W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ekwador

Bezpieczeństwo

Dwudziestokilometrowy pas przy granicy z Kolumbią pozostaje pod kontrolą ekwadorskiej armii, która prowadzi operację wymierzone w działające w regionie grupy zbrojne. Są one powiązane m.in. z kartelami narkotykowymi oraz z kolumbijskimi grupami separatystycznymi (odłamy FARC).

Zwiększone zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, napady) występuje w szczególności w miastach (zwłaszcza Quito i Guayaquil).

Ekwador leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu lub tsunami są dostępne na tej stronie.

Silne opady, powodzie występują w rejonach górskich i selwie (marzec - listopad).

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

Wjazd

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport: TAK
  • Paszport tymczasowy: TAK
  • Dowód osobisty: NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do Ekwadoru.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele RP mogą przebywać na terenie Ekwadoru bez wiz. Pobyty przekraczające 90 dni wymagają uzyskania wizy w jednym z konsulatów Ekwadoru, lub w Dyrekcji Generalnej ds. Migracyjnych i Cudzoziemców Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ekwadoru.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

W przypadku przekroczenia granicy do innego kraju drogą lądową, należy zwrócić specjalną uwagę na stemplowanie paszportu przez władze migracyjne.

Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Dzieci podróżujące z osobą trzecią nie potrzebują pisemnej zgody rodziców/opiekunów prawnych na wjazd do Ekwadoru. Powinny spełnić wymogi kraju, z którego podróżują.

  1. Zasady pobytu

Podczas wjazdu należy podać termin przewidywanego opuszczenia kraju. 

Ekwador nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego w Polsce. Osoby udające się na okres dłuższy niż 3 miesiące winny ubiegać się o wizę w Ambasadzie Ekwadoru w Wiedniu.

Nie ma godziny policyjnej ani restrykcji w przemieszczeniu się po kraju.

Obywatele polscy udający się do Ekwadoru są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach do 90 dni. Pobyty przekraczające 90 dni wymagają uzyskania wizy w jednym z konsulatów Ekwadoru, lub w Dyrekcji Generalnej ds. Migracyjnych i Cudzoziemców Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ekwadoru. Przy wjeździe wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie

Nie jest obowiązkowe, należy jednak pamiętać, że w razie wypadku trzeba pokryć wszelkie koszty medyczne. Zalecane jest wykupienie polisy, zwłaszcza od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (polisy polskich towarzystw są powszechnie uznawane). Ponadto zalecane są odpowiednie ubezpieczenia dla osób uprawiających wspinaczkę wysokogórską, kajakarstwo i inne sporty wysokiego ryzyka.

Zdrowie

Zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie, występuje na wybrzeżu i w dżungli na wschodzie kraju.

Żółta febra. Wskazane są szczepienia przeciw żółtej febrze przy podróżach na obszary położone na wschód od Andów na wysokości poniżej 2300 m. n.p.m. tj. do prowincji: Morona-Santiago, Napo, Orellana, Pastaza, Sucumbios i Zamora-Chinchipe. Zalecamy zapoznanie się z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia.

Malaria. Ryzyko zakażenia tą chorobą występuje na terenach położonych na wysokości poniżej 1500 m. n.p.m. tj. na terenach Amazonii w prowincjach: Morona Santiago, Pastaza, Orellana i Sucumbíos, jak również na wybrzeżu, zwłaszcza w prowincji Esmeraldas. Zalecamy zapoznanie się z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia.

Zika. W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Cholera. Okresowo występują lokalne epidemie.

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Choroba wysokościowa. Podczas podróży w wyżej położone regiony Ekwadoru (np. do Quito, ok. 2800 m n.p.m.) u wielu osób występują objawy choroby wysokościowej (soroche): bóle głowy, brzucha czy torsje. Ustają one na ogół po mniej więcej jednej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży w Andy. Sprawdzonym sposobem na złagodzenie efektu soroche jest przestrzeganie odpowiedniej diety (posiłki lekkostrawne, bez mięsa, mleka i alkoholu) w przeddzień i w pierwszych dniach pobytu w rejonie wysokogórskim.

Opieka lekarska jest ogólnie dostępna w miastach, jednak jej koszt w przypadku usług o europejskim standardzie jest relatywnie wysoki. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 100 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD (bez zabiegów i leków).

Podróżowanie po kraju

Nie ma specjalnych ograniczeń, chociaż okresowo na podróże do dżungli i na tereny zamieszkane przez ludność indiańską potrzebne są specjalne zezwolenia władz. Zaleca się ostrożność przy wyborze przewoźników autobusowych na trasach wewnętrznych ze względu na zły stan techniczny pojazdów i niebezpieczne górskie drogi. Z lotnisk leżących wysoko w górach (np. Quito, Cuenca, Loja) zdarzają się duże opóźnienia ze względu na mgły; loty bywają też odwoływane. Połączenia z wyspami Galapagos obsługują porty lotnicze w Guayaquil i Quito, jako jedyne oferujące bezpośrednie loty do Europy i Ameryki Północnej.

Informacje dla kierowców

Wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy.

Cło

Od maja 2016 r. osoby opuszczające kraj mogą mieć przy sobie kwotę nie większą niż 1098 dolarów amerykańskich. Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie obowiązujących. Należy jednak zwrócić uwagę na przepisy dotyczące transportu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Wywóz wyrobów rzemiosła artystycznego i ludowego poddany jest kontroli. Zabronione jest wywożenie dóbr kultury o znacznej wartości, w szczególności archeologicznej, bez specjalnych zezwoleń. Przy zakupie wyrobów artystycznych imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód zakupu (niektórzy rzemieślnicy stosują charakterystyczne oznaczenia swoich wyrobów). Przy zakupie roślin lub eksponatów przyrodniczych (gabloty z owadami) należy zachować dowód transakcji, jak również skonsultować ze sprzedawcą ew. kwestię odpowiednich zezwoleń władz na wywóz tych rzeczy z kraju. Surowo zabroniony jest przemyt substancji odurzających.

Przepisy prawne

Należy ponadto wystrzegać się jakichkolwiek konfliktów z miejscowym prawem - cudzoziemiec jest często bezradny wobec skomplikowanego systemu sądowniczego , jak również postępowania niektórych przedstawicieli policji. Uwaga: za przemyt narkotyków i handel nimi przewidziane są wysokie kary (8-25 lat pozbawienia wolności). Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania od osób nieznanych lub przygodnie poznanych jakichkolwiek przesyłek czy paczek w celu przewiezienia ich przez granicę.

Przydatne informacje

Honorowane są karty kredytowe, m.in. VISA i American Express.

Urzędy pracują w godzinach 9.00-13.00 i 14.00-18.00; sklepy otwarte są w godzinach 10.00-20.00. Są również sklepy całodobowe.

Przydatne telefony:

Numer kierunkowy do Ekwadoru: 00 593

Pogotowie alarmowe: 911

Policja: 101

Straż pożarna:  102

Pogotowie czerwonego krzyża: 131

Narodowy Instytut Obrony Cywilnej:  2469009

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}