W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Vanuatu

Bezpieczeństwo

W niektórych miastach (gł. Port Vila) można czasami spotkać się z przestępczością pospolitą (głównie kradzieże).

Vanuatu leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od listopada do maja występuje zagrożenie cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu, tsunami lub cyklonu są dostępne na poniższej stronie.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl

MSZ apeluję o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz

Wjazd i pobyt

Obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Republiką Vanuatu. Obywatele UE mogą podróżować na terytorium Vanuatu bez wizy, na nie dłużej niż 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.

Ubezpieczenie

Zalecane jest wykupienie kompletnej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Vanuatu, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego

Zdrowie

Szczepienia nie są obowiązkowe. Występuje podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi, malarią oraz sezonowo zwiększone ryzyko chorób przenoszonych przez komary. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Opieka zdrowotna jest dostępna jedynie w podstawowym zakresie. W poważniejszych przypadkach konieczne jest leczenie w Australii lub w Nowej Zelandii.

Podróżowanie po kraju

Poruszanie się po kraju jest utrudnione: lokalne linie lotnicze są bardzo drogie i często odwołują loty, a transport łodziami jest niepewny.

Informacje dla kierowców

Obowiązuje ruch prawostronny. Należy zachować dużą ostrożność z uwagi na bardzo złą jakość dróg.

Przydatne informacje

Informacja dla amatorów popularnego w tym rejonie nurkowania: czynna jest jedna komora dekompresyjna w Port Vila Efate.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
30.06.2020 16:44 Ewa Łukasik
Pierwsza publikacja:
19.12.2018 00:30 Konrad Adamowicz