W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gwatemala

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności na całym terytorium kraju.

W Gwatemali odnotowuje się wysoki poziom przestępczości pospolitej. Dochodzić może do morderstw, napadów rabunkowych oraz napaści na tle seksualnym. Zdarzały się przypadki porwań turystów i ataków przez uzbrojone osoby podszywające się pod policjantów.

Gwatemala leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu, tsunami lub huraganu są dostępne na poniższej stronie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obywatele RP przebywający w Gwatemali w celach turystycznych nie dłużej niż 90 dni nie podlegają obowiązkowi wizowemu. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od chwili przekroczenia granicy. Należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży.

Przy wylocie należy uiścić podatek wyjazdowy i opłatę lotniskową w wysokości ok. 30 USD; przekraczanie granicy lądowej jest zwolnione z tych opłat. Dodatkowo, przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata 30 quetzali (ok. 4 USD) jako opłata turystyczna.

Obowiązek meldunkowy - na granicy należy wypełnić kwestionariusz migracyjny, podając nazwy miejscowości, jakie zamierza się odwiedzić oraz miejsca zakwaterowania.

Jeśli zostaniesz wydalony z któregokolwiek z czterech krajów regionu CA-4 obejmującego Salwador, Gwatemalę, Honduras i Nikaraguę otrzymasz równocześnie zakaz wjazdu na teren pozostałych państw CA-4.

Przedłużenie pobytu

Jeśli chcesz przedłużyć swój pobyt (wizę), musisz złożyć wniosek do Gwatemalskiego Instytutu Migracji w Guatemala City. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Instytutu (w języku hiszpańskim). Przedłużenia można dokonać na następne 30 dni.

W przypadku przekroczenia terminu dozwolonego pobytu lub okresu ważności wizy, przed opuszczeniem kraju należy zapłacić grzywnę. Grzywnę można opłacić tylko w głównym biurze migracji w Gwatemali. Nie ma możliwości uiszczenia opłaty na lotnisku ani na granicach lądowych.

Ubezpieczenie

Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są honorowane. Warto wykupić miejscowe ubezpieczenie turystyczne, które uprawnia do bezpłatnego korzystania z najlepszych klinik prywatnych - koszt ubezpieczenia 2 tygodniowego ASSISTUR CARD wynosi ok. 10 USD.

Obowiązuje ubezpieczenie samochodu w pełnym zakresie.

Całodobowej pomocy turystom lub w razie nagłych wypadków udziela Biuro Obsługi Turystycznej, czynne przez siedem dni w tygodniu: telefon (+502) 2421-2810 i (+502) 5578-9836

Zdrowie

Gwatemala wymaga szczepienia przeciw żółtej febrze od podróżnego powyżej 12 miesiąca życia tylko w przypadku przybycia z kraju, gdzie ta choroba występuje, w tym i tranzytu trwającego dłużej niż 12 godzin. Zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i błonicy. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Opieka medyczna jest łatwiej dostępna w miastach. Zarówno wizyta lekarska, jak i pobyt w szpitalu są płatne.

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju, jednak przed udaniem się w dłuższą podróż wskazane jest skontaktowanie się z gwatemalskim instytutem turystyki INGUAT www.visitguatemala.com. Szczególnie niebezpieczne rejony to: miasto Guatemala, Peteacuten, Huehuetenando, San Marcos, Izabal, Baja Verapaz, Alta Verapaz, Zacapa, Chiquimula.

Informacje dla kierowców

Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Podobnie jak w większości krajów tej strefy możliwość wypożyczenia samochodu uzależniona jest od posiadania karty kredytowej lub pozostawienia znacznego depozytu w gotówce.

Cło

Brak szczególnych regulacji dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Restrykcje celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych standardów - na granicy wypełnia się deklarację celną.

Przepisy prawne

Zabronione jest wywożenie znalezisk z wykopalisk archeologicznych.

Przydatne informacje

Telefon alarmowy dla turystów z obsługą w j. hiszpańskim i angielskim: 1500.

Taksówki mają kolor żółty, zielony i biały. Taryfa minimalna to 25 Quetzali (ok. 3.25 USD). Przejazdy również można zamawiać przez aplikacje mobilne (dostępny jest Uber). 

Napięcie w gniazdkach: 120 V/60 Hz, wtyczki i gniazdka typu A i B (podobnie jak w Stanach Zjednoczonych oraz reszcie krajów Ameryki Środkowej).

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.