ofert wielu firm wynajmujących samochody. Koszt wypożyczenia samochodu osobowego na cały dzień to około 45 EUR.

W Czarnogórze są dwa lotniska: w Podgoricy (ok. 40 km od morza) i w Tivacie (nad samym morzem). Innym połączeniem lotniczym, które często wykorzystują polscy turyści, jest korzystanie z portu lotniczego w Dubrovniku (Chorwacja). Dubrovnik leży około 15 km od granicy z Czarnogórą. Trasę można pokonać, korzystając z częstych połączeń autokarowych (Dubrovnik-Herceg Novi, Dubrovnik-Kotor).

Informacje dla kierowców

W Czarnogórze można posługiwać się polskim prawem jazdy.

Jeżeli kierowca nie jest właścicielem pojazdu, musi udowodnić, że właściciel zgodził się na używanie pojazdu poza granicami Polski. Przepisy czarnogórskie nie precyzują jednak, jakie dokumenty wystarczają, aby potwierdzić tę zgodę. Zwyczajowo honorowane jest upoważnienie, które wystawia w Polsce PZM (Polski Związek Motorowy).

Pamiętaj, że teren w Czarnogórze jest górzysty, co wymaga ostrożnej jazdy. Drogi są na ogół wąskie i źle oznakowane. Dodatkowe przeszkody na drogach to osypujące się kamienie oraz zwierzęta domowe. Miejscowi kierowcy jeżdżą brawurowo i często naruszają przepisy. Szczególnie uważaj przy wjazdach na ronda. Powstały niedawno i wielu miejscowych kierowców łamie reguły organizacji ruchu. Nie ma płatnych autostrad. Opłata w wysokości 2,5 EUR obowiązuje jedynie za przejazd tunelem "Sozina", w jedną stronę (od Podgoricy w kierunku morza).

Unikaj małych, przydrożnych stacji benzynowych (niskiej jakości paliwo). Sieć autoryzowanych serwisów jest słabo rozwinięta. Czasem trudno kupić części zamienne do samochodów marek innych niż niemieckie. Trzeba złożyć indywidualne zamówienie i długi czekać na jego realizację. Dopuszczalna prędkość dla pojazdów osobowych to:

·        50 km/h w terenie zabudowanym,

·        100 km/h na drogach ekspresowych,

·        80 km/h na pozostałych drogach.

Od 2013 r. obowiązują nowe zasady ruchu drogowego, które drastycznie zaostrzają kary za łamanie przepisów. Najwyższe mandaty (do 2000 EUR) lub kara więzienia do 60 dni grożą Ci między innymi, jeśli:

·        przekroczysz dozwoloną prędkość o ponad 70 km/h w terenie zabudowanym (do 1000 EUR o 50 km/h, do 450 EUR o 30 km/h, do 200 EUR o 20 km/h, do 150 EUR o 10 km/h),

·        przekroczysz prędkości o ponad 90 km/h poza terenem zabudowanym (do 1000 EUR o 70 km/h, do 450 EUR o 50 km/h, do 200 EUR o 40 km/h, do 150 EUR o 30 km/h),

·        prowadzisz pojazd pod wpływem środków odurzających lub innych substancji psychotropowych, lub w stanie nietrzeźwym (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi),

·        odmówisz kontroli stężenia alkoholu we krwi, środków odurzających i innych substancji psychotropowych lub lekarstw, których nie można przyjmować przed jazdą i w jej trakcie; nie dotyczy to sytuacji, gdy wybrana forma kontroli mogłaby zagrozić życiu.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,3 promila. Zawartość alkoholu od 0,3 do 0,5 promila jest karana mandatem do 200 EUR, powyżej 0,5 promila – do 2000 EUR. Przez cały rok i o każdej porze dnia trzeba jeździć z włączonymi światłami mijania (mandat do 80 EUR). Na przednim fotelu pasażera nie można przewozić dzieci do 12 roku życia oraz osób nietrzeźwych (mandat do 150 EUR). Dzieci poniżej 5 roku życia muszą jeździć w specjalnych fotelikach. W pojeździe musi się znajdować kamizelka odblaskowa (mandat do 80 EUR za jej brak). W pojeździe nie wolno mieć antyradarów (mandat do 1000 EUR). Podczas jazdy wolno rozmawiać przez telefon wyłącznie przez zestaw głośnomówiących (mandat do 150 EUR). Od 15 listopada do 30 marca trzeba używać opon zimowych (mandat do 300 EUR). Jeśli nie zatrzymamy się na wezwanie policjanta, grozi nam mandat w wysokości do 1000 EUR. Przekroczenie dozwolonej prędkości o 1 km/h może być ukarane mandatem w wysokości do 100 EUR.

Cło

Do Czarnogóry można wwieźć do 2000 EUR na osobę. Takiej kwoty nie trzeba deklarować. Kwotę pomiędzy 2000 EUR a 15000 EUR należy zgłosić podczas odprawy celnej. Można też wwieźć maksymalnie 200 sztuk papierosów albo 50 cygar lub 250 gr tytoniu.

Nie wolno wwozić żadnych produktów mięsnych, tj. konserw, wyrobów wędliniarskich, również próżniowo opakowanych, peklowanych półproduktów mięsnych itp. Zakaz dotyczy również ryb, owoców morza oraz produktów mlecznych, takich jak: jogurty, kefiry i sery.

Na własne potrzeby można wwieźć do Czarnogóry:

  • sproszkowane mleko i pozostałe produkty spożywcze dla dzieci oraz żywność zaleconą przez lekarza (np. produkty bezglutenowe), oryginalnie zapakowane i nie wymagające specjalnych warunków przechowywania,
  • świeże owoce i warzywa (oprócz ziemniaków) – maksymalnie 5 kg,
  • suszone owoce i warzywa oraz grzyby; kawę, kakao, przyprawy, herbatę – maksymalnie 1 kg,
  • alkohol w oryginalnym opakowaniu – do 1 l,
  • wodę pitną w oryginalnym opakowaniu – do 5 l,
  • napoje chłodzące w oryginalnych opakowaniach – do 2 l,
  • żywność kombinowaną (zawierającą elementy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, np. makaron, ravioli) i inne produkty spożywcze (np. słodycze, dżemy), które nie wymagają specjalnych warunków przechowywania i są oryginalnie zapakowane – do 1 kg.

Przydatne informacje

Karty płatnicze i kredytowe (American Express, VISA, MasterCard/EuroCard, Maestro) są powszechnie akceptowane. Można nimi także podejmować gotówkę z bankomatów. Jedynie małe sklepy nie mają odpowiednich terminali.

W ciągu dnia zdarzają się czasem przerwy w dostawach prądu, a w związku z tym – w dostawach wody, a w zimie ogrzewania.

Informacje turystyczne (oferta noclegowa, aktualny poziom cen, warunki pogodowe, sytuacja na drogach, aktualne wydarzenia kulturalne, itp.) można uzyskać całodobowo w języku angielskim pod nr tel. 1300. Prezentacja atrakcji turystycznych Czarnogóry znajduje się na oficjalnej stronie internetowej: www.montenegro.travel.

 

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}