W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Honduras

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne.

Poziom przestępczości jest bardzo wysoki na terenie całego kraju. Dochodzi do zabójstw, napadów z użyciem broni, porwań i napaści na tle seksualnym.

U wybrzeży Hondurasu występuje zagrożenie atakami piratów.

Honduras leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, tsunami lub huraganu są dostępne są dostępne na poniższej stronie.

W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa oraz brakiem polskiej placówki w tym kraju, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Wjazd i pobyt

Nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe, przejeździe tranzytem i pobycie nie przekraczającym 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu.

Na granicy należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Minimalna kwota na każdy dzień pobytu, jaką musi wykazać przyjeżdżający to 25 USD. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości 30 USD od osoby. Podróżujący drogą lądową przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę w wysokości od 1 do 5 USD od osoby, stawka jest uzależniona od pory dnia oraz dnia tygodnia.

Nie ma obowiązku meldunkowego przy pobytach do 90 dni.

Przedłużenie pobytu

Po upływie 90 dni należy złożyć wniosek na zezwolenie na pobyt lub na specjalne zezwolenie na pobytowe. O zezwolenie należy ubiegać się za pośrednictwem prawnika w biurach Narodowego Instytutu Migracji w przypadku specjalnych zezwoleń pobytowych,  a w przypadku zezwolenia na pobyt, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości Hondurasu.

Jeśli zostaniesz wydalony z któregokolwiek z czterech krajów regionu CA-4 obejmującego Salwador, Gwatemalę, Honduras i Nikaraguę otrzymasz równocześnie zakaz wjazdu na teren pozostałych państw CA-4.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenia nie są obowiązkowe. Zalecane jest jednak wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju.

 

Zdrowie

W Hondurasie trwa stan alarmowy dotyczący epidemii dengi, która pojawiła się w tym kraju w czerwcu 2019 r., a ilość zachorowań nasila się w okresie letnim. Najbardziej dotknięte obszary obejmują północ kraju, głównie prowincje Cortés, Yoro, Olancho i Santa Bárbara (region północno-wschodni). Zaleca się używanie środków ochrony osobistej, takich jak moskitiery, odzież z długimi rękawami, repelenty, które posiadają w swym składzie DEET, rozpylacze i środki odstraszające. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz objawy grypopodobne.

Honduras wymaga szczepienia przeciw żółtej febrze od podróżnego powyżej 12 miesiąca życia tylko w przypadku przybycia z kraju, gdzie ta choroba występuje (np. w Argentynie, Boliwii, Brazylii, Kolumbii, Ekwadorze, Gujanie Francuskiej, Gujanie, Panamie, Peru, Surinamie, Trynidadzie i Tobago oraz Wenezueli, a także w większości krajów afrykańskich) , w tym i tranzytu trwającego dłużej niż 12 godzin.

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Nie należy pić wody nieprzegotowanej, zaleca się spożywanie tylko wody butelkowanej dostępnej w sklepach.

Płatna opieka medyczna dostępna jest we wszystkich większych miastach, w szpitalach i klinikach prywatnych.

Informacje dla kierowców

Należy podróżować tylko w dzień. Nie można się posługiwać polskim prawem jazdy, przy wjeździe należy poprosić o bezpłatne zaświadczenie uprawniające do prowadzenia pojazdów wydane na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Dysponując kartą kredytową, można wynająć samochód.

Cło

Restrykcje celne nie odbiegają od standardów przyjętych w Ameryce Środkowej.

W przypadku przewożenia kwoty wyższej niż 10 000 USD w gotówce lub równowartości w innych walutach, fakt ten należy zgłosić właściwemu organowi.

Władze Hondurasu zabraniają wwozu broni lub substancji, które mogłyby zagrażać zdrowiu, integralności fizycznej i życiu ludzi.

Surowo zakazany jest wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej.

W celu ochrony bioróżnorodności kraju, zakazany jest wywóz większości gatunków ptaków, piór oraz innych gatunków fauny i flory.

W Hondurasie obowiązuje 12% podatek od usług i towarów oraz 15% na wyroby alkoholowe i tytoniowe.

Przepisy prawne

Sprzedaż i posiadanie narkotyków są surowo karane.

Przydatne informacje

Dolar amerykański jest akceptowany głównie w miejscach turystycznych. Nie ma zbyt wielu kantorów. Istnieje możliwość wymiany waluty w bankach, jednakże wiele z nich wymaga posiadania konta bankowego w tej instytucji.

Istnieje szeroka sieć bankomatów.

Karty Visa, MasterCard i American Express są powszechnie akceptowane w hotelach, restauracjach i galeriach handlowych.

W Tegucigalpie i San Pedro Sula dostępna jest aplikacja mobilna Uber.

W San Pedro Sula funkcjonują różowe taksówki prowadzone przez kobiety i do użytku wyłącznie dla kobiet, z zamontowanymi specjalnymi środkami bezpieczeństwa (satelitarnym systemem pozycjonowania).

Napięcie w gniazdkach: 110 V/60 Hz, wtyczki i gniazdka typu A i B (podobnie jak w Stanach Zjednoczonych oraz reszcie krajów Ameryki Środkowej).

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}