Tajemnice przeszłości na budowie drogi ekspresowej S5
25.08.2025
Znaleziska od epoki kamienia po okres II wojny światowej, 63 przebadane stanowiska archeologiczne, 35 ha powierzchni objęte badaniami (to prawie 50 boisk do gry w piłkę nożną) - tak przedstawia się w skrócie bilans prac archeologicznych przeprowadzonych na budowie drogi ekspresowej S5.
Prace wykopaliskowe, związane z budową odcinka S5 Nowe Marzy - granica województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego o długości 128 km, rozpoczęły się w 2017 roku. Trwały one do zakończenia inwestycji, która podzielona została na siedem odcinków realizacyjnych.
Badania były prowadzone pod nadzorem Kujawko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przy bieżących konsultacjach z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Wspólnie z tymi instytucjami, GDDKiA (jako inwestor) na bieżąco monitorowała przebieg badań w terenie, a także jakość i postępy opracowania ich wyników.
Podobnie jak w przypadku poprzednio prowadzonych inwestycji drogowych w woj. kujawsko-pomorskim o tak dużej skali (jak choćby budowa autostrady A1), badania ukazały ślady aktywności ludzkiej na przestrzeni kilku tysięcy lat. Sięgają one czasów od epoki kamienia, przez zdominowane przez ludność kultury łużyckiej epoki brązu i żelaza, okres wpływów rzymskich aż po relikty umocnień wojskowych z okresu II wojny światowej.
Wybrane, najciekawsze znaleziska na budowie drogi ekspresowej S5 (nr strony):
- XVIII-wieczna tablica nagrobna odkryta na nieczynnym cmentarzu ewangelickim we Wiągu zaprezentowana na stworzonym w ramach inwestycji lapidarium (s. 12),
- Srebrna bransoleta znaleziona na cmentarzysku z III w n.e. w Niewieścinie (s. 17),
- Czytelne relikty domostw z epoki neolitu (5 tys. p.n.e.) odkryte w Jaroszewie (s. 39),
- Świetnie zachowana, ornamentowana szpila z brązu (2 tys. p.n.e.) znaleziona w Grochowiskach Księżych (s. 48),
- Bardzo dobrze zachowana, średniowieczna ostroga żelazna znaleziona w obiekcie ziemiankowym w Kruszynie (s. 30).
Ambitne zadanie, jakim była budowa 128 km drogi ekspresowej S5, zaowocowało pogłębieniem wiedzy o historii i dziejach tej części Polski. Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią publikacji:
Materiały
Archeologia drogi ekspresowej S5Archeologia_drogi_ekspresowej_S5.pdf 10.46MB