W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Po pierwsze bezpieczeństwo, czyli urzędowe życie e-Seniora

12.10.2020

Bezpieczeństwo – to słowo odmieniamy teraz przez wszystkie przypadki. W czasie pandemii szczególnie powinniśmy troszczyć się o seniorów. Można to robić na różne sposoby, w tym zachęcając ich, aby wizyty w urzędzie zamienili na internet.

Intensywnie żółte tło. Po lewej stronie - dwaj mężczyźni (uśmiechnięty senior siedzi przed laptopem, młodszy mężczyzna pochyla się nad nim i coś tłumaczy), z prawej strony - ubrana na fioletowo Marta Manowska, wskazująca prawą rękę na środek ekranu. Tam tekst: e-Polak potrafi! #eSeniorPotrafi!

Powtarzamy to wiele razy, ale taka jest prawda: internet jest skrojony na miarę potrzeb starszych osób. Potrafi ułatwić najtrudniejsze czynności, potrafi zbliżyć, potrafi umilić czas, a jak trzeba pomóc w potrzebie. Wystarczy tylko chcieć. Na wagę złota jest też pomoc tych, którzy w sieci radzą sobie nieco lepiej. I do takiej pomocy chcemy Was zachęcić – pomóżmy naszym seniorom w tym, aby stali się e-seniorami. Przy okazji – wygrajcie dla nich laptopa! O tym więcej za chwilę…

Ważne sprawy? To ja decyduję kiedy!

Internet to szybkie i bezpieczne zakupy. To kontakt z bliskimi niezależnie od setek kilometrów, które nas często dzielą. To także urząd na wyciągnięcie ręki. Tutaj z pomocą przychodzą nasze e-usługi, czyli sprawy urzędowe, które można załatwić online.

A jakie to sprawy? Pierwszy przykład - wniosek o nowy dowód osobisty. Czy wiecie, że teraz można go złożyć bez wychodzenia z domu? To bardzo wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne.

Przez internet można także zameldować się na pobyt stały lub czasowy. Niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy i o której godzinie mamy akurat czas i ochotę – możemy spokojnie wypełnić wniosek i wysłać go do urzędu.

Wszystkie e-usługi znajdziecie na portalu GOV.pl. Koniecznie tam zajrzyjcie.

Jeśli nie wiecie z jakiej e-usługi skorzystać, wybierzcie Wyślij pismo ogólne.

Dzięki niej elektronicznie skontaktujecie się z urzędem w niemal każdej sprawie.

Do składania wniosków online, oprócz komputera i internetu, potrzebny jest profil zaufany, czyli klucz do e-usług. Dzięki niemu urząd wie, że my to my i nie musimy fizycznie podpisywać pisma. Profil zaufany także można założyć przez internet. To trwa tylko chwilę. Sprawdźcie, jak to zrobić.  

Kolejnym ułatwieniem, które daje nam internet, są e-recepty. Dziś możemy skorzystać z lekarskiej teleporady i otrzymać e-receptę na swój telefon. Dzięki temu, nie musimy nigdzie wychodzić i z nikim się spotykać.

Warto zainstalować aplikację mObywatel. To w niej znajdziemy swoje e-recepty i nie tylko… Czeka tam też nasza mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Dzięki niej nie musimy okazywać dowodu osobistego, kiedy np. odbieramy list polecony na poczcie lub w trakcie kontroli biletów w pociągu.  

Kolejna przydatna, szczególnie teraz, aplikacja to STOP COVID - Protego Safe, która wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Koniecznie ją pobierzcie i korzystajcie. W aplikacji możecie wykonać test oceny ryzyka zachorowania, ale też prowadzić dziennik zdrowia.

Więcej informacji na temat STOP COVID – ProteGO Safe znajdziecie na www.gov.pl/stopcovid  

e-Seniorzy do dzieła!

Czy seniorzy rzeczywiście dobrze radzą sobie w internecie? Jeśli już się odważą, to jak najbardziej – tak! Świetnym tego przykładem jest Iwona Mazurkiewicz, która większość formalności załatwia online. Opowiedziała o tym Marcie Manowskiej, ambasadorce naszej kampanii „e-Polak potrafi!”, zobaczcie sami.

Wideo

Sprawy urzędowe to jedno, ale nie samymi formalnościami człowiek żyje. Wiedzą o tym też seniorzy, dlatego internet wykorzystują na różne sposoby. Obejrzyjcie nasze pozostałe filmy, w których Marta Manowska rozmawia się z Wiesławą Judek i Władysławem Balickim.

Wideo

Uwaga, konkurs!

Najtrudniej jest zrobić pierwszy krok. Pomogą tu bliscy, którzy pokażą, jak korzystać z przeglądarki, na co uważać, jak zainstalować program.

Mamy coś jeszcze na zachętę! Konkurs, w którym można wygrać laptopa dla bliskiego seniora!

Wystarczy wejść na stronę www.gov.pl/epolakpotrafi/konkurs i wypełnić krótki formularz.

Przygotujcie krótki tekst o tym, czego bliski senior nauczył Was w życiu, a czego Wy chcecie nauczyć go w internecie. Dołączcie plik ze wspólnym zdjęciem, podpisane i zeskanowane zgody  i gotowe. Macie czas do 19 października, a my do 4 listopada ogłosimy 10 zwycięzców.

Pokażmy wszystkim, że #eSeniorpotrafi!

{"register":{"columns":[]}}