W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nauru

Informacje aktualne na dzień:
18.10.2021

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Bezpieczeństwo

Nauru leży w strefie aktywnej sejsmicznie i jest zagrożone cyklonami i tsunami. Informacje i porady jak zachować się w razie powyższych zagrożeń są dostępne na tej stronie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Na Nauru można dolecieć samolotem linii lotniczych Nauru Airlines z Brisbane (Australia), ale bilet sprzedawany jest wyłączenie po przedłożeniu zgody na pobyt. Procedurę wizową należy rozpocząć od nawiązania kontaktu mailowego z konsulatem Nauru w Brisbane nauru.consulate@brisbane.gov.nr . Po otrzymaniu formularza wizowego należy go wypełnić  i odesłać wraz z kopią paszportu, potwierdzeniem dokonania rezerwacji  hotelowej oraz lotniczej. Po rozpatrzeniu wniosku konsulat – również  mailowo - przesyła pozwolenie na wjazd na Nauru, które należy wydrukować i po przylocie okazać służbom granicznym razem z paszportem. Wiza wydawana jest tego samego lub następnego dnia,  jej cena zależy od rodzaju i długości pobytu. Aktualny koszt miesięcznej wizy turystycznej wynosi 50 AUD.

Ubezpieczenie

Zalecane jest wykupienie pełnego ubezpieczenia (zwłaszcza zdrowotnego) z opcją transportu medycznego (w przypadku braku ubezpieczenia koszt ewakuacji medycznej wynosi ok. 40 tys. AUD).

Zdrowie

Występuje tu podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi (denga, żółtaczka typu A i tyfus). W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Poziom opieki zdrowotnej jest niski, a za usługi medyczne oczekuje się natychmiastowej zapłaty.

Informacje dla kierowców

Ruch drogowy jest lewostronny. Drogi są w złym stanie. Należy unikać prowadzenia samochodu nocą.

Przepisy prawne

Surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami.

Homoseksualizm jest nielegalny.

Przydatne informacje

Trzeba uważać na niebezpieczne wiry wodne oraz na ostre krawędzie raf koralowych (skaleczenia).

Karty kredytowe ani czeki podróżne nie są uznawane. Nie ma bankomatów.

Niebezpieczne są sfory dzikich psów.

Brak świeżych owoców i warzyw.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
08.07.2021 15:15 Olgierd Międzybłocki
Pierwsza publikacja:
29.04.2019 12:20 Konrad Adamowicz
{"register":{"columns":[]}}