W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dominikana

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Dominikana leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, tsunami lub huraganu są dostępne na poniższej stronie.

Zalecane jest zachowanie ostrożności poza strzeżonymi terenami hoteli "all inclusive" w związku z zagrożeniem przestępczością pospolitą (kradzieżą, napadem), której poziom jest bardzo wysoki.

Strefy turystyczne i plaże są regularnie kontrolowane przez agencje ochrony. Przebywając poza strefami turystycznymi nie należy nosić biżuterii, większej ilości gotówki, dokumentów i wartościowych rzeczy. Noclegi najlepiej zamawiać w hotelach położonych w centrach turystycznych, a cenne rzeczy i dokumenty deponować w sejfach hotelowych z uwagi na zgłaszane przypadki kradzieży i włamań do pokoi hotelowych. Turyści zwiedzający wyspę oraz korzystający z hoteli w mniejszych miejscowościach nie powinni zabierać ze sobą rzeczy wartościowych.

W związku ze znacznym zagrożeniem bezpieczeństwa oraz brakiem polskiej placówki w tym kraju, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do uzyskania pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Od obywateli polskich wjeżdżających na terytorium Dominikany nie wymaga się wizy wjazdowej, muszą oni natomiast okazać bilet powrotny oraz wykazać posiadanie wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu. Przepisy celne nie określają wysokości kwoty wymaganej na każdy dzień pobytu. Paszport musi być ważny przy wjeździe oraz wyjeździe z Dominikany (zalecany okres ważności to co najmniej 6 miesięcy).

Przy wjeździe na Dominikanę należy wykupić na granicy kartę turystyczną (ok. 15 USD), która często jest już wliczona w cenę biletu lotniczego. Posiadacz takiej karty może przebywać na terenie kraju 30 dni.

Przedłużenie pobytu

Wszystkim obcokrajowcom, którzy chcą przedłużyć swój pobyt na Dominikanie o więcej niż 30 dni przewidzianych dla turystów mogą tego dokonać składając wniosek o za pośrednictwem portalu internetowego i przesłania wymaganych dokumentów. Do użytkownika zostaje wysłana wiadomość e-mail informująca o statusie jego zgłoszenia. Użytkownik dokonuje płatności za pobyt online lub na lotnisku w momencie odlotu. Okres pobytu wraz z przedłużeniem wynosi do 120 dni. Opłata za okres za okres powyżej 30 dni, to odpowiednio: 30-90 dni 2.500 DOP; 90-120 dni 4.000 DOP.

Informacje dodatkowe można uzyskać w wydziale migracyjnym. Telefon: 809-508-2555 wew. 5689/7011; E-mail: info@migracion.gob.do

Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów. Opiekunowie z którymi wjeżdżają małoletni muszą być tymi samymi z którymi opuszcza się Dominikanę. Jeśli dziecko polskie, ani jego rodzice nie są rezydentami Dominikany, to według prawa dominikańskiego NIE jest wymagane zezwolenie na podróż z dzieckiem zalegalizowane w urzędzie konsularnym Dominikany w państwie, z którego wyjeżdżają.

Turyści mają obowiązek zameldowania się w miejscu pobytu (hotel, pensjonat). Wypełnia się stosowny formularz. Od 1 lutego 2021 roku obowiązkowe jest wypełnienie elektronicznego formularza wjazdu/wyjazdu. Formularz dostępny jest pod adresem: https://eticket.migracion.gob.do

Ubezpieczenie

Brak szczegółowych regulacji w tym zakresie. Tak jak w przypadku każdej podróży zagranicznej, sugerowane jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej na czas pobytu na Dominikanie, obejmującej zwrot kosztów leczenia oraz transportu medycznego.

Zdrowie

Nie są wymagane szczepienia ochronne. Turystom z Europy zaleca się szczepienia przeciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C. Turyści planujący dłuższy pobyt na Dominikanie powinni zaszczepić się także przeciw durowi brzusznemu. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno – epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Występuje też zagrożenie malarią i chorobami pasożytniczymi, głównie układu pokarmowego (filarioza, leiszmanioza, schistosomatoza) oraz wścieklizną. Zaleca się picie wody wyłącznie butelkowanej i stosowanie środków odstraszających komary.

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Dostęp do publicznej służby zdrowia jest ograniczony. Lekarze oraz szpitale często żądają opłaty przed udzieleniem porady lub pomocy. Lekarstwa są bardzo drogie, dlatego lepiej zabrać je z Polski (muszą być jednak przepisane przez lekarza), podobnie jak środki pierwszej pomocy.

Informacje dla kierowców

Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Wynajmując samochód, warto wykupić ubezpieczenie typu all inclusive.

Cło

Cło obowiązuje przy wwozie samochodów, motocykli, łodzi, narzędzi, maszyn, części zamiennych. Leki oraz środki psychotropowe, jeżeli przeznaczone są do użytku wyłącznie osobistego, nie muszą być zgłaszane w deklaracji celnej. W innych przypadkach ich przywóz jest zabroniony, a osoba podejrzewana o nielegalny przywóz podlega karze i deportacji. Wwóz wyrobów alkoholowych jest dozwolony i nie podlega opłatom celnym wyłącznie w przypadku ilości niehandlowych. Wwóz broni, amunicji i innych niebezpiecznych przedmiotów jest zabroniony, a przywożące je osoby podlegają karze więzienia i grzywny. Zabrania się także wwożenia materiałów o treściach pornograficznych. Można wwozić zwierzęta domowe, jeśli są zaszczepione przeciw wściekliźnie. Psy i koty wwożone są bez podatku; inne zwierzęta - tylko za zgodą Narodowego Departamentu Rolnictwa i Zoologii. Cudzoziemcy mają obowiązek wypełnienia oświadczenia celnego. Bez składania deklaracji można wwieźć lub wywieźć z kraju gotówkę, której równowartość nie przekracza 10.000 USD.

Przepisy prawne

Osobom naruszającym przepisy kodeksu karnego grożą sankcje prawne w postaci pozbawienia wolności oraz grzywien. Posiadanie, zażywanie i przemyt narkotyków oraz handel nimi zagrożone są karą pozbawienia wolności od 5 do 20 lat oraz wysokimi grzywnami (od 50 tys. do 250 tys. DOP). Jeszcze surowsze kary grożą za przestępstwa na tle seksualnym. Ściganiu podlegają przestępstwa związane z nielegalnym posiadaniem broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

Przydatne informacje

Dolary lub euro można wymienić w bankach, kantorach lub hotelach. Wymiana pieniędzy na ulicy nie jest bezpieczna. Najlepiej płacić gotówką w dolarach amerykańskich. Pieniądze i karty kredytowe, a także paszporty i inne dokumenty osobiste najbezpieczniej pozostawiać w skrytkach hotelowych (dopuszczalne jest posługiwanie się fotokopią paszportu). Nie należy wychodzić z hotelu z większą ilością gotówki. Kradzieże, rabunki i  inne drobne przestępstwa są bardzo częste.

Zgodnie z przepisami fiskalnymi pobierane są następujące rodzaje podatków: 5% od rachunków za pokoje hotelowe, 12% od artykułów żywnościowych i napojów.

W większości stref turystycznych ceny są zbliżone, z wyjątkiem najdroższych hoteli, w których zależą od standardu i lokalizacji. Zwyczajem jest dopisywanie w restauracji 10% sumy rachunku za obsługę kelnerską. Przyjęte jest negocjowanie cen podczas zakupów (szczególnie na ulicy i w sklepach z pamiątkami).

Taksówki z reguły nie mają taksometrów, cenę należy uzgodnić przed rozpoczęciem jazdy. Przejazdy również można zamawiać przez aplikacje telefoniczne. Na Dominikanie dostępne aplikacje Uber i DiDi, z flotą kierowców głównie w Santo Domingo.

Napięcie w gniazdkach: 120 V/60 Hz, wtyczki i gniazdka typu A i B (Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych oraz reszcie krajów Ameryki Środkowej).

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}