W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szukamy dzierżawców MOP-ów na A1

06.05.2022

Do 29 lipca br. czekamy na oferty firm zainteresowanych dzierżawą dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) na A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia. Przyszli dzierżawcy MOP-ów Wierzchowisko Wschód i Zachód zbudują stacje paliw oraz obiekty gastronomiczno-handlowe.

Fotografia lotnicza Miejsca Obsług Podróżnych.

Przetarg na dzierżawę nieruchomości, z przeznaczeniem pod wybudowanie i wyposażenie MOP-ów kategorii II (Wierzchowisko Wschód) oraz kategorii III (Wierzchowisko Zachód), to postępowanie jednoetapowe. Wyłoniony dzierżawca będzie prowadził obsługę ruchu w zamian za zapłatę, na rzecz GDDKiA, czynszu dzierżawnego w kwocie stałej oraz czynszu od przychodu uzyskanego z tytułu działalności prowadzonej na MOP-ach. Okres trwania umowy dzierżawy będzie wynosić 20 lat.

Na początek MOP kategorii I 

24 lutego br. na A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ oraz Częstochowa Blachownia udostępniliśmy kierowcom cztery MOP-y kategorii I. Zostały wyposażone w stanowiska postojowe (parking), infrastrukturę umożliwiającą odpoczynek w trasie i urządzenia sanitarne. Po rozstrzygnięciu przetargów na ich dzierżawę, MOP-y Wierzchowisko Wschód i Zachód zostaną podniesione do wyższych kategorii. Natomiast pozostałe dwa, Gorzelanka Wschód i Gorzelanka Zachód, pozostaną w I kategorii, zapewniając przede wszystkim funkcje sanitarno-wypoczynkowe.

MOP kategorii II

MOP Wierzchowisko Wschód docelowo powstanie w II kategorii i będzie oferowało funkcje wypoczynkowo-usługowe. Oznacza to, że oprócz infrastruktury przewidzianej dla MOP kategorii I, będzie również wyposażone w stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów oraz obiekty gastronomiczno-handlowe.

MOP kategorii III 

MOP Wierzchowisko Zachód docelowo powstanie w najwyższej - III kategorii - co oznacza, że będzie posiadało funkcje wypoczynkowe i usługowe wraz z zapleczem noclegowym. Oprócz infrastruktury typowej dla obiektów kategorii I MOP zostanie wyposażony w stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe i obiekty noclegowe. GDDKiA nie będzie wymagała jednak od dzierżawcy obligatoryjnej budowy obiektu noclegowego w okresie trwania dzierżawy. Dzierżawca przewidzi i zabezpieczy rezerwę terenu pod obiekt noclegowy, aby w przypadku zajścia zasadności jego uruchomienia móc rozpocząć budowę.

Transparentność  

Z uwagi na zachowanie transparentności postępowań przetargowych wprowadziliśmy zasadę konkurencji pomiędzy dzierżawcami MOP-ów. Pomiędzy MOP-ami prowadzonymi przez danego dzierżawcę, usytuowanymi po tej samej stronie drogi, muszą znajdować się co najmniej dwa MOP-y prowadzone przez innych dzierżawców. Można zilustrować tę zasadę, posługując się wzorem ABCABC, gdzie A, B i C oznaczają MOP-y prowadzone przez różnych dzierżawców.

Kiedy użytkownicy skorzystają z udogodnień wyższych kategorii?

Najkrótszy czas realizacji, bo do 12 miesięcy od dnia odbioru nieruchomości, przewidziano dla wydzielonego miejsca wyposażonego w rampę umożliwiającą odśnieżanie oraz odladzanie pojazdu ciężarowego. Do 18 miesięcy powinna powstać kompleksowa infrastruktura do tankowania samochodów paliwami płynnymi wraz z budynkiem stacji paliw wyposażonym między innymi w punkt gastronomiczny (bistro) i węzeł sanitarny dla klientów, miejsce zabaw dla dzieci oraz zadaszone miejsca piknikowe.

{"register":{"columns":[]}}